Płyny do soczewek

Aktywne filtry

Rodzaje płynów do soczewek

Soczewki kontaktowe to od lat powszechnie stosowana alternatywa dla okularów. Pozwalają one tak samo, jak tradycyjne szkła w oprawkach korygować wady wzroku. Jednak ze względu na budowę i sposób użytkowania wymagają również prawidłowego dbania o ich stan oraz czystość. W tym celu niezbędne jest stosowanie odpowiednich płynów przeznaczonych do tego zadania. W zależności od indywidualnych preferencji, a także typu używanych szkieł, wymagane mogą być środki różniące się działaniem. Powszechnie rozróżnia się ich dwa typy. 

Pierwszy z nich – oksydacyjny – jest stosowany do odkażania, jego używanie jest jednak związane z koniecznością ścisłego przestrzegania minimalnego czasu przechowywania soczewek, aby uniknąć możliwości występowania podrażnień. W drugiej kategorii znajduje się natomiast wielofunkcyjny płyn do soczewek. Wymaga on jedynie oczyszczenia ich z zabrudzeń i pozostawienia w pojemniczku bez potrzeby używania dodatkowych środków. 

W Mojaapteka.pl dostępne są wyroby nadające się do codziennej pielęgnacji szkieł kontaktowych. Charakteryzują się przy tym wielofunkcyjnym działaniem, co ułatwia standardowe procesy oczyszczania i przechowywania soczewek. Ich skład i działanie przy prawidłowym użytkowaniu redukują natomiast ryzyko występowania podrażnień i stanów zapalnych.

Do czego potrzebny jest płyn do soczewek?

W przeciwieństwie do okularów, soczewki wchodzą w bezpośredni kontakt z okiem. To natomiast oznacza, że ich użytkowanie bez zachowania właściwych zasad dotyczących czyszczenia i przechowywania, a także nawilżania oczu wiąże się z występowaniem dyskomfortu, oraz ryzykiem powstawania stanów zapalnych, a nawet infekcji. Głównym środkiem pozwalającym na zmniejszenie szans ich pojawiania się jest stosowanie odpowiednio dobranego środka, jakim jest płyn do soczewek. Decydując się na wariant wielofunkcyjny, można zredukować również czas potrzebny na codzienną pielęgnację szkieł.

Głównym zadaniem wyrobów z tej kategorii jest efektywne oczyszczenie powierzchni soczewek z nagromadzonych zanieczyszczeń i osadów białkowych, które naturalnie zbierają się na nich w trakcie noszenia. Składają się one z występujących w łzach białek, a nieusuwane mogą przyczynić się do zmniejszenia komfortu osoby noszącej szkła, a także pogorszenia ostrości widzenia czy podrażnień i ich następstw.

Kolejną funkcją płynów jest ich zastosowanie do przechowywania soczewek. Ze względu na konieczność ich dezynfekcji po czyszczeniu mechanicznym, a także utrzymanie odpowiedniej wilgotności powierzchni, szkła należy umieszczać na noc właśnie w płynie. Nie pozwala to rozwijać się na ich powierzchni bakteriom. Tym samym jest kluczowe dla zachowania właściwej higieny i zdrowia oczu.

Charakterystyka wielofunkcyjnych płynów do soczewek

Ze względu na wygodę użytkowania, osoby korzystające z soczewek kontaktowych często sięgają po płyny wielofunkcyjne. Pozwalają one za pomocą jednego preparatu przeprowadzić wszystkie etapy związane z pielęgnacją szkieł. Przede wszystkim zawierają w swoim składzie substancje o działaniu odkażającym. Pomagają one w efektywnym usuwaniu nagromadzonych na powierzchni szkieł zanieczyszczeń. Jednocześnie, ze względu na bezpieczeństwo stosowania, płyn do czyszczenia soczewek powinien także zawierać składniki pomagające w utrzymaniu ich prawidłowego nawilżenia. Będzie to wpływać na komfort użytkowania i minimalizację ryzyka występowania podrażnień.

Poza odpowiednio skomponowaną i przebadaną formułą, wielofunkcyjne środki do czyszczenia i przechowywania soczewek muszą się również charakteryzować odpowiednim opakowaniem. Ma ono przede wszystkim chronić zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Pozwoli to zachować jej właściwości i zapobiegnie przedostaniu się do środka niepożądanych zabrudzeń i drobnoustrojów. Jego rolą jest jednak również precyzyjne i wygodne dozowanie płynu. Ten używany jest bowiem zarówno do czyszczenia, jak i płukania oraz zalewania soczewek w pojemniku.

Czy wszystkie płyny nadają się do dowolnego typu soczewek?

Przy zakupie środków do pielęgnacji szkieł kontaktowych jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy brać pod uwagę dobierając produkty jest to, do jakiego rodzaju soczewek są one przeznaczone. Ze względu na znaczące różnice w budowie i procesie pielęgnacji należy wybrać inny płyn do soczewek miękkich, a inny do twardych. Również materiał, z jakiego wykonano szkła kontaktowe, może być istotny podczas wyboru konkretnych produktów. Warto więc przed zakupem dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta soczewek, a także opisem branych pod uwagę produktów. W razie wątpliwości natomiast, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady okulisty lub optometrysty, który pomoże dobrać właściwy środek do posiadanego typu szkieł.

Jak dobrać odpowiedni płyn do soczewek?

