Leki na serce i krążenie bez recepty

W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór leków na serce dostępnych bez recepty, w tym preparaty w formie tabletek dojelitowych przeznaczone do bezpośredniego zażycia.

Aktywne filtry

Lek na serce bez recepty –  preparaty mogące wspierać układ krążenia

Chorobom serca towarzyszą często inne schorzenia, m.in.: choroba wieńcowa (CAD), nadciśnienie tętnicze. Na powstanie niewydolności serca mają także wpływ uszkodzenia tego organu w wyniku wielu schodzeń kardiologicznych czy układu krążeniowego. Także nobliwy wiek pacjenta zwiększa ryzyko wystąpienia u niego chorób układu krążenia czy serca. Odpowiednia profilaktyka jest niezwykle ważna, gdyż serce to narząd, który pełni kluczową funkcję w dystrybucji tlenu do wszystkich komórek naszego organizmu. Jego niewydolność prowadzi m.in. do zastojów krwi w krążeniu płucnym czy naczyniach żylnych.

Wiele leków na serce bez recepty, które również znajdziesz na stronie naszej apteki internetowej, posiadają w składzie kwas acetylosalicylowy, który może wpływać na zahamowanie zlepiania się płytek krwi w naczyniach krwionośnych, tak często występujących np. w chorobie wieńcowej. Co więcej, niektóre preparaty na serce bez recepty, które zawierają wspomniany kwas acetylosalicylowy, mają również w składzie glicynę, która ma zapobiegać podrażnieniu przewodu pokarmowego w wyniku działaniu tego kwasu.

Szeroki wybór leków na serce bez recepty w Mojaapteka.pl

Niemały wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego mają również otyłość, przewlekłe zmęczenie i stres. Dlatego w Mojaapteka.pl znajdziesz szeroki wybór leków na serce bez recepty, w tym te, które mogą korzystnie wpływać na kondycję, wzmacniając podczas osłabienia czy zmęczenia. M.in. glukoza, którą zawierają niektóre leki na serce bez recepty, może stanowić źródło energii dla organizmu. Odpowiednie leczenie niewydolności serca zawsze powinno stanowić wynik konsultacji z lekarzem specjalistą, np. kardiologiem. Niebagatelne znaczenie ma również zdrowy styl życia, w tym aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta, także bogata w potas czy magnez.

Najczęstsze schorzenia kardiologiczne i układu krążeniowego

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. Do najczęściej występujących, należą: niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca (inaczej wieńcowa), miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zawał mięśnia sercowego, zakrzepica żył, a także udar niedokrwienny i krwotoczny. Schorzenia te mogą współwystępować ze sobą, zwłaszcza jeśli jedno zaburzenie wynika z innego mu towarzyszącego. Przykładami mogą być udar krwotoczny, spowodowany nadciśnieniem tętniczym albo niewydolność serca, będąca skutkiem zawału mięśnia sercowego.

 

Jedną z najczęściej dotykających społeczeństwo chorób kardiologicznych jest niewydolność serca. To choroba, w której na skutek wad w budowie lub nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego, nie dochodzi do właściwego zaopatrzenia w krew, narządów i komórek organizmu. Przykładem niewydolności serca jest m.in. choroba niedokrwienna, znana również jako choroba wieńcowa. Ta jednostka chorobowa może być skutkiem nieleczonej miażdżycy naczyń krwionośnych i stanowi istotny czynnik ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. 

Zawał mięśnia sercowego to stwarzające zagrożenie dla życia obumarcie jego części, będące skutkiem odcięcia przepływu krwi, którego skutkiem jest niedotlenienie serca. Innym równie niebezpiecznym stanem związanym z układem krążenia, jest udar niedokrwienny mózgu. W takim przypadku, podobnie  jak podczas zawału serca, dochodzi do zablokowania przepływu krwi, jednak organem zagrożonym martwicą jest mózg. Niedrożność tętnicy zaopatrującej mózg w krew może w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń zablokowanych przez np. skrzep, fragmentów tego narządu. 

Kolejną z chorób układu sercowo-naczyniowego jest miażdżyca naczyń krwionośnych. Mianem tym określa się trwający przez wiele lat proces, podczas którego dochodzi do odkładania się na wewnętrznych ścianach tętnic złogów cholesterolu. Są to tzw. blaszki miażdżycowe, które stopniowo zwężają światło tętnicy, co może w efekcie spowodować nawet całkowitą jej niedrożność. Innym poważnym schorzeniem układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze, polegające na nadmiernym naporze ciśnienia na ściany tętnic, co w może prowadzić do powstania pęknięć w tych naczyniach.

