Oferta tygodnia

Witamina D, D3

Kategoria preparatów do suplementacji, w której znajduje się witamina D3 w kroplach, tabletkach, kapsułkach i płynie dla osób w różnych przedziałach wiekowych.

Witamina D i D3 — co należy wiedzieć?

Witaminy z grupy D należą do grupy związków organicznych odgrywających istotną rolę w organizmie człowieka. Od lat budzi ona zainteresowanie badaczy i środowiska medycznego. Zaznacza się jej istotność zwłaszcza w przypadku osób z problemami związanymi z układem kostnym, ale również  tych mieszkających na szerokościach geograficznych, w których przez dużą część roku ze względu na położenie słońca, jej naturalne pozyskanie jest niemożliwe.

Preparaty zawierające witaminę D są dostępne w Mojaapteka.pl  w kilku formach – płynnej, tabletek, kapsułek, tabletek musujących, a nawet żelek. Można je tym samym dobrać w zależności od osobistych preferencji, jak i zaleceń. Różnią się one przy tym zawartością witaminy. Aby odpowiednio dobrać dawkowanie, należy skonsultować się z lekarzem, który weźmie pod uwagę nie tylko wiek, styl życia, ale również kwestie chorobowe. Co ważne, zarówno niedobory, jak i zbyt duża ilość witaminy D w organizmie nie są wskazane, stąd kwestia właściwego określenia dawki jest tak ważna.

Źródła witamin z grupy D

Ze względu na charakterystykę związku, witamina D3 jest dostarczana w głównej mierze poprzez endogenną syntezę skórną. Zachodzi ona podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Oznacza to, że aby dostarczyć ją organizmowi, należy przebywać na słońcu. Co ważne, synteza zachodzi, jeżeli na skórę nie zostały nałożone filtry. Aby dostarczyć ją w odpowiedniej ilości organizmowi, warto więc włączyć krótką ekspozycję bez ochrony przeciwsłonecznej do codziennej rutyny w cieplejszych miesiącach. Zaleca się w tym celu na co najmniej 15 minut dziennie przebywać na zewnątrz pomiędzy 10 a 15. 

W okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, ilość promieni słonecznych padających na skórę może być niewystarczająca. W takich sytuacjach, jeżeli stwierdzona zostanie konieczność suplementacji tego związku, konieczne będzie sięgnięcie po inny sposób jej przyswajania. Jeżeli chodzi o D3, witamina ta może być podawana doustnie w formie preparatów płynnych lub stałych. Aby dobrać odpowiednią dawkę, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który najlepiej w tej kwestii będzie mógł określić zapotrzebowanie organizmu, a wcześniej zaleci odpowiednie badania. 

Powszechnie mówi się również o konieczności całorocznej suplementacji ze względu na szerokość geograficzną, na jakiej znajduje się Polska. Najbezpieczniej każdorazowo skonsultować jednak taką decyzję z lekarzem prowadzącym. Jeśli okaże się to konieczne, wybrać można wyroby, takie jak witamina D3 w kroplach lub zawierające ją tabletki. Należy przy tym zwrócić uwagę na zalecane przez producenta dzienne dawkowanie. Ponadto witamina D może być również pozyskiwana w pewnym stopniu z pożywienia np. z tłustych ryb czy fortyfikowanych nią produktów spożywczych.

Funkcje witaminy D3 w organizmie

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań nad witaminą D, jej funkcja w organizmie jest bardzo złożona i głównie powiązana z układem kostnym. Precyzyjniej mówiąc, utrzymanie jej na odpowiednim poziomie ma wpływać na prawidłową mineralizację kości poprzez regulację wchłaniania wapnia i fosforu. Ponadto ze względu na występowanie jej receptorów w organizmie, może mieć również wpływ na układ odpornościowy oraz nerwowy. Ciągle stanowi też ona obiekt zainteresowania naukowców i lekarzy pod kątem wpływu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Związek ten powszechnie wykorzystuje się w formie suplementów, zwłaszcza w okresie od września do kwietnia, kiedy możliwość pozyskania jej poprzez ekspozycję na słońce jest ograniczona. Ponadto w przypadku D3, witamina ta często stanowi również uzupełnienie diety w okresie menopauzy, kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia m.in. osteoporozy. Także w przypadku wcześniaków i niemowląt może być zalecane uzupełnianie tego związku. W razie wystąpienia niedoborów wymagane może być jej uzupełnienia za pomocą suplementów lub leków – także na receptę.

Jak niedobór witaminy D3 może wpłynąć na zdrowie?

Ze względu na jej rozległy wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie, zbyt niski poziom witaminy D może przekładać się na występowanie lub częstotliwość występowania symptomów pewnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim tych związanych z układem kostnym, takich jak krzywica u dzieci, osteoporoza u osób dorosłych czy złamania kości. W przypadku wykrycia niedoborów zazwyczaj zalecana jest suplementacja. Wybierana w jej ramach witamina D3 ma stężenia np. 2000 j.m. lub więcej. Jednak niedobory mogą objawiać się również w inny sposób.

Zauważono, że w przypadku osób, u których poziom tego związku był zbyt niski, częściej dochodziło m.in. do chorób układu sercowo-naczyniowego, a także do problemów autoimmunologicznych. Regularne badania są więc wskazane, aby w przypadku wystąpienia niedoborów móc zareagować jak najszybciej i w konsultacji z lekarzem określić właściwy sposób wyrównania poziomu witaminy D w bezpieczny i indywidualnie dobrany sposób. Jest to bardzo ważne zwłaszcza z osobami zmagającymi się z chorobami powiązanymi z układami, na które wpływ ma właśnie ten związek.

