Oferta tygodnia

Magnez

W Mojaapteka.pl dostępne są leki bez recepty i suplementy, w tym magnez w tabletkach, kapsułkach czy proszku, a także sole do kąpieli magnezowych.

Magnez i jego działanie na organizm

Dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała kluczowe jest dostarczanie mu wraz z pożywieniem niezbędnych witamin oraz substancji mineralnych. Wśród nich znajduje się także magnez. Jest to pierwiastek odgrywający bardzo ważną rolę w licznych procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Dlatego tak istotne znaczenie ma dostarczanie go w odpowiednich ilościach, dzięki czemu możliwe jest nie tylko wspieranie ważnych funkcji poszczególnych układów oraz redukowanie ryzyka występowania pewnych chorób.

Pierwiastek ten może wspierać pracę mózgu, a także oddziaływać na układ mięśniowy. Ponadto odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania układów krwionośnego, odpornościowego i nerwowego. Do tego wskazuje się jego wpływ na trawienie, pracę tarczycy, a nawet kwestie związane z miesiączkowaniem u kobiet. Co bardzo ważne, stanowi też kluczowy element budulca kości, może także redukować ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Powszechnie stosuje się go również w razie występowania problemów z koncentracją.

Ze względu na jego charakterystykę, magnez wykazuje działanie komplementarne z innymi minerałami i witaminami. Powiązanie z wieloma układami organizmu sprawia, że w szczególności zainteresowanie budzą możliwości wykorzystania go w połączeniu z wapniem i witaminą D. Także magnez i B6 stanowią połączenie często spotykane m.in. w suplementach. Dla utrzymania właściwego poziomu tego związku mineralnego ważne jest odpowiednie komponowanie diety i świadomość tego, jak niektóre substancje wpływają na jego obniżanie. W razie potrzeby może się bowiem okazać, że niezbędna będzie suplementacja.

Preparaty zawierające magnez

Rola tego pierwiastka w organizmie jest bardzo istotna stąd też to jedna z substancji często uzupełnianych za pomocą różnego typu preparatów. W Mojaapteka.pl dostępne są produkty w wielu formach. Do najpopularniejszych z nich, zalicza się magnez w tabletkach, w tym także musujących. Ta forma charakteryzuje się wyjątkową wygodą stosowania na co dzień w ramach suplementacji. Ponadto można wybrać kapsułki oraz preparaty w proszku nadające się do rozpuszczenia w wodzie. Na uwagę zasługują również produkty płynne w formie tak zwanych shotów witaminowych.

Tak jak w przypadku innych witamin i minerałów, tak i produkty z magnezem można dostać w wariantach różniących się jego zawartością. Dzięki temu każdy jest w stanie dobrać produkt najlepiej dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania. Warto pamiętać o tym, że dostępne są też wyroby, w których składzie zawarte zostały inne substancje. Zauważyć można, że dużą popularnością cieszy się magnez z B6, ale także jego połączenia np. z witaminą D. Pozwala to za pomocą jednego produktu wykorzystywać ich komplementarne działanie do radzenia sobie z niedoborami.

Źródła magnezu w diecie

Magnez jest pierwiastkiem, który występuje w bardzo wielu produktach. Głównie jednak zawierają go te pochodzenia roślinnego. Stąd też stosunkowo rzadko niedobory dotykają osoby na dobrze zbilansowanej diecie roślinnej. Oczywiście w przypadku gdyby z różnych powodów podaż substancji była niższa niż zalecana, można sięgnąć po zawierające magnez tabletki i w ten sposób uzupełnić deficyt. Przy ich doborze może pomóc lekarz lub farmaceuta, co będzie pomocne dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego typu środków i mają wątpliwości dotyczące wyboru.

Magnez znaleźć można w kaszach – zwłaszcza gryczanej – ale także płatkach owsianych, otrębach pszennych czy pieczywie z mąki pełnoziarnistej. Również rośliny strączkowe są jego dobrym źródłem. Ponadto bardzo duże ilości magnezu znajdują się w nasionach i pestkach. Na szczególną uwagę zasługują przy tym pestki dyni. Jednak poza nimi można go włączyć do diety za pomocą nasion słonecznika lub sezamu. Wysoką zawartością magnezu wyróżniają się też migdały, pistacje i orzechy laskowe. Poza tym za bardzo dobre źródło uznaje się produkty z wysoką zawartością kakao i banany, a także zielone warzywa.

Magnez stosowany w ramach kąpieli

Dla wielu osób nieoczywistym sposobem wykorzystania magnezu są również kąpiele. Wykorzystuje się w tym celu odpowiednie preparaty dostępne najczęściej w formie proszku. W takim wypadku zamiast stosować wewnętrznie zawierające magnez tabletki, wykorzystuje się jego podaż transdermalną, czyli poprzez skórę. W tym celu rozpuszcza się w wodzie siarczan magnezu, czyli tzw. sól epsom, a następnie roztwór wykorzystuje się zewnętrznie w preferowany sposób, co prowadzi do wchłaniania pierwiastka i tym samym uzupełniania niedoboru.

Najczęściej kąpiele magnezowe stosuje się do moczenia stóp lub w wannie do całego ciała. Należy przy tym pamiętać, aby zawsze trzymać się zaleceń producenta. Dotyczy to czasu takiego zabiegu – zazwyczaj trwa on ok. 15 lub 20 minut – jak i ilości stosowanego siarczanu magnezu. Po zakończeniu kąpieli istotne jest dokładne spłukanie ciała czystą wodą, aby na skórze nie pozostały resztki roztworu. Takie zastosowanie magnezu nie tylko dostarcza organizmowi ten niezbędny pierwiastek, ale ma również działanie relaksujące, co może być bardzo ważne zwłaszcza dla osób narażonych na stres.

