Oferta tygodnia

Filtruj według

Postać

    Postać

    Typ

      Typ

      Problem

        Problem

        Główny składnik

          Główny składnik

          Leki na kaszel (bez recepty) - Mojaapteka.pl

          Wygoda i ulga w jednym! Nasze leki na kaszel szybko i skutecznie przynoszą ukojenie. Pozbądź się uciążliwego kaszlu już dziś!

          Leki na kaszel (bez recepty)

          Kaszel jest powszechną dolegliwością. Jest on częstym objawem występującym przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Największe ryzyko zachorowania występuje w okresie jesienno-zimowym. Niezależnie od przyczyny może być on bardzo uciążliwy i występować w różnych formach. Można wyróżnić kaszel mokry, przy którym występuje odkrztuszanie wydzieliny, oraz suchy, wynikający z drażnienia błony śluzowej oskrzeli, krtani i gardła. Istnieje szeroka gama leków na tę dolegliwość. Można je podzielić na dostosowane do danego rodzaju dolegliwości oraz na kombinowane, używane wtedy, gdy ciężko jest rozpoznać daną formę kaszlu.

          Leki na kaszel – niezbędny element ulgi

          Kaszel w codziennym funkcjonowaniu może stanowić niemały problem, a stosowanie leków na kaszel może przynieść ulgę. Szczególnie gdy występuje on w okresie zimowym, kiedy narażenie na różnego rodzaju przeziębienia jest zwiększone. Może on być wynikiem różnych czynników, tj. infekcje górnych dróg oddechowych, alergie czy inne schorzenia układu oddechowego. Istnieje wiele leków na kaszel, które mogą stanowić element ulgi i sprawić, by powrót do zdrowia był szybszy. Występujący kaszel można również podzielić ze względu na czas trwania: ostry, podostry, przewlekły, oraz na jego charakter: suchy lub mokry.

          Istnieje kilka rodzajów leków na kaszel. Najbardziej popularne są tabletki i syropy. Są to często leki na kaszel bez recepty, które są łatwo dostępne. Stanowią one element ulgi już od początkowych objawów tej dolegliwości. Wśród leków na kaszel można wyróżnić te o ogólnym działaniu, które są skierowane do łagodzenia suchego kaszlu. Istnieją również preparaty wykrztuśne, które można przyjmować przy kaszlu mokrym, gdzie występuje nadmierna ilość wydzieliny. Skuteczne leki na kaszel to również te kombinowane, które łączą w sobie właściwości działające na oba rodzaje kaszlu. Są one pomocne w występującej dolegliwości o mieszanej charakterystyce.

          Czym jest kaszel? Jak leki na kaszel łagodzą jego objawy?

          Kaszel jest naturalnym mechanizmem obronnym układu oddechowego. Jest odruchem bezwarunkowym, który umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny oraz z zalegających zanieczyszczeń lub ciała obcego. Leki na kaszel to grupa farmaceutyków, które pomagają łagodzić objawy kaszlu i kontrolować go. Najczęściej stosowane są uniwersalne leki na kaszel bez recepty, tj. syropy i tabletki, które nie zawsze są odpowiednim wyborem. Leki na kaszel powinno się wybierać ze względu na źródło jego powstawania oraz towarzyszące dolegliwości. Leki na kaszel łagodzą jego objawy poprzez różne mechanizmy. Zależne to jest od rodzaju kaszlu, któremu mają na celu ulżyć.

          Skuteczne leki na kaszel – suchy czy mokry?

