Oferta tygodnia

Preparaty na komary i kleszcze

Oferujemy bogaty wybór preparatów na komary i kleszcze. W Mojaapteka.pl znajdziesz bezpieczne do stosowania środki w formie sprayu, żelu, kremu czy balsamu.

Preparaty na komary i kleszcze

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wyrobów medycznych pomagających zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów i kleszczy. To produkty popularne zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie i podróżujących. Tego rodzaju preparaty są wygodne w użyciu i dostępne w wielu łatwych do zaaplikowania postaciach. To stosunkowo bezpieczne wyroby medyczne, które mogą pomóc skutecznie ochronić skórę przed ukąszeniami zarówno komarów, jak i kleszczy. 

Dlaczego należy chronić się przed komarami i kleszczami?

Szczyt aktywności komarów i kleszczy przypada latem. Owady te nie tylko powodują u człowieka dyskomfort, ale też mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Oprócz dokuczliwych objawów takich jak np. świąd skóry, ukąszenia spowodowane przez komary i kleszcze mogą doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak borelioza, anaplazmoza czy malaria.

Schorzenia te mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu, a nawet zagrażać naszemu życiu. Dlatego też informacje na temat zagrożeń wynikających z ukąszeń spowodowanych przez komary i kleszcze warte są dokładnego poznania – dzięki nim znaczenie działań zapobiegawczych przeciwko boreliozie może być łatwiejsze do zrozumienia.

Lista chorób przenoszonych przez komary jest długa. Występują one jednak nie tylko w tropikalnych krajach, z którymi najczęściej są kojarzone. Ich rozprzestrzenianiu się po świecie sprzyja np. intensywny ruch podróżnych  odwiedzających tropikalne kraje, np. w celach turystycznych lub w ramach misji. 

Jedną z najczęstszych chorób wywoływanych przez komary jest malaria, dawniej określana jako febra. Oprócz malarii, kontakt z komarami może skutkować zachorowaniem na żółtą febrę, gorączkę denga i wirusa Zachodniego Nilu. Poważne zagrożenie dla zdrowia stanowią również japońskie zapalenie mózgu, filaria limfatyczna, chikungunya oraz tzw. gorączka doliny Rift.      

Jeśli chodzi o choroby rozprzestrzeniane za pośrednictwem kleszczy, to należy do nich przede wszystkim borelioza, anaplazmoza, jak również gorączka plamista Gór Skalistych. Ukąszenia przez kleszcze mogą skutkować także rozwojem erlichiozy, tularemii i babeszjozy.

    

Borelioza – realne zagrożenie dla zdrowia 

Jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza. To m.in. pojawienie się tej groźnej choroby przyczyniło się do opracowania takich specyfików jak np. preparaty na kleszcze. Borelioza stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i może nawet doprowadzić do śmierci zakażonego nią człowieka. 

Borelioza występuje najczęściej w Europie, w rejonach Azji o klimacie umiarkowanym, a także w Ameryce Północnej. Bakteria ta przenoszona jest do ludzkiego organizmu przy udziale kleszczy zainfekowanych wcześniej boreliozą, co może stanowić skutek spożywania przez te owady, martwych, a wcześniej już zakażonych ptaków lub ssaków.

Do najbardziej charakterystycznych objawów rozwijającej się boreliozy należą gorączka, uczucie wyczerpania organizmu, ból głowy oraz najczęściej bezbolesna wysypka, rozprzestrzeniająca się, z upływem czasu, od miejsca ukąszenia począwszy, na całą powierzchnię ciała. Obecnie, dzięki popularyzacji preparatów na kleszcze i rosnącej świadomości społeczeństwa udaje się skutecznie zapobiegać oraz walczyć z tą chorobą. Nieleczona borelioza stanowi zagrożenie dla serca, a także układu nerwowego oraz stawów człowieka. 

Powikłaniami tej niebezpiecznej choroby mogą być m.in. zapalenie mięśnia sercowego i arytmia skutkująca omdleniami lub też zapalenie stawów, objawiające się m.in. ich bólem. Natomiast objawami uszkodzeń neurologicznych, spowodowanych np. przez zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych mogą być zaburzenia widzenia, poruszania się, a także porażenie nerwów czaszkowych i rdzenia kręgowego.

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami oraz komarami? 

Świadomość potencjalnych zagrożeń wynikających z kontaktu naszej skóry z komarami i kleszczami stanowi podstawę w wypadku działań zapobiegawczych. Z myślą o profilaktyce opracowane zostały m.in. preparaty na kleszcze. Równie ważna jest jednak też wiedza dotycząca skutecznych metod ochrony naszego organizmu przed tymi owadami, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Pierwszym z tych sposobów jest unikanie, w miarę możliwości, miejsc, w których występuje najwięcej komarów i kleszczy, np. terenów porośniętych wysoką trawą, takich jak pola i łąki. W lasach z kolei, najwięcej tych owadów bytuje np. na powalonych pniach drzew, najmniej natomiast jest ich na leśnych dróżkach. 

