Oferta tygodnia

Filtruj według

Postać

    Postać

    Typ

      Typ

      Problem

        Problem

        Główny składnik

          Główny składnik

          Leki i suplementy wspomagające w leczeniu prostaty

          W tej kategorii znajdziesz dostępne bez recepty preparaty, które stworzono z myślą o leczeniu dolegliwości prostaty. To m.in. naturalne ziołowe suplementy.

          Oferta płynów do higieny intymnej dla mężczyzn

          Dolegliwości prostaty należą do jednych z najpopularniejszych schorzeń, z którymi muszą mierzyć się mężczyźni. Choroby tego gruczołu mogą być mniej lub bardziej poważne, jednak bez wątpienia nie należy ich ignorować. Pomocne w leczeniu tego typu przypadłości mogą być określone, zażywane zgodnie z poleceniami lekarza preparaty medyczne.

          Najpopularniejsze choroby prostaty

          Jednym z istotnych narządów należących do męskiego układu rozrodczego jest tzw. gruczoł krokowy, określany również mianem stercza albo prostaty. Umiejscowiony jest on u podstawy pęcherza moczowego, waży około dwudziestu gramów, a kształtem i wielkością przypomina orzech włoski. Rola prostaty w męskim organizmie ma duże znaczenie z punktu widzenia męskiej płodności, ponieważ narząd ten produkuje płyny, w którym znajdują się męskie komórki rozrodcze, czyli plemniki. Wydzieliny te, będące zarazem jednymi ze składników spermy, tworzą środowisko niezbędne do zachowania odpowiedniej kondycji męskich gamet, odżywiając je i pełniąc wobec nich funkcje ochronne. Jednak podobnie jak inne narządy w organizmie, również gruczoł krokowy może zostać objęty procesami chorobowymi, w których leczeniu skuteczne mogą być leki na prostatę.

          Wśród poznanych i najczęściej występujących schorzeń tego narządu wymienia się takie choroby jak: niemające podłoża nowotworowego zapalenie prostaty czy łagodne powiększenie stercza, a nawet nowotwór gruczołu krokowego. Pierwsza z chorób, czyli zapalenie gruczołu krokowego, może mieć dwa podłoża: bakteryjne lub niebakteryjne. Do wystąpienia bakteryjnego zapalenia prostaty może przyczynić się ostra lub przewlekła infekcja stercza, wymagająca leczenia antybiotykami. Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, stanowi z kolei chorobę mogącą mieć wiele przyczyn. Wśród nich wyróżnia się m.in. zakażenia bakteryjne, schorzenia włókien nerwowych dolnych dróg moczowych, toksyczne czynniki środowiskowe, np. pochodzenia chemicznego, komplikacje w obrębie mięśni miednicy. Co ważne, również zaburzenia lękowe lub trauma, będąca efektem np. wykorzystywania seksualnego, mogą być odpowiedzialne za rozwój niebakteryjnego zapalenia prostaty.

          W momencie, w którym organizm mężczyzny wkracza w okres przekwitania, określany jako andropauza, a przytrafiający się zazwyczaj po 50 roku życia, może dojść do rozrostu gruczołu krokowego. Proces ten stanowi jednocześnie drugą z najczęściej występujących chorób prostaty. Powiększający się gruczoł krokowy stopniowo zwęża cewkę moczową i uciska na podstawę pęcherza moczowego, czego rezultatem może być utrudnienie, a nawet całkowite zablokowanie przepływu moczu i jego zaleganie, mogące doprowadzić w skrajnym przypadku do uszkodzenia nerek. 

          Choroby nowotworowe prostaty stanowią trzecią z najpopularniejszych schorzeń tego narządu. Do rozwoju zmian rakowych stercza przyczyniają się m.in. procesy starzenia się organizmu, a także predyspozycje genetyczne. W zależności od stopnia złośliwości, nowotwory gruczołu krokowego mogą koncentrować się jedynie w obrębie samej prostaty, albo też rozprzestrzeniać się, tworząc tzw. przerzuty.

          Objawy problemów z prostatą

          Ponieważ podobnie jak w przypadku innych schorzeń, najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka, dlatego też warto znać objawy, które mogą świadczyć o rozwijających się procesach chorobowych w obrębie gruczołu krokowego. Znajomość symptomów umożliwia natychmiastowe podjęcie działań medycznych. Dzięki temu lekarz uzyska wiedzę o tym np. jaki lek na prostatę okaże się w tej sytuacji skuteczny. Do najbardziej charakterystycznych oznak chorób prostaty, które powinny zwrócić naszą uwagę, należą takie symptomy, jak m.in. częsta potrzeba oddawania mikcji, czyli moczu, w tym kilkukrotnie w ciągu nocy.

          Inne warte zauważenia zmiany, to obecność krwi w moczu lub w nasieniu, uczucie nadmiernego parcia na pęcherz moczowy, odczuwanie bólu podczas oddawania moczu oraz wytrysku nasienia. Ponadto mężczyzna może zauważyć, że jego strumień moczu jest słabszy niż wcześniej i niejednokrotnie przerywany, natomiast po odbyciu mikcji, że jego pęcherz moczowy nie został całkowicie opróżniony. W połączeniu z tymi objawami, mogą wystąpić także trudności zarówno z rozpoczęciem, jak i zatrzymywaniem mikcji. Towarzyszący procesom chorobowym stercza dolegliwości bólowe, obejmować mogą okolice krocza, odbytu oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto temperatura całego ciała może z kolei ulec podwyższeniu. 