          Leki na kaszel mogą być dostosowane do danego charakteru tej dolegliwości oraz kombinowane. Rozróżnia się dwa rodzaje kaszlu ze względu na jego charakter. Może być on mokry, inaczej zwany produktywnym. Przy występowaniu takiego kaszlu powinno się stosować wykrztuśne leki na kaszel. Pojawia się on, gdy w drzewie oskrzelowym zalega wydzielina, która podrażnia receptory, wywołując skurcz. Następuje po nim usunięcie śluzu z gardła i oskrzeli, co zapobiega jego zaleganiu. Taki kaszel utrudnia oddychanie oraz najczęściej sygnalizuje o pojawieniu się choroby w obrębie układu oddechowego. Rozpoznać to można po rodzaju wydzieliny, która może świadczyć o danej infekcji. Przeźroczysta i lepka występuje w astmie, a ropna w bakteryjnych zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Skuteczne leki na kaszel mokry to te, które wywołują odruch kaszlowy. Są to leki na kaszel zawierające substancje pochodzenia roślinnego, np. korzenie wymiotnicy, senegi, lukrecji, wyciąg z liści bluszczu, tymianku, pierwiosnka, brodziuszki wiechowatej oraz dodatkowo jodek potasu. W łagodzeniu tego rodzaju dolegliwości skuteczne są także leki do inhalacji na kaszel.

          Kaszel suchy objawia się uporczywymi atakami i ciągłym pokasływaniem, bez występującej wydzieliny. Leki przeciwkaszlowe powinny być stosowane tylko w przypadku suchego kaszlu – bezproduktywnego – ponieważ w innym przypadku mogą prowadzić do różnych powikłań. Dzieli się je na leki na kaszel o działaniu ośrodkowym i obwodowym. Pierwsze z nich hamują odruch kaszlu, a przykładami są tabletki zawierające kodeinę lub dekstrometorfan. Te leki na kaszel działają poprzez wpływ na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym. Natomiast leki o działaniu obwodowym wpływają na oskrzela, a przykładem substancji w lekach na duszący kaszel może być lewodropropizyna. 

          Jakie leki na kaszel dla dzieci wybrać?

          Leczenie kaszlu u dzieci różni się od dorosłych ze względu na specyficzne potrzeby i ograniczenia wiekowe. Główne różnice to waga i wzrost, co powoduje zmianę dawki leku na kaszel dla dzieci, rodzaj dolegliwości oraz bezpieczeństwo i skutki uboczne. Dobranie skutecznych leków na kaszel dla malucha powinno się skupiać na rodzaju kaszlu. W początkowej fazie infekcji zwykle jest on suchy, a później przechodzi w mokry. Dlatego warto rozważyć stosowanie kombinowanych leków na kaszel. W przypadku występujących innych objawów, takich jak gorączka, wymioty lub narastanie kaszlu, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, a w przypadku występowania go u noworodków taka wizyta zawsze jest wymagana. 

          Odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, oraz picie dużej ilości wody pomaga w zwalczaniu kaszlu. Ważne jest stosowanie leków na kaszel dla dzieci. Najczęściej wybierane są syropy, ze względu na formę i łatwość podania. Taki lek dla dzieci na kaszel musi być dostosowany do ich wieku, występują one w wersjach dla dzieci od 1. roku życia. Syrop zawsze należy podawać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu lub dawką zleconą przez lekarza. Składniki, które występują w lekach na kaszel mokry to acetylocysteina, ambroksol, bromheksyna, wyciąg z liści bluszczu. Natomiast w lekach na kaszel suchy są to butamirat, lewodropropizyna, dekstrometorfan, korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej i pędy sosny.

          Naturalne leki na kaszel vs gotowe leki

          Są także naturalne metody leczenia kaszlu. Popularnym sposobem są inhalacje, wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia lub garnka i ręcznika. Na kaszel suchy stosuje się sól izotoniczną, a na mokry sól hipertoniczną. Występują także specjalne leki do inhalacji na kaszel. Stosowane od wielu lat naturalne syropy z cebuli i pędów sosny, to także skuteczne sposoby walki z dokuczliwym kaszlem. Preparaty ziołowe to mieszanki ziół w formie herbaty, pastylek do ssania lub syropów przeznaczonych na różne rodzaje kaszlu. Działanie przeciwkaszlowe w naturalnych lekach na kaszel mają korzeń prawoślazu lekarskiego, liść podbiału pospolitego, kwiat dziewanny oraz liść malwy, a wykrztuśne ma wyciąg z liści bluszczu i ziela tymianku.