Podczas przebywania w miejscach bytowania komarów i kleszczy podstawową ochronę stanowi stosowanie odpowiedniego ubioru. Najlepiej, aby strój zakrywał możliwie jak największą powierzchnię skóry, skarpetki powinny być nasunięte na nogawki, warto również pamiętać o nakryciu głowy i okolic szyi, np. poprzez noszenie chustki ochronnej. Odpowiednie zakrycie ciała, a także stosowanie preparatów na komary i kleszcze, znacząco zmniejsza szansę potencjalnego ukąszenia. W lesie warto poruszać się wyznaczonymi ścieżkami, natomiast jeśli spędzając czas wolny np. na pikniku na łące, należy umiejscowić się w całości na kocu.

Kolejnym sposobem na przeciwdziałanie ukąszeniom przez komary i kleszcze jest stosowanie wspomnianych wcześniej preparatów na te owady. Są one możliwe do nabycia m.in. w aptekach. Jeśli chodzi o dzieci, to z myślą o nich opracowane zostały preparaty na kleszcze dla dzieci.

Trzecim działaniem związanym z ochroną przed ukąszeniami przez komary i kleszcze  jest dokładne umycie całego ciała, np. prysznic, a następnie szczegółowa obserwacja skóry, dokonywana po powrocie z miejsca ich występowania. Niezależnie od tego czy wcześniej użyte zostały preparaty na kleszcze, powinno się dokładnie sprawdzić, zarówno wzrokowo jak i za pomocą dotyku, każdy fragment skóry. W razie potrzeby, co dotyczy np. pleców, można poprosić o pomoc inną osobę.

Szczególnie narażone na ukąszenia są miejsca takie jak pępek, uszy, skóra głowy, a także miejsca zgięć, np. łokieć i fałdy skórne. Należy pamiętać, że kleszcze mogą chować się także w ubraniach, dlatego po powrocie z przykładowo lasu czy łąki, należy pieczołowicie sprawdzić odzież. 

Jeżeli pomimo zastosowania dodatkowych środków ochronnych, owadowi udało się wszczepić w skórę, należy jak najszybciej się go pozbyć. Można to zrobić własnoręcznie, lub przy pomocy specjalisty. Pomocna w jego wyjęciu ze skóry jest pęseta, którą zamyka się dookoła jego głowy i powoli, ale pewnie pociąga w kierunku pionowym. Należy pamiętać, by jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeżeli w miejscu ukąszenia zaczną pojawiać się zmiany naskórne. 

Typy preparatów na komary i kleszcze 

Osiągnięcia współczesnej nauki zaowocowały opracowaniem metod przeciwdziałania ukąszeniom przez te niebezpieczne owady. Są to preparaty na komary i kleszcze, możliwe do nabycia m.in. w aptekach. Głównym zadaniem tych specyfików jest niedopuszczenie do bezpośredniego kontaktu tych insektów ze skórą człowieka. 

Nieustannie trwające prace nad udoskonalaniem tych produktów, pozwoliły na zróżnicowanie ich również ze względu na wiek docelowej grupy. Dostępne są również preparaty na kleszcze dla dzieci, dedykowane najmłodszym użytkownikom, wymagającym szczególnej ochrony. Wyroby te można nabyć w kilku formach, dzięki czemu potencjalny klient może dobrać najwygodniejszą dla siebie lub dla swojego dziecka postać preparatu. 

Z uwagi na szeroką gamę różnorodnych wyrobów, do wyboru możliwe są m.in. spraye, płyny, maści, a także plastry i opaski. Pierwszą formą, w której są wytwarzane preparaty na komary i kleszcze, jest postać aerozolu, którym spryskuje się całą powierzchnię ciała, narażoną na kontakt z tymi owadami.

Kolejną formą specyfików chroniących przed ukąszeniami komarów i kleszczy są preparaty produkowane w formie płynu, np. kropli. Tego typu preparaty na komary, są dedykowane zwierzętom, takim jak psy i koty i aplikuje się je od miejsca międzyłopatkowego, wzdłuż kręgosłupa, aż do okolic ogona. Potencjalni użytkownicy mogą również nabyć produkty chroniące przed ukąszeniami w postaci maści do smarowania. Są wśród nich preparaty na kleszcze dla dzieci, występujące m.in. w formie żelu. Żel ten stanowi rodzaj powłoki będącej barierą pomiędzy skórą a światem zewnętrznym.

W skutecznym zabezpieczaniu się przed ukąszeniami komarów, pomocne mogą okazać się również preparaty na komary możliwe do nabycia jako plastry oraz opaski. Ich zadaniem jest  odstraszanie tych owadów.

Jak bezpiecznie stosować preparaty na komary i kleszcze? 