Skutkiem nieleczonego nadciśnienia może być udar krwotoczny mózgu, w którego przebiegu dochodzi do pęknięcia w obrębie jednej z tętnic mózgowych i przedostania się krwi do mózgu. Stan ten może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń i jest zagrożeniem dla życia. Innymi znanymi chorobami kardiologicznymi są zaburzenia rytmu serca, inaczej nazywane arytmią serca, a także zakrzepica żył. Arytmia serca charakteryzuje się jego nienaturalnie przyspieszoną lub spowolnioną pracą, odbiegającą od wartości prawidłowych. Zakrzepica żylna to z kolei stan chorobowy, który charakteryzuje się powstawaniem zakrzepów w żyłach np. kończyn dolnych, co stwarza ryzyko pojawienia się zaburzeń ukrwienia. Konsekwencją tego procesu może być niedotlenienie, a nawet martwica danej części ciała.

Profilaktyka – jak dbać o serce

Coraz większa zapadalność na choroby układu sercowo-naczyniowego w ostatnich kilku dekadach, zwróciła uwagę medyków i badaczy, którzy określili je mianem chorób cywilizacyjnych. Z tego też względu, na znaczeniu zyskuje profilaktyka wobec tych zaburzeń, która może być wspomagana m.in. przez zażywanie leków na serce dostępnych bez recepty. Istnieje kilka czynników, które są powiązane z rozwojem chorób układu krążenia, a także ich zwiększoną częstotliwością występowania. Przyczyny te wynikają w głównej mierze z popularyzacji konsumpcyjnego stylu życia. 

Pierwszy, ważny czynnik ryzyka, stanowi życie w ciągłym pośpiechu i stresie. Brak poświęcania czasu na regenerację nie sprzyja zachowaniu odpowiedniej higieny psychicznej, niezbędnej dla zachowania zdrowia. Oprócz samego wypoczynku, niemałe znaczenie mają formy spędzania czasu wolnego i unikanie tzw. siedzącego trybu życia. 

Oprócz niewystarczającej aktywności fizycznej, niemniej ważnym czynnikiem ryzyka zachorowania na choroby kardiologiczne, jest niewłaściwa dieta, obfitująca w wysoko przetworzone produkty, bogata w cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe, czyli słodycze, słodkie napoje i dania typu fast-food. Zarówno siedzący tryb życia, jak i nieodpowiednia dieta, mocno przyczyniają się do rozwoju nadwagi i otyłości, a w konsekwencji również chorób układu sercowo-naczyniowego.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych, związanych z chorobami układu krążenia, najlepiej jest rozpocząć działania zapobiegawcze możliwie jak najwcześniej. Pierwszym krokiem koniecznym do osiągnięcia tego celu, jest zadbanie o odpowiednią dietę, czemu służy praktykowanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Kolejnym, ważnym elementem profilaktyki, jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej, co można osiągnąć nie tylko poprzez uprawianie konkretnego rodzaju sportu, ale również włączając wysiłek fizyczny w trakcie codziennych zajęć, np. wchodząc po schodach zamiast korzystania z windy. 

W trosce o zdrowie, zwłaszcza w odniesieniu do chorób układu sercowo-naczyniowego, niezbędne jest kontrolowanie masy ciała i utrzymywanie jej w granicach normy. Oprócz tego, warto zadbać o odpowiedni poziom higieny psychicznej, co jest osiągalne poprzez konstruktywne metody radzenia sobie z sytuacjami stresowymi i znajomość metod wyciszających stres. Przykładem takich działań jest stosowanie rozładowujących napięcie psychiczne technik relaksacyjnych. 

W profilaktyce chorób serca ważne jest unikanie nadużywania alkoholu, palenia tytoniu i zażywania wszelkich substancji odurzających. Dodatkowo pomocne jest regularne poddawanie się rutynowym badaniom profilaktycznym m.in. obejmującym takie parametry jak poziom cholesterolu we krwi, ciśnienia tętniczego lub poziomu glukozy we krwi. Badania te mogą być cenne szczególnie w odniesieniu do osób genetycznie obciążonych występowaniem chorób układu krążenia. Pozwalają one bowiem wykryć zawczasu ewentualne, rozwijające się w organizmie zmiany chorobowe i zarazem podjąć natychmiastowe środki zaradcze.

