Filtruj według

Postać

    Postać

    Typ

      Typ

      Rodzaj skóry

        Rodzaj skóry

        Problem

          Problem

          Główny składnik

            Główny składnik

            Pianki i balsamy łagodzące po opalaniu

            Zadbaj o swoją skórę po dniu na słońcu z naszą linią kosmetyków po opalaniu. Produkty dostępne na Mojaapteka.pl nawilżają, łagodzą i regenerują skórę, zapobiegając przesuszeniu i łuszczeniu. Idealne do użycia po każdej ekspozycji na słońce, aby zachować zdrowy i długotrwały efekt opalenizny!

            Aktywne filtry

            Kosmetyki po opalaniu – czy są potrzebne?

            Opalanie jest dla wielu osób nieodłącznym elementem wypoczynku w miesiącach letnich. O ile wiele z nich doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków z filtrami, które chronią przed promieniowaniem UV, tak właściwa pielęgnacja skóry po ekspozycji może nie być tak oczywista. Jest ona jednak bardzo ważna dla zachowania jej zdrowia i pięknego wyglądu. Może także złagodzić efekty związane z wystąpieniem oparzeń słonecznych.

            Aby właściwie zadbać o skórę w takich sytuacjach, bardzo ważny jest odpowiedni dobór produktów. W ofercie Mojaapteka.pl znajdują się m.in. kosmetyki po opalaniu przeznaczone do tego celu. Należy przy tym pamiętać, że pielęgnacja skóry w lecie to proces. Jednak jej właściwe i konsekwentne prowadzenie nie tylko pomoże cieszyć się złocistą opalenizną, ale także może przyczynić się do minimalizacji ryzyka występowania poparzeń, przesuszenia, a nawet niektórych chorób. Dlatego po każdej dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne, sesji opalania na zewnątrz lub w solarium warto rozważyć stosowanie odpowiednich kosmetyków.

            Jakie składniki zawierają balsamy po opalaniu?

            Balsamy po opalaniu w przeciwieństwie do tych przeznaczonych do nakładania przed wyjściem z domu mają za zadanie nawilżać i łagodzić skutki ekspozycji. Dlatego ich formuły komponowane są z uwzględnieniem składników o znanym działaniu pozwalającym odżywić skórę i zapobiec dalszej utracie wody. Bardzo często producenci oferujący balsamy po opalaniu sięgają po składniki pochodzenia roślinnego. Należą do nich np. aloes czy naturalne oleje. Kompozycje zazwyczaj składają się przy tym z substancji o komplementarnym działaniu, aby umożliwić kompleksową pielęgnację. 

            Równie popularne co składniki roślinne, są związki chemiczne popularnie stosowane w kosmetologii. Niektórymi z nich są np. D-Panthenol czy mocznik. Warto przy tym pamiętać, że wiele produktów posiada również inne dodatki. Osoby, które chcą jak najdłużej zachować złoty koloryt skóry, mogą wybrać np. kosmetyki po opalaniu wzbogacone o substancje przedłużające opaleniznę. Wpływają one na produkcję melaniny, która odpowiada z koloryt skóry. Jednocześnie zazwyczaj również odznaczają się dużą zawartością składników o działaniu nawilżającym i silnie odżywczym. Nie można również pominąć roli witamin, które znajdują się w tego typu wyrobach. Najczęściej znaleźć można w nich te, które powszechnie znane są z pozytywnego wpływu na wygląd skóry, włosów i paznokci, takie jak witamina A czy E.

            Najpopularniejsze rodzaje kosmetyków po opalaniu

            Producenci poza doborem właściwych składników skupiają się również na tym, aby formuły ich kosmetyków pozwalały na wygodną aplikację i nadawały się do łatwego użycia także poza domem. Dlatego też w kategorii zawierającej te produkty można zauważyć ich szeroki wybór w wielu typach różniących się nie tylko składem, ale też rodzajem opakowania. Bardzo często pierwszym wyborem jest tradycyjny balsam na oparzenia słoneczne w formie emulsji do całego ciała. Wyciska się go na dłoń lub bezpośrednio na skórę i wymaga on równomiernego rozprowadzenia. W takim wypadku bardzo istotne jest, aby formuła pozwalała na jak najdelikatniejsze przeprowadzenie tego procesu. Wszystko ze względu na możliwe występowanie bólu i pieczenia skóry, jeśli doszło do występowania podrażnień w wyniku ekspozycji.