Tak jak w przypadku wszystkich preparatów o zastosowaniu medycznym, najważniejszą kwestię stanowi bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności preparatów na kleszcze dla dzieci, choć kwestia wyboru odpowiedniego produktu stanowi przedmiot zainteresowania wszystkich grup potencjalnych użytkowników. W tym celu można więc poradzić się specjalisty. Ponieważ samodzielne działania w tym zakresie mogą okazać się błędne, decydując się na nabycie produktów takich jak np. preparaty na komary, nieoceniona może być konsultacja lekarska. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu, może pomóc dobrać postać specyfiku, takiego jak np. preparaty na komary, która będzie dla nas najwygodniejsza. 

Wpływ na wybór konkretnej formy preparatu może mieć również kwestia bezpieczeństwa wynikająca z naszego stylu życia. Specjalista pomoże dobrać np. preparaty na komary w oparciu o, chociażby częstość przebywania pacjenta w miejscach o zwiększonym ryzyku. Może ono dotyczyć osób przebywających w tych miejscach nie tylko w celach rekreacyjnych, ale i związanych z wykonywanym zawodem, np. leśników, ogrodników itp. Osoby zainteresowane nabyciem środków takich jak preparaty na kleszcze dla dzieci, mogą dobrać je po uzyskaniu informacji na temat miejsca zabaw najmłodszych.

Dodatkowo specjalista, jako osoba najbardziej kompetentna, wykluczy ewentualne przeciwwskazania, które mogą dotyczyć niektórych preparatów. W przypadku niektórych schorzeń niewskazane jest korzystanie z preparatów na komary i kleszcze w określonej formie. Konsultacja ze specjalistą może być dobrym pomysłem także u osób zainteresowanych preparatami na komary i kleszcze, w związku z wyjazdem do np. tropikalnych krajów.

Preparaty na kleszcze dla dzieci – co trzeba o nich wiedzieć? 

Grupą użytkowników wymagających szczególnej ochrony są dzieci. Preparaty na kleszcze dla dzieci, podobnie jak ich odpowiedniki dla osób dorosłych, występują w różnych postaciach. Są to m.in. żele, aerozole, płyny, opaski i plastry. Część z tych specyfików dedykowana jest już małym dzieciom, natomiast inne starszej ich grupie. Preparaty na komary przeznaczone dla dzieci mogą np. być dodatkowo zabezpieczone przed wdychaniem oparów.

Inną właściwością cechującą stosowanie specyfików dedykowanych najmłodszym jest częstotliwość ich stosowania w ciągu dnia. Preparaty na kleszcze dla dzieci, m.in. z uwagi na  delikatny organizm najmłodszych, nie powinny być stosowane tak często, jak wyroby medyczne przeznaczone dla dorosłych.  Ponadto są one łagodne dla wrażliwej skóry dziecka i pomagają ją nawilżyć.

Stosowanie tych specyfików można potraktować jednocześnie jako okazję do nauki zabezpieczania się przed tymi owadami już od najmłodszych lat. Dzieci mogą zobaczyć, w jaki sposób poprawnie stosować preparaty na komary i kleszcze, a także jak zrobić to bezpiecznie dla zdrowia. Wszystko to pozwoli to wyrobić w najmłodszych użytkownikach, dobre nawyki zdrowotne.

Wśród plastrów, opasek i naklejek dla dzieci, wiele z nich jest produkowanych w wersjach różnokolorowych, z zabawną grafiką, co może stanowić dodatkową zachętę dla najmłodszych do ich noszenia. Dotyczy to zwłaszcza przypadku, gdy dziecko nie jest do tego w pełni przekonane.

O czym należy pamiętać, korzystając z preparatów na kleszcze i komary?

Wszystkie działania mające związek z dbałością o nasze zdrowie warto znać pod kątem bezpieczeństwa ich bezpośredniego stosowania. Równie ważne jak stosowanie specyfików takich jak np. preparaty na komary, jest fizyczne zabezpieczenie się przed kontaktem z nimi, m.in. poprzez właściwy ubiór, a także wcześniej wspomniane unikanie przebywania w miejscach zwiększonego ryzyka.

Planując nabycie preparatów na komary i kleszcze, duże znaczenie ma również wiedza na temat takiego ich stosowania. Zarówno przed jego użyciem, jak i po nałożeniu preparatu w formie np. maści lub żelu, należy dokładnie umyć i osuszyć ręce.  Dodatkowo, dla najlepszej ochrony, warto pokryć każdy nieosłonięty fragment skóry, za wyjątkiem twarzy. U zwierząt z kolei, stosując np. aerozol, należy spryskać całe ciało, za wyjątkiem pyska.

Warto pamiętać także o tym, aby nakładając preparaty na komary i kleszcze, nie stosować ich na miejsca na skórze, które są uszkodzone, czyli np. otarcia lub zranienia. Lekarz może również zalecić testy uczuleniowe.