Filtruj według

Postać

  Postać

  Typ

   Typ

   Rodzaj skóry

    Rodzaj skóry

    Problem

     Problem

     Główny składnik

      Główny składnik

      Kosmetyki do opalania i produkty łagodzące po opalaniu dla całej rodziny

      Zapewnij swojej skórze optymalną ochronę podczas opalania dzięki naszej linii produktów z filtrem UV. Kosmetyki do opalania są dostosowane do różnych typów skóry, zapewniając skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Wybierz z naszych kremów, sprayów i balsamów, aby cieszyć się bezpiecznym i zdrowym opalaniem!

      Aktywne filtry

      Preparaty do opalania – dlaczego warto je stosować?

      Oddziaływanie słońca na ludzki organizm niesie za sobą wiele korzyści. Należy do nich np. produkcja witaminy D poprzez endogenną syntezę skórną, co oznacza, że powstaje ona w konsekwencji wystawienia odkrytej skóry na działanie promieni słonecznych. Przebywanie na słońcu może przy tym prowadzić do poprawy samopoczucia. Daje również szansę na połączenie wypoczynku z aktywnością fizyczną, która pozytywnie oddziałuje na ogólną kondycję. Stąd też wiele osób wyczekuje okresu letniego lub możliwości udania się do krajów o cieplejszym klimacie.

      Jednak należy pamiętać, że o ile krótkotrwała ekspozycja na słońce nie musi być szkodliwa, tak długie narażanie się na działanie promieniowania UV może prowadzić do pogorszenia stanu skóry, uciążliwych przypadłości, a nawet chorób. Dlatego tak istotne jest stosowanie odpowiednio dobranej ochrony. W tym celu wybrać można dostępne w Mojaapteka.pl preparaty do opalania, które pozwolą bezpiecznie cieszyć się chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu w lecie lub na wakacjach. Ważna jest również właściwa pielęgnacja po opalaniu, która pozwoli utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a w razie potrzeby ukoi podrażnienia.

      Rodzaje produktów do opalania i łagodzących

      Prawidłowa pielęgnacja skóry wystawianej na działanie słońca oznacza, że stosowane są nie tylko odpowiednie produkty przed opalaniem, ale także po nim. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy upewnić się, że ograniczony zostaje dostęp szkodliwego promieniowania do organizmu. W tym celu stosuje się odpowiednie preparaty do opalania z filtrami. Im wyższa liczba SPF, tym skuteczniejsza ochrona, którą zapewnia kosmetyk. Nie wolno jednak zapominać o środkach łagodzących stosowanych już po ekspozycji na słońce. W obu przypadkach można znaleźć kremy i balsamy do twarzy lub całego ciała, które różnią się konsystencją.

      Zupełnie osobną kategorię stanowią kosmetyki do opalania i po opalaniu dla niemowląt i dzieci. Są one dostosowane do potrzeb ich wrażliwej skóry, często są również wodoodporne. Tym samym pozwalają najmłodszym cieszyć się zabawą, zapewniając im ochronę przed promieniowaniem nawet w wodzie. Warto wspomnieć także o środkach, które przyspieszają opalanie i pomagają uzyskać jednolitą i naturalną opaleniznę. Dla osób chcących szybko nadać skórze twarzy i ciała pięknego złocistego odcienia przeznaczone są natomiast kosmetyki brązujące. 

      Działanie kosmetyków do opalania i po opalaniu

      W przypadku środków z filtrami wykorzystywanymi do opalania, ich działanie zależy od tego czy działają one chemicznie – przekształcając promieniowanie, czy też zawierają substancje tworzące odbijającą je warstwę na skórze. Co ważne kosmetyki do opalania i po opalaniu zawierają również wiele składników o działaniu nawilżającym i pielęgnującym skórę. Jest to kluczowe zwłaszcza w okresie letnim i podczas długotrwałego narażania jej na działanie promieni słonecznych. Do tego preparaty stosowane po takiej ekspozycji, często zawierają również składniki łagodzące, które mają za zadanie przynosić ukojenie skórze poparzonej.

      Jeśli natomiast chodzi o przyspieszacze, tego typu preparaty do opalania zawierają aminokwasy wpływające na szybszy proces wydzielania melaniny w trakcie ekspozycji na słońce. Stąd też efekty opalania są widoczne dużo szybciej. Na innym procesie polegają natomiast kosmetyki samoopalające. W nich zawarte są substancje, które mają reagować chemicznie z aminokwasami w ludzkim naskórku, przez co ten zabarwia się na pożądany złocisto-brązowy odcień. Warto przy tym pamiętać, aby przed wyborem jakiegokolwiek z produktów do opalania sprawdzić skład. Ten powinien zawierać także substancje mogące pozytywnie wpływać na stan skóry, należy także upewnić się, że nie ma w nim składników, na które jest się uczulonym.

      Czy preparaty do opalania stosować tylko w lecie?

      Najczęściej produkty przeznaczone do opalania oraz dbania o opaleniznę stosowane są w lecie. Jednak w wielu przypadkach zalecane jest nawet całoroczne ich wykorzystywanie. Dotyczy to zwłaszcza tych z filtrami. Promieniowanie UV obecne jest również zimą i wpływa na stan skóry. Dlatego lżejsza ochrona jest zalecana nawet wtedy. Co ważne, kosmetyki do opalania i po opalaniu mogą być również stosowane nie tylko w ciepłych miesiącach przez osoby korzystające z usług solariów. Także wszyscy, którzy planują wyjazdy do ciepłych krajów, powinni się w nie wyposażyć, aby uniknąć poparzeń. Produkty o działaniu brązującym to natomiast częsty wybór zwłaszcza w zimie, kiedy pozwalają nadać skórze ciepłego odcienia preferowanego przez wiele kobiet i nie tylko. Tego typu produkty są również powszechnie stosowane przez mężczyzn.

      Prawidłowe stosowanie kosmetyków do opalania i po opalaniu

      Aby zapewnić skórze bezpieczeństwo w trakcie ekspozycji na słońce, a także upewnić się, że efekty stosowania produktów są zgodne z założeniami, należy prawidłowo stosować wszystkie preparaty. Oznacza to ścisłe stosowanie się do zaleceń producentów, dotyczących nakładania, np. unikając stosowania na wilgotną skórę czy dokładnego rozprowadzania. Niektóre kosmetyki do opalania i po opalaniu muszą być także nakładane w odpowiednim czasie, a później reaplikowane. Dotyczy to głównie tych z filtrami – zaleca się ich użycie jeszcze na jakiś czas przed wyjściem z domu, a później ponowne nałożenie po kilku godzinach lub np. po kąpieli w basenie.

      Warto także pamiętać o tym, że aby cieszyć się najlepszymi efektami, należy dbać o skórę nie tylko poprzez właściwą pielęgnację zewnętrzną, ale również od wewnątrz. Oznacza to stosowanie zbilansowanej diety i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy łatwo o odwodnienie. Pomoże to w zachowaniu jej prawidłowego nawilżenia, a jednocześnie wpłynie na jej zdrowy i piękny wygląd z opalenizną. W przypadku osób o skórze wrażliwej, jasnej karnacji lub w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych, warto natomiast zasięgnąć opinii dermatologa. Pomoże on w doborze najlepszych kosmetyków, a także sprawdzi, czy ewentualne pieprzyki nie są zmianami złośliwymi.