            W przypadku pielęgnacji twarzy warto natomiast sięgnąć po nieco lżejsze kremy. Zapewniają one efekt łagodzący, a jednocześnie mają mniejszą tendencję do zapychania porów i są lepiej dopasowane do wymagań delikatnej skóry. W przypadkach kiedy wystąpiły już oparzenia słoneczne, balsam w sprayu będzie prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem niż produkty do rozprowadzania dłonią. Forma aerozolu ułatwia nanoszenie go na wrażliwe miejsca. Jest też bardzo wygodnym rozwiązaniem do stosowania poza domem i w podróży.

            Spotkać można również wyroby o mniej standardowych formułach. Chętnie wybierane są np. warianty kosmetyków w piance. Pomimo konieczności ich nanoszenia dłonią, są bardzo łatwe do rozsmarowania i szybko się wchłaniają. Jeśli dyskomfort po opalaniu jest duży, a skóra jest wyraźnie zaczerwieniona, należy wybrać dedykowany żel lub balsam na oparzenia słoneczne i domowe. Natomiast w przypadku silnego bólu, pojawiania się bąbli, gorączki i innych niepokojących objawów po ekspozycji na słońcu, niezwłocznie trzeba się udać do lekarza.

            Oparzenia słoneczne – kiedy stosować balsam?

            Opalanie niesie za sobą ryzyko występowania oparzeń. W przypadku krótkiej ekspozycji, zwłaszcza jeśli używa się kosmetyków, w których składzie znajdują się filtry chemiczne lub mineralne, jest ono bardzo niskie. Bardzo często jednak na wakacjach czy w trakcie wycieczek, przebywanie na słońcu przez dłuższy czas jest nie do uniknięcia. Zdarza się również, że kremy ochronne nie są reaplikowane lub zostają zmyte przez wodę czy pot. Ochrona przed promieniowaniem UV nie działa wtedy tak, jak powinna. Może wtedy dojść do powstania oparzeń. Tak jak w przypadku tych domowych mogą one mieć różny stopień. Od niego też zależne będzie, czy na skórę można nałożyć kosmetyki.

            Przy oparzeniach pierwszego stopnia, zauważalne są zaczerwienienie, podrażnienie i ból. Na szczęście w tego typu przypadkach, uszkodzony zostaje jedynie naskórek. Jeżeli wystąpią właśnie te oparzenia słoneczne, balsam zawierający substancje łagodzące może przynieść ulgę i przyspieszyć regenerację. Drugi stopień oparzeń poza naskórkiem obejmuje także skórę właściwą. Towarzyszą mu pęcherze, a nawet rany. Warto skonsultować się w razie ich wystąpienia z lekarzem, ponieważ bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja, która pomoże zminimalizować ryzyko powstawania blizn. Przy tym stopniu należy też stosować bardziej specjalistyczne środki, aby nie narażać się na podrażnienie i zanieczyszczenie ewentualnych ran.

            U niektórych osób w wyniku długiego wystawienia skóry na działanie promieniowania UV, może dojść nawet do poparzeń trzeciego stopnia. Te wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej, ponieważ w ich wyniku poza naskórkiem i skórą właściwą, uszkodzeniu ulegają również nerwy. Nie należy więc bagatelizować wczesnych sygnałów, takich jak zaczerwienienie czy swędzenie. Przerwanie opalania, schronienie się w cieniu i zastosowanie środków łagodzących, a także zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu pomogą zredukować ryzyko wystąpienia poważniejszych objawów.