          Gotowe leki na kaszel są dostosowane do danego rodzaju tej dolegliwości. W walce z nią warto stosować preparaty naturalne oraz specjalnie dostosowane, a także skuteczne leki na kaszel, ponieważ stosowanie tylko domowych sposobów może doprowadzić do pogorszenia objawów kaszlu. 

          Jak wybrać odpowiedni lek na kaszel? 

          Kaszel może mieć różne podłoże i być początkiem innej towarzyszącej choroby, dlatego wybierając odpowiedni lek na kaszel, konieczna może być konsultacja z lekarzem. Leki na kaszel można podzielić na kilka kategorii tj. leki o działaniu przeciwkaszlowym ośrodkowym i obwodowym, wykrztuśne, kombinowane, antybiotyki lub przeciwwirusowe, w przypadku kaszlu wywołanego wirusem, oraz leki na kaszel działające miejscowo, w postaci sprayów i inhalacji.

          Leki na kaszel bez recepty występują w wielu postaciach. Dostępne syropy są najchętniej wybieraną formą, również dla dzieci. Charakteryzuje je szybka wchłanialność oraz brak problemów z jego połknięciem. Leki na kaszel w postaci tabletek, które w zależności od przeznaczenia ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny lub blokują odruch kaszlowy, zaczynają działać po kilkunastu minutach. Pastylki do ssania pomagają odpowiednio nawilżyć błonę śluzową gardła oraz łagodzą nieprzyjemne objawy towarzyszące w kaszlu, tj. ból gardła. Dostępne są także leki na kaszel zatokowy, który jest spowodowany zapaleniem zatok. Mają one działanie wykrztuśne. Istnieją również leki na kaszel alergiczny bez recepty. Taki kaszel występuje, kiedy alergik ma kontakt z uczulającą go cząsteczką.

          Leki na duszący kaszel palacza? Czy są na to leki? 

          Palenie papierosów może powodować wiele problemów ze zdrowiem. Częstą dolegliwością, która występuje u palaczy to dokuczliwy, duszący kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny. Może on być objawem poważnych problemów zdrowotnych, których nie należy bagatelizować. Najlepszym rozwiązaniem jest rzucenie palenia. Istnieją leki na kaszel palacza, ale polegają one na łagodzeniu objawów i poprawianiu funkcjonowania organizmu.

          Podstawowym sposobem na łagodzenie objawów kaszlu palacza jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Dodatkowo, w przypadku dolegliwości o charakterze suchym, warto stosować leki na kaszel duszący, które zawierają środki nawilżające drogi oddechowe i hamujące odruch kaszlowy. W przypadku kaszlu mokrego – leki pomagające w odkrztuszaniu. Popularnymi lekami na kaszel palacza są syropy, napary i tabletki, które zawierają tymianek, ziele kopytnika, korzeń prawoślazu, kwiat podbiału, anyżek, wyciągi z lawendy oraz porostu islandzkiego. Substancje te łagodzą kaszel. Oprócz leków na kaszel palacza istnieją też domowe sposoby, tj. inhalacje z olejkami eterycznymi, napary, syropy z cebuli lub kurkumy. Warto zadbać także o wilgotność powietrza w pomieszczeniach. 

          Leki na kaszel stanowią ważny element łagodzenia tej dolegliwości, która może być szczególnie uciążliwa zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy infekcje górnych dróg oddechowych są powszechne. Kaszel może być wynikiem różnych czynników, takich jak infekcje, alergie lub schorzenia układu oddechowego. Kaszel można podzielić na wiele kategorii, uwzględniając jego charakter i czas trwania. Istnieje wiele rodzajów leków, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Najpopularniejszymi środkami są tabletki i syropy, dostosowane do danego charakteru kaszlu, jak i te kombinowane.