Niedobór magnezu – objawy

Pomimo częstego występowania magnezu w pożywieniu, nieprawidłowo zbilansowana dieta, a także stan zdrowia, mogą wpływać na pojawianie się jego niedoborów. Te natomiast objawiają się na wiele sposobów, ponieważ pierwiastek ten oddziałuje na główne układy ludzkiego organizmu. Jego zbyt niski poziom może się więc przejawiać w przewlekłym zmęczeniu, trudnościach z koncentracją i ogólnym osłabieniem. Mogą występować również zaburzenia pamięci. Jednak poza tym często objawia się on także drganiem powiek i mięśni, częstymi skurczami, problemami z czuciem i nadpobudliwością nerwowo-mięśniową.

W sytuacji wystąpienia, któregokolwiek z objawów warto udać się do lekarza. Ten może zlecić badania i na ich podstawie zaproponować indywidualnie dopasowane rozwiązanie zapobiegające pogłębianiu się niedoboru. Kluczowa w takim przypadku będzie także prawidłowa dieta i suplementacja z wykorzystaniem preparatów, takich jak np. magnez w tabletkach. Warto przy tym pamiętać, że tak jak wiele innych substancji, tak też magnez można przedawkować. W wyniku tego pojawiają się objawy, takie jak częste nudności, zawroty głowy czy problemy z ciśnieniem i siłą mięśni. Również w takim przypadku niezwłocznie należy udać się do specjalisty, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny i otrzymać pomoc.

Substancje wpływające na przyswajalność magnezu

Stosując suplementację i włączając do diety produkty bogate w magnez, mimo wszystko można nieświadomie zmniejszać przyswajalność tego pierwiastka. Wpływ mają na to pewne produkty żywnościowe, zbyt wysoki poziom przetworzenia pożywienia, ale także styl życia i związane z nim czynniki. Jeśli chodzi o produkty, które spożywamy, a wykazują działanie zmniejszające przyswajalność magnezu, to są to niewątpliwie kawa i alkohol. Jednak poza nimi trzeba również brać pod uwagę konieczność suplementacji, jeśli stosuje się antybiotyki, niektóre leki, a także antykoncepcję hormonalną. Ich działanie sprawia, że pierwiastek jest „wymywany” z organizmu.

Tym, co jednak ma największy wpływ na przyswajalność magnezu i najczęściej prowadzi do jego niedoborów, jest stres. Ten krótkotrwały niekoniecznie musi prowadzić do zmian w poziomie pierwiastka. Jednak w przypadku długotrwałego wystawienia organizmu na jego działanie, sytuacja się zmienia. Dlatego osoby zmagające się na co dzień ze stresującym środowiskiem pracy i nie tylko, mogą potrzebować suplementacji. Wybierając magnez w tabletkach lub dowolnej innej formie i dbając o dostarczanie jego zalecanej dawki, mogą zapobiec obniżaniu jego poziomu w organizmie. Warto przy tym skonsultować z lekarzem konieczność uzupełniania innych substancji odżywczych, ponieważ również na nie może działać stan przewlekłego stresu.

Kiedy warto przyjmować magnez?

Pamiętając o tym, jak wiele czynników może wpływać na przyswajalność magnezu, można dojść do wniosku, że jego suplementacja ma szansę sprawdzić się u bardzo dużej części społeczeństwa. Wskazuje się więc, że sięgnąć po niego warto w przypadku osób o stylu życia sprzyjającym narażaniu ich na długotrwałe działanie stresu. Jednak będzie ona także konieczna w przypadku stosowania diet o restrykcyjnym charakterze, co wynika z niewystarczającej podaży substancji odżywczych, jak też w sytuacji, kiedy osoba mierzy się z uzależnieniem od alkoholu lub spożywa go regularnie.

Poziomów magnezu powinny także pilnować osoby, których praca wymaga dużego wysiłku fizycznego i sportowcy. Tak jak w przypadku wielu innych substancji również kobiety w ciąży oraz te w okresie menopauzy są narażone na występowanie niedoborów. W przypadku niektórych schorzeń  zaburzone może zostać przyswajanie pierwiastka, a lekarz w takich sytuacjach zaleci jego uzupełnianie. Warto także włączyć suplementację do rutyny, jeśli zdajemy sobie sprawę, że nasza dieta składa się w dużej mierze z przetworzonych produktów czy spożywamy dużo kawy.

Prawidłowy dobór i przyjmowanie preparatów z magnezem

Możliwość powstania niedoborów, jak i przedawkowania magnezu sprawia, że ważne jest jego prawidłowe zażywanie, aby zachować bezpieczeństwo i utrzymać prawidłowy poziom tej substancji w organizmie. Kluczowe jest prawidłowe wybranie produktów, pod kątem wieku, a tym samym zawartej w nich dawki pierwiastka. Każdorazowo należy również zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi przyjmowania preparatu. Dzięki temu maksymalnie zwiększy się szanse na jego prawidłowe wchłoniecie. Nie wolno przy tym przekraczać podanych dawek, aby nie narazić się na przedawkowanie.

Jeśli natomiast pojawią się problemy na etapie wyboru produktów, warto udać się po poradę do lekarza. Weźmie on pod uwagę wszystkie występujące czynniki mogące wpłynąć na zapotrzebowanie organizmu na magnez. Dzięki temu pomoże dobrać indywidualnie najlepiej dopasowane produkty. Również farmaceuci będą w stanie udzielić porady dotyczącej dostępnych na rynku środków. Specjaliści odpowiedzą przy tym na wszystkie pytania dotyczące zażywania preparatów.