Do wyboru odpowiedniego preparatu do czyszczenia soczewek niezbędne jest zapoznanie się z charakterystyką stosowanych szkieł. Dopiero na tej podstawie można rozpocząć dobieranie produktów, aby upewnić się, że nie wpłyną one na stan szkieł i komfort ich noszenia. Decydując się na płyn do soczewek miękkich lub twardych, kluczowe jest sprawdzenie, czy pochodzą one od zaufanego producenta i zostały poddane niezbędnym badaniom. Pozwala to na upewnienie się, że są w pełni bezpieczne i nadają się do codziennego użytkowania.

Standardowe wyroby mogą nie sprawdzić się w każdym wypadku. Zwłaszcza osoby z wrażliwymi oczami, a także alergicy muszą zwracać szczególną uwagę na składy preparatów. Wybieranie tych, w których znajdują się łagodniejsze substancje, pozwoli uniknąć występowania podrażnień i efektu czerwonych oczu. W przypadku podejrzeń występowania alergii lub nadwrażliwości na składniki zawarte w płynach do soczewek, należy natomiast niezwłocznie udać się do lekarza, aby określić źródło problemu i uzyskać pomoc w wyborze najlepiej dopasowanego rozwiązania.

Bardzo ważne jest także odpowiednie dobranie pojemności opakowania. Pozwoli to efektywnie rozłożyć koszty, a także uniknąć problemu wynikającego z nagłego braku płynu. Zapotrzebowanie powinno się określić indywidualnie na podstawie średniego zużycia wyrobu. Bezpieczniej jest przy tym zaczynać od mniejszych opakowań, dzięki czemu maleje szansa na to, że pozostały nadmiar płynu przeterminuje się i będzie go trzeba wyrzucić.

Stosowanie i przechowywanie płynu do soczewek

Proces użytkowania środków do czyszczenia i przechowywania szkieł kontaktowych nie jest skomplikowany. Zwłaszcza kiedy mowa o płynach wielofunkcyjnych. W tym wypadku należy się do niego jedynie dobrze przygotować i wdrożyć do codziennej rutyny. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzanie go przed snem, ponieważ noc to najlepszy czas na odkażanie soczewek ze względu na to, że większość użytkowników właśnie wtedy z nich nie korzysta. Bardzo ważne jest też to, aby nie dopuszczać do sytuacji, w których soczewki zostają założone na czas snu. Prowadzi to do nadbudowy osadów i zanieczyszczeń, sprzyja rozwojowi bakterii i wysuszaniu oczu. Tym samym może prowadzić do infekcji i stanów zapalnych.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, w ramach czyszczenia szkieł kontaktowych, jest dokładne umycie dłoni, po wcześniejszym napełnieniu pojemnika do przechowywania świeżym płynem. Następnie trzeba wyciągnąć pierwszą soczewkę. Używając niewielkiej ilości produktu i delikatnie pocierając powierzchnię szkła opuszkiem palca należy pozbyć się osadów i zabrudzeń. Następnie płyn do czyszczenia soczewek wykorzystuje się do opłukania całości, a szkło umieszcza się we wcześniej napełnionym pojemniku. Cały proces powtarza się dla drugiej soczewki.

Przechowywanie płynu jest bardzo ważne pod kątem zachowania jego właściwości i zapobiegnięcia możliwym podrażnieniom ze względu na obniżenie jakości w razie nieprawidłowego zabezpieczenia go. Przede wszystkim, tak jak wszystkie wyroby tego typu, powinno się trzymać wyrób poza zasięgiem dzieci. Kluczowe jest również dokładne zamykanie go po każdorazowym użyciu. Ograniczenie ekspozycji na światło i powietrze również jest zalecane, gdyż czynniki te mogą przyspieszać degradację produktu. 

Każdorazowo należy też zapoznać się z zaleceniami producenta płynu. Pod żadnym pozorem nie powinno się też używać wyrobu po upływie daty ważności. Mogłoby to skutkować jego niewłaściwym działaniem na powierzchnię soczewek, a w konsekwencji prowadzić do ich zniszczenia, a także problemów związanych ze zwiększonym ryzykiem powstawania infekcji. Nie wolno także zamiast płynów do soczewek stosować zwykłej wody. 

Kiedy wymienić płyn do soczewek?

Stosowanie wyrobów do pielęgnacji soczewek wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad higieny, a więc regularną wymianą płynu. Jeśli chodzi o zawartość pojemnika do przechowywania szkieł kontaktowych, płyn w nim należy wymieniać przy każdym czyszczeniu. Tak więc w przypadku osób stosujących soczewki na co dzień, trzeba to robić codziennie. Jeśli natomiast chodzi o opakowanie płynu, to kupienie nowego będzie wymagane w przypadku, kiedy w poprzednim brakło produktu lub zawartość uległa przeterminowaniu. Także niewłaściwe przechowywanie lub podejrzenie, że do wnętrza butelki dostały się zanieczyszczenia, są wystarczającymi powodami, aby sięgnąć po nowe opakowanie.

Szacunkowo, buteleczka płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych, przy prawidłowym użytkowaniu, wystarcza na ok. 3 miesiące. Jednak okres ten może się skrócić w zależności od indywidualnego zużycia w procesie czyszczenia, a także pojemności konkretnego opakowania. Należy także pamiętać, że zaleca się również regularną wymianę pojemnika do przechowywania soczewek. Najlepiej zrobić to za każdym razem, kiedy otwiera się nową butelkę płynu do czyszczenia. Pozwoli to uniknąć rozwoju bakterii i wiążących się z tym konsekwencji dla zdrowia oczu.

W razie wątpliwości lub wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów w okresie korzystania z konkretnego płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych należy udać się po poradę do lekarza. Warto również sięgnąć po nią w przypadku pojawienia się wątpliwości dotyczących wyboru konkretnego środka. Pozwoli to na dobór bezpiecznych i indywidualnie dopasowanych produktów.