            Prawidłowa pielęgnacja skóry po opalaniu

            Samo kupienie i jednorazowe zastosowanie kosmetyków po opalaniu nie jest wystarczające do zapewnienia prawidłowego procesu regeneracji skóry. Bardzo ważne jest właściwe używanie ich przez dłuższy czas, najlepiej po każdej sytuacji, w której była ona narażona na dłuższą ekspozycję. Należy przed tym zapoznać się z zaleceniami producenta. W większości przypadków warto jednak stosować balsamy po opalaniu na oczyszczoną skórę, dokładnie rozprowadzając je w miejscach, które były wystawione na działanie promieni słonecznych. Istotne jest także zadbanie o ich wchłonięcie, aby zapobiec ewentualnemu starciu ich np. ubraniem. 

            Należy też pamiętać o tym, aby nie stosować środków złuszczających, takich jak peelingi kwasowe i mechaniczne, co mogłoby doprowadzić do uciążliwych podrażnień. Bardzo ważne jest także zadbanie o prawidłowe nawilżenie skóry od wewnątrz. Oznacza to przyjmowanie dużej ilości płynów, co nie tylko wpłynie na sam wygląd skóry i pomoże utrzymać ją w dobrym stanie, ale także zapobiegnie odwodnieniu, do którego łatwo dopuścić w okresie letnim. Warto pamiętać też o tym, że prawidłowo zbilansowana dieta może wpływać na zdrowie skóry oraz zdolność organizmu do regeneracji.

            Dobór kosmetyków po opalaniu?

            Prawidłowy dobór produktów do nakładania po dłuższej ekspozycji słonecznej jest ważny ze względu na ich potencjał do łagodzenia poparzeń, ale także efektywnego nawilżania skóry. Warto kierować się przy nim zasadami bezpieczeństwa oraz wygody. Przede wszystkim w przypadku stwierdzonych chorób skóry lub występujących alergii, kluczowe jest upewnienie się, że wybrane produkty nie spowodują podrażnień i dokuczliwych objawów. W razie wątpliwości w tej kwestii pomocna okaże się wizyta u dermatologa, który wskaże konkretne kosmetyki lub zasugeruje, na co uważać przy ich zakupie.

            Warto jednak pamiętać, że obecnie sprzedawane produkty poddawane są testom dermatologicznym, więc jeśli przeciwwskazania nie występują, ich używanie nie powinno prowadzić do problemów. Wybierając krem czy balsam na oparzenia słoneczne, warto również przeanalizować skład pod kątem dodatków witaminowych i nawilżających. Pozwoli to na kompleksową pielęgnację i dogłębne odżywienie skóry po opalaniu. Jest to o tyle istotne, że bardzo łatwo w jego trakcie o przesuszenie, a także narażenie jej na stres oksydacyjny przyspieszający procesy starzenia.

            Równie ważne jest wybranie produktu w odpowiednim opakowaniu. Jest to istotne zwłaszcza w podróży. Dla niektórych osób wygodniejszym rozwiązaniem są np. kosmetyki w aerozolu, które sprawdzają się na szlakach wycieczkowych, są lekkie, nie ma też ryzyka rozlania się zawartości w plecaku. W innej sytuacji najlepszy okazać się może wyciskany balsam, którego ilość nanoszoną na skórę łatwo kontrolować. Warto również pamiętać o tym, aby dobierać też produkty do wieku użytkowników. Dzieci mogą potrzebować specjalnych środków lepiej nadających się do pielęgnacji wrażliwej skóry.

            Balsam na oparzenia słoneczne a ochrona UV

            Kluczową kwestią jest również to, jak wygląda stosowanie kosmetyków po opalaniu i dalsze wystawianie skóry na działanie słońca. Jeśli nie doszło do poparzeń w wyniku ekspozycji, należy nadal stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremów lub balsamów z filtrami, także jeśli próbuje się uzyskać głębszy odcień opalenizny. Natomiast jeżeli poparzenia się pojawiły, warto zadbać nie tylko o stosowanie kosmetyków łagodzących i ochronnych oraz ich regularną replikację, ale także osłonięcie skóry np. koszulą. Nawet po zastosowaniu ochrony w postaci filtrów bezpośrednie wystawienie jej na działanie promieni słonecznych może prowadzić w takiej sytuacji do dyskomfortu, lepiej więc czasowo ograniczyć ekspozycję dotkniętych poparzeniami obszarów ciała.