Dieta a praca serca i układu krążenia

Wśród czynników istotnych, zarówno z punktu widzenia powstawania, jak i profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, szczególne znaczenie ma dieta. Dynamiczny rozwój, zachodzący m.in. w sferze przemysłu i technologii, przyczynił się do pojawienia się na rynku, wysoko przetworzonych produktów, wcześniej człowiekowi nieznanych, a przeznaczonych do spożywania w formie przekąsek. Mowa tu m.in. o ogólnodostępnych słodyczach i napojach słodzonych, które oprócz wysokiej zawartości cukru są bezwartościowe w kontekście cennych dla organizmu składników odżywczych. 

Ponieważ produkty te cechują się wysoką kalorycznością, ich konsumpcja sprzyja rozwojowi nadwagi, otyłości i cukrzycy, groźnych dla serca. Kolejnym przykładem przetworzonej żywności są tzw. dania gotowe, dedykowane m.in. osobom, które np. z powodu braku czasu lub innych warunków, nie mogą pozwolić sobie na przyrządzenie pełnowartościowego posiłku. Łatwość przyrządzenia i jego krótki czas czynią je atrakcyjnymi i wpływają na ich popularność. Dania gotowe zawierają jednak w swoim składzie szkodliwe substancje konserwujące i tłuszcze, np. utwardzone tłuszcze trans, a także wysoką zawartość soli, której zbyt duża ilość sprzyja powstawaniu nadciśnienia tętniczego.

Nadmiar tłuszczów zwierzęcych w diecie stanowi kolejny czynnik obciążający serce, ponieważ złogi cholesterolu frakcji LDL odkładają się na ścianach wewnętrznych naczyń krwionośnych jako blaszki miażdżycowe, co może prowadzić do powstania miażdżycy. Dodatkowo otłuszczony mięsień sercowy nie jest w stanie pompować krwi tak sprawnie, jak zdrowy. 

Pomimo powyższych zagrożeń, istnieją sposoby, które pozwalają zapobiec zachorowaniu na choroby związane z układem krążenia. Cel ten można osiągnąć poprzez wykluczenie lub ograniczenie do minimum spożycia cukrów prostych, wszelkich słonych przekąsek, a także dań bogatych w tzw. zły cholesterol, czyli LDL. Zamiast słodyczy i produktów, takich jak chipsy lub słone paluszki, zdrowszymi ich zamiennikami są np. owoce, orzechy lub surowe warzywa, które mogą stanowić smaczne przekąski pomiędzy posiłkami. Podobne działania warto podjąć także w stosunku do wysoko przetworzonej żywności, eliminując z diety spożywanie dostępnych w sklepach, potraw gotowych, i unikając korzystania z barów szybkiej obsługi, oferujących zazwyczaj dania typu fast-food. Poza wysoką zawartością tłuszczów zwierzęcych, w ich składzie znajdują się niejednokrotnie tłuste sosy, co jeszcze bardziej zwiększa ich kaloryczność. 

Oprócz unikania pokarmów, których spożywanie wywiera niekorzystny wpływ na pracę układu krążenia, równie ważna jest dbałość o dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Można to osiągnąć, włączając do diety owoce, warzywa, a także odpowiednią ilość tłuszczów nienasyconych, m.in. omega 3, których bogatym źródłem są ryby. Przyrządzając jedzenie zamiast tłuszczu zwierzęcego, np. smalcu, warto używać olejów roślinnych. Odpowiednio urozmaicona dieta, zapewnia organizmowi składniki, niezbędne do obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wzmacnia go, a także pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała, co znacznie redukuje zagrożenie m.in. chorobami serca i układu krążenia. 

Rodzaje i charakterystyka leków na serce bez recepty 

Medycyna oferuje wiele rozwiązań ułatwiających skuteczną profilaktykę oraz leczenie chorób serca. Aktualnie w aptekach dostępne są leki na serce, które można nabyć bez recepty. Specyfiki te dedykowane są przeważnie osobom zmagającym się z chorobami kardiologicznymi, jako dodatkowe wsparcie w leczeniu preparatami przepisanymi przez lekarza, ale mogą także być stosowane w profilaktyce tych schorzeń. Istnieje kilka rodzajów preparatów na serce, które można nabyć w aptece, bez recepty. 