Czy należy suplementować witaminę D3?

Powszechnie mówi się o tym, że witamina D3 jest jednym z nielicznych składników odżywczych, którego suplementacja jest zalecana, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających w krajach położonych na szerokości geograficznej, gdzie przez dominującą część roku, jej naturalna synteza skórna jest w odpowiednim stopniu niemożliwa. Każdorazowo jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska. Należy bowiem pamiętać, że zapotrzebowanie organizmu może różnić się w zależności od wielu indywidualnych uwarunkowań, takich jak wiek, choroby, a nawet płeć.

Tego typu konsultacja jest też pomocna przy określeniu tego, jaki typ preparatu wybrać. Chodzi nie tyle o jego formę, a zawartość związku w produkcie. Powszechnie dostępne są bowiem tabletki czy krople, w których zawartość witaminy D3 to 2000 j.m. Może się jednak okazać, że konieczne będzie stosowanie produktów np. 4000 j.m. i więcej. Wszystko zależy bowiem od dotychczasowego poziomu związku w organizmie, a także zapotrzebowania związanego z aktualnym stanem zdrowotnym i stylem życia, które mogą mieć bardzo duży wpływ na możliwości pozyskania składnika z innych źródeł.

Witamina D3 w przypadku niemowląt i dzieci

W przypadku najmłodszych suplementacja witaminą D3 może być bardzo istotna z perspektywy ich prawidłowego rozwoju. Należy jednak bardzo dokładnie omówić kwestie jej uzupełniania oraz prawidłowej dawki z lekarzem prowadzącym. Wszystko dlatego, że w zależności od wieku dziecka oraz terminu porodu, może się ona znacząco różnić. W głównej mierze duży nacisk kładzie się na odpowiednie podawanie witaminy D3 w kroplach wcześniakom. Przy czym w zależności od tego, w którym tygodniu przyszły na świat dzienne zapotrzebowanie może być diametralnie różne. Bardzo istotna w tym okresie jest także regularna kontrola poziomu kalcydiolu, aby nie dopuścić do przedawkowania.

Jednak również terminowo urodzone niemowlęta, jak też dzieci i młodzież mogą przyjmować tę witaminę. Powodem jest jej wpływ na prawidłowy rozwój kośćca i zapobieganie krzywicy. W przypadku gwałtownego rozwoju u najmłodszych jest to więc bardzo istotne. U noworodków i małych dzieci, zalecany jest wybór witaminy D3 w kroplach ze względu na łatwe podanie odpowiedniej dawki i bezpieczeństwo tej metody. Wykorzystanie kroplomierza zapobiega możliwości zakrztuszenia, co mogłoby się zdarzyć przy próbie wyciśnięcia zawartości kapsułki. Starsze dzieci i młodzież, o ile nie określono przeciwwskazań, mogą natomiast przyjmować standardowe kapsułki oraz tabletki.

Formy witaminy D i ich przyswajalność

Grupę tych składników odżywczych dzielimy na 2 główne związki. Pierwszym z nich jest D2, czyli ergokalcyferol, drugim natomiast D3 – cholekalcyferol. Obie z nich są rozpuszczalne w tłuszczach i takie medium jest głównym nośnikiem w wielu preparatach. Zazwyczaj wybierany jest olej rybi lub roślinny, np. słonecznikowy. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma związkami jest ich występowanie. O ile w przypadku D3 mowa wyłącznie o źródłach zwierzęcych, tak D2 występuje w grzybach i roślinach. Stąd jest ona wyborem preferowanym m.in. przez osoby na diecie wegańskiej.

Obie formy wpływają na syntezę wapnia i prewencję występowania schorzeń układu kostnego. Tym, co je różni jest natomiast sposób ich metabolizowania przez wątrobę. D2 wykazuje nieco mniejszą skuteczność w podnoszeniu poziomu witaminy D. W przypadku preparatów zawierających właśnie tę formą należy też szczególnie dbać o ich prawidłowe przechowywanie, gdyż wskazuje się, iż może ona łatwiej ulegać degradacji podczas ekspozycji na czynniki zewnętrzne.

Dieta i styl życia a pozyskiwanie witamin z grupy D

Aby przyswajać odpowiednie ilości witaminy D, bardzo istotne jest kreowanie prawidłowych nawyków związanych z przebywaniem poza domem, a także bilansowaniem diety. Warto więc wygospodarować minimum 15 minut dziennie pomiędzy godziną 10 a 15 od kwietnia do września, aby w tym czasie przebywać na promieniach słonecznych. Zaleca się przy tym, żeby w tym czasie na działanie promieniowania wystawiać minimum 18% powierzchni ciała. Pozwoli to zainicjować syntezę skórną prowadzącą do pozyskania przez organizm witaminy D. Nie wolno przy tym zapominać o hamowaniu procesu przez filtry przeciwsłoneczne, a więc lepiej nałożyć tego typu produkty po ekspozycji.

Jeśli natomiast chodzi o dietę, w przypadku osób odżywiających się tradycyjnie, zawarcie w niej tłustych ryb może zwiększyć przyswajanie tego związku z pożywienia. Podobnie jest w przypadku spożywania fortyfikowanych produktów. Są to wyroby, do których dodawane są wybrane składniki odżywcze, w tym właśnie witamina D. Stosując suplementy, należy natomiast pamiętać o tym, że zazwyczaj zaleca się zażywać je w trakcie posiłku ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli przy tym stworzyć najlepsze warunki do prawidłowego wchłaniania się tej substancji.