AZS czyli Atopowe Zapalenie Skóry

2 czerwca 2020

Skóra to największy organ naszego ciała, który składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek jest najbardziej zwartą strukturą z tych trzech warstw gdyż jego rolą jest zatrzymywanie wszystkich bakterii i zanieczyszczeń by nie przeniknęły przez skórę do naszego organizmu. Gdy struktura naskórka się osłabia lub zostaje przerwana w wyniku działań mechanicznych do organizmu przenikają groźne bakterie i alergeny powodując zakażenia i alergie.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna objawiająca się zazwyczaj swędzącą wysypką, która jest odpowiedzią organizmu na kontakt z czynnikiem powodującym alergię. Nie ma charakteru ciągłego, na przemian występują okresy zaostrzenia lub wygaszenia objawów choroby. Najczęściej jest to wysypka wywołana zetknięciem się alergenów ze skórą, ale zdarza się też że taką samą reakcję wywołuje spożycie jedzenia lub napoju. Warto również wspomnieć, że AZS może się wzmagać w momentach przeżywania przez pacjenta silnych emocji bądź w sytuacjach stresowych.

Nie do końca wiadomo czym spowodowane jest atopowe zapalenie skóry. Znane są badania udowadniające że AZS ma podłoże genetyczne i jest dziedziczne. Inne teorie naukowe twierdzą że ta alergia wywoływana jest nadmiernie sterylnymi warunkami wychowywania dzieci co może powodować brak odporności na dużą ilość występujących powszechnie bakterii, a przez to większą podatność na alergie. Jednoznacznej opinii co do źródeł AZS nie ma, więc i leczenie jest zróżnicowane w zależności od indywidualnego przypadku.

Pierwsze objawy AZS pojawiają najczęściej u małych dzieci do 5 roku życia. Prawdopodobieństwo zachorowania wśród dzieci rośnie jeśli rodzice byli alergikami. Jednak na atopowe zapalenie skóry może zachorować każdy niezależnie od wieku, choć wśród ludzi dorosłych zdarza się to rzadziej.

Jak rozpoznać objawy?

Typowym objawem są zmiany skórne, place z pęcherzykami z płynem, podskórne grudki łączące się w czerwone plamy na skórze, zaczerwienione miejsca z łuszczącą się skórą. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich form zmian skórnych jest bardzo intensywne swędzenie, które nasila się w nocy gdy nie jesteśmy w stanie kontrolować odruchu drapania. AZS najczęściej pojawia się w zagłębieniach kolan lub łokci gdzie skóra jest najdelikatniejsza lub na tułowiu i dłoniach, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne naskórka. U najmłodszych dzieci często pierwsze objawy występują w obrębie twarzy.

Leczenie AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania od pacjenta, gdyż poza leczeniem farmakologicznym pacjent powinien także stosować konkretne zasady higieny osobistej. W leczeniu farmakologicznym stosuje się dwie metody.

Miejscowa polega na nakładaniu na obszary chorobowo zmienione maści i preparatów hormonalnych lub na bazie antybiotyków. Metoda ta jednak może być stosowana krótkotrwale ze względu na skutki uboczne.

Ogólnoustrojowe leczenie AZS polega natomiast na podawaniu doustnie preparatów mających wyhamować reakcje alergiczne w organizmie. Tu jednak też stosowanie terapii jest ograniczone czasowo. Wspomagająco stosuje się leki przeciwhistaminowe, aby złagodzić uciążliwe objawy świądu.

Równolegle z leczeniem farmakologicznym należy stosować się do kilku zasad dotyczących życia codziennego. Osoby chorujące na AZS nie powinny używać kosmetyków z substancjami zapachowymi i koloryzującymi. Najlepszym wyborem będą kosmetyki w formie emolientów, które dzięki swojemu całkowicie naturalnemu składowi nie podrażniają i pozwalają przywrócić oraz utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, natłuszczenia oraz elastyczności skóry, co pozwala złagodzić objawy AZS. Stosowanie tego typu kosmetyków w formie balsamów, kremów i płynów do kąpieli regularnie pozwala złagodzić a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyciszyć objawy atopowego zapalenia skóry. Należy również wyeliminować z diety wszelkie pokarmy i napoje które mogą powodować wystąpienie lub zaostrzenie objawów choroby. W tym pomocna będzie dieta eliminacyjna, która polega na obserwowaniu reakcji swojego organizmu na spożywane pokarmy i unikanie tych, które powodują uczulenie.

Kategorie