Pierwszym z nich jest wyrób medyczny w postaci kapsułek i tabletek, w tym dojelitowych, które połyka się, następnie popijając wodą. Taka forma leków na serce jest poręczna, możliwa do użycia w każdym miejscu i czasie, co docenić mogą np. osoby pracujące, które nie mogą pozwolić sobie na spożycie leku w innych postaciach.

Istnieją także inne rozwiązania. Druga forma, w której występują leki na serce, które można nabyć bez recepty, to tabletki musujące, przeznaczone do rozpuszczania w wodzie i wypijania w postaci napoju. Kolejnym rodzajem podobnie działających specyfików, jest płyn doustny, który dawkuje się i zażywa w kroplach. Jeszcze inną postacią, w jakiej występują leki na serce, dostępne bez recepty, jest forma syropu. Jej atutem jest, podobnie jak w przypadku tabletek musujących, występowanie kilku wariantów smakowych, co stanowi dodatkową zachętę do terapii.

Czym jest kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy to związek stanowiący pochodną kwasu salicylowego, znany w lecznictwie od 1899 roku. Ten niesteroidowy lek przeciwzapalny, stanowi składnik wielu powszechnie zażywanych preparatów farmaceutycznych, w tym leków na serce, leków przeciw przeziębieniu i innych. Kwas ten funkcjonuje w terminologii medycznej również pod nazwą aspiryny.

Obecnie związek ten znajduje się w wielu różnorodnych wyrobach medycznych. Kwas acetylosalicylowy wykazuje szerokie spektrum działania, z czego najbardziej znane jest jego działanie likwidujące ból, zarówno ten o małym, jak i o średnim nasileniu, np. ból głowy, zębów, mięśni. Specyfik ten okazuje się pomocny w obniżaniu gorączki i zwalczaniu stanów zapalnych. Przy dłuższym stosowaniu natomiast zapobiega on tworzeniu się zakrzepów, blokując zlepianie się płytek krwi. Jego dodatkową zaletą jest skuteczność działania przy stosowaniu małych dawek.

Dlaczego leki na serce zawierają kwas acetylosalicylowy

Efekty, które wynikają z zażywania kwasu acetylosalicylowego, zostały docenione w leczeniu kardiologicznym. Wśród lekarstw, w skład których wchodzi kwas acetylosalicylowy, znajdują się m.in. leki na serce. W tym przypadku zastosowanie popularnej aspiryny zawdzięcza się działaniu obniżającemu ryzyko wystąpienia ciężkiej dławicy, zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. W konsekwencji przekłada się to również na zmniejszenie śmiertelności wynikającej z chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Dzięki hamowaniu zlepiania się płytek krwi, lek ten pomaga przeciwdziałać powstawaniu zakrzepicy w żyłach. Wszystkie te właściwości przyczyniły się do wykorzystania kwasu acetylosalicylowego w działaniach profilaktycznych przeciwko chorobom serca i układu krążenia. W efekcie, kwas acetylosalicylowy jest jednym z głównych składników leków na serce. Wśród innych zalet aspiryny wymienić można fakt, że aby uzyskać efektywność preparatów zawierających ten lek, wystarczy zażywanie ich małych dawek. 

Jak stosować leki na serce bez recepty

W kwestii zdrowia zawsze warto współpracować z lekarzem. Dotyczy to również korzystania z  preparatów takich jak leki na serce, także tych, dostępnych bez recepty. Specjalista, jako osoba kompetentna, będzie w stanie dobrać odpowiedni lek w takiej dawce, która zapewni jak najlepszą skuteczność działania, eliminując do minimum ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. W trakcie wizyty, przeprowadzony zostanie dokładny wywiad, podczas którego lekarz pozna historię naszych chorób, pozyska informacje dotyczące stylu życia, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania. 

Działania te mogą być konieczne, aby móc postawić właściwą diagnozę i opracować, odpowiedni plan leczenia. Dodatkowo specjalista pomoże dobrać taką postać preparatu na serce, która będzie najbardziej bezpieczna i wygodna dla pacjenta, a także zgodna z jego preferencjami i stylem życia. 

Warto mieć na uwadze, że samo zażywanie dostępnych bez recepty preparatów na serce nie zastąpi nigdy właściwych nawyków składających się na prozdrowotny styl życia. Jednak w połączeniu z nimi, może jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko zachorowania na schorzenia o podłożu kardiologicznym.