Alergia - co ją wywołuje i jak jej zapobiegać?

2 czerwca 2020

W dzisiejszych czasach alergia jest dolegliwością bardzo powszechną. Ludzki organizm w częstych przypadkach nie radzi sobie z substancjami obcymi, jakimi są alergeny. Podczas dostawania się ich do naszego organizmu, nasz układ odpornościowy traktuje je jako groźne ciała obce, na skutek czego stara się wydalić je z organizmu. Niestety, ta dolegliwość jest prawdopodobnie na całe życie. Dlatego ważne jest, by nie bagatelizować niepokojących objawów, ponieważ im szybciej wybierzemy się na wizytę u lekarza, tym łagodniejszy jej przebieg. Warto mieć jednak świadomość, że nie zagraża ona bezpośrednio życiu człowieka, jednak potrafi w życiu codziennym być naprawdę uciążliwa.

Jakie są objawy?

Objawy najczęściej wiążą się z okolicami oczu, nosa oraz skóry. Najczęstszym objawem jest ciągły katar, nagłe napady kichania i kaszel. Możemy mieć wszystkie objawy bądź tylko niektóre z nich. Dość powszechnym objawem alergii są częste duszności, swędzenie w okolicach oczu i twarzy oraz nawracające infekcje dróg oddechowych. Objawy potrafią pojawić się natychmiastowo po kontakcie z substancją uczulającą i mogą wystąpić w każdym wieku.

Co ją wywołuje?

Bardzo ważne jest, byśmy uważnie obserwowali swój organizm, typy alergii są różne, Na wstępie warto zaznaczyć, że istnieje alergia wziewna, pokarmowa i kontaktowa. Alergia wziewna często występuje wiosną i latem, spowodowana jest pyłkami różnych roślin. Jeżeli katar i swędzenie towarzyszą nam cały rok, to najczęściej wywołane jest przez sierść zwierząt oraz kurz i roztocza. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie odczulanie po konsultacji lekarskiej. Podczas alergii pokarmowej bardzo ważna jest nasza spostrzegawczość, ponieważ alergenami może być wszystko, owoce, jaja, najczęściej białka mleka krowiego. Mając alergię kontaktową, czyli przez skórę jesteśmy najbardziej narażeni na detergenty, kosmetyki i barwniki w naszych ubraniach.

Jak zapobiegać?

Tak naprawdę nie mamy wpływu na to, czy będziemy uczuleni, czy nie. Możemy jedynie zapobiegać i unikać alergenów, które krążą wokół nas. Ważną kwestią jest palenie papierosów, jeżeli cierpimy na częste infekcje dróg oddechowych, palenie tylko pogorszy nasz stan. Uczuleni na pyłki kwiatów musimy unikać spacerów, gdzie znajdują się ich główne skupiska. W przypadku alergii całorocznej jesteśmy zmuszeni pozbyć się z domu wszystkiego, co może zbierać niepotrzebny kurz i roztocza, jeżeli jednak nie możemy pozwolić sobie na wyrzucenie niektórych rzeczy, to starajmy się często jak to możliwe, wycierać wszelki kurz i prać narzuty, zasłony oraz pościel w wysokiej temperaturze. Warto jest zainwestować w odkurzacz z filtrem wodnym i nawilżacze powietrza, które staną się niezawodnymi w domu każdego alergika. Przed pójściem spać wietrzmy swoje sypialnie, ciemne i zamknięte pomieszczenia sprzyjają rozwojowi roztocza. Skutecznym sposobem powinno być płukanie oczu i nosa za pomocą zwykłej soli fizjologicznej z apteki. Przy alergii kontaktowej zaopatrzmy się w kremy ochronne i starajmy się ograniczyć kontakt z substancjami drażniącymi, aby skóra nie była narażona na szereg czynników, które pogorszą jej stan.

Kategorie