          Diagnostyka chorób prostaty

          W razie zauważenie niepokojącej zmiany, najlepszym postępowaniem jest skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista urolog, na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu lekarskiego jest w stanie określić zarówno konkretną jednostkę chorobową, np. guza prostaty, jak i sam stopień zaawansowania danej choroby. Jednocześnie lekarz będzie w stanie stwierdzić jaki tryb postępowania będzie w danej sytuacji najskuteczniejszy, np. czy będzie to lek na prostatę, czy też istnieją wskazania do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W stosunku do niektórych, wykrytych w odpowiednim czasie chorób stercza, mogą okazać się pomocne leki na prostatę dostępne bez recepty. Wartym rozważenia pomysłem jest regularne, np. coroczne badanie stanu prostaty w gabinecie lekarskim, które to działanie profilaktyczne może stanowić element stylu życia sprzyjającego zachowaniu zdrowia.

          Współcześnie istnieje kilka sprawdzonych metod, pozwalających określić jakie konkretne zaburzenie rozwija się w obrębie gruczołu krokowego. Dzięki tym badaniom lekarz specjalista jest w stanie także stwierdzić jaki lek na prostatę powinien przepisać pacjentowi. Wśród sposobów umożliwiających wykrycie zaburzeń, mających miejsce w obrębie prostaty są m.in. badanie krwi, analiza moczu, badanie dotykowe odbytnicy, określane również jako per rectum, badanie ultrasonograficzne i biopsja narządu. Celem badania krwi jest określenie poziomu antygenu PSA, czyli białka produkowanego przez komórki stercza, zarówno zdrowe, jak i te powstałe na skutek procesu nowotworowego. Badanie to może przyczynić się do wykrycia takich chorób gruczołu krokowego, jak m.in. nowotwór stercza, zapalenie prostaty lub łagodny jej rozrost.

          Badanie moczu wykonywane jest pod kątem obecności bakterii, co pozwala na zdiagnozowanie np. ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Innym popularnym badaniem gruczołu krokowego przeprowadzanym przez lekarza jest ocena dotykowa stercza, przede wszystkim jego wielkości, kształtu oraz struktury. Badanie to najczęściej przeprowadzane jest w połączeniu z oceną USG jamy brzusznej i gruczołu krokowego. W przypadku gdy urolog w wyniku przeprowadzonego badania stwierdzi nieprawidłowości w obrębie prostaty, może zalecić zażywanie preparatów wspierających pracę tego narządu, takich jak tabletki na prostatę. W innym przypadku może zaistnieć potrzeba wykonania bardziej szczegółowych badań, takich jak biopsja tego narządu i rezonans magnetyczny, co jest pomocne w określeniu np. stopnia zaawansowania zmian nowotworowych.

          Leki na prostatę bez recepty – charakterystyka 

          Dzięki osiągnięciom naukowym na rynku dostępne są specjalne preparaty dedykowane mężczyznom zmagającym się ze schorzeniami w obrębie gruczołu krokowego. Głównym zadaniem tych leków na prostatę możliwych do nabycia bez recepty, jest wspieranie prawidłowej czynności stercza. Preparaty te dostępne są do dyspozycji zainteresowanych nimi osób w kilku postaciach, co umożliwia dostosowanie danej formy do preferencji konkretnego mężczyzny. Wśród tych medykamentów występują więc m.in. tabletki na prostatę, produkty medyczne w formie czopków, a  także kapsułki. Działanie tych farmaceutyków polega na wzmacnianiu kondycji stercza oraz łagodzeniu dolegliwości, których przyczyną są choroby gruczołu krokowego. 

          Niektóre leki na prostatę zawierają w swoim składzie wyciągi z leczniczych ziół i niektórych roślin o korzystnych dla męskiego układu moczowo- płciowego właściwościach. Inne preparaty, pełniące rolę suplementów diety, dostarczają cenne z punktu widzenia funkcjonowania gruczołu krokowego witaminy i minerały, które mogą być składnikami tabletek na prostatę. W zależności od danego składnika, określony preparat może być dedykowany konkretnemu schorzeniu. Również mężczyźni zdrowi, w ramach dbałości o stan stercza mogą regularnie zażywać leki na prostatę tego typu. Taki nawyk może być traktowany jako kolejny z elementów zdrowego stylu życia.

          Jak dbać o prostatę?

          W zapobieganiu lub zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia chorób stercza, można pomóc swojemu organizmowi na kilka sposobów, zarówno tych opartych na osiągnięciach współczesnej medycyny, jak i tzw. domowych, stanowiących elementy zdrowego stylu życia. Do metod medycznych należy np. zażywanie leków na prostatę, także tych dostępnych bez recepty. Zachowaniu zdrowia stercza sprzyja także regularna obserwacja, a w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian, takich jak np. trudności w oddawaniu moczu, niezwłoczna konsultacja z lekarzem specjalistą. Szanse na wyleczenie prostaty są bowiem tym większe, im wcześniej objawy takie zostaną zdiagnozowane. W tym celu konieczne jest jednak przeprowadzenie specjalistycznych badań medycznych.

          Do pozostałych, domowych metod sprzyjających zachowaniu zdrowia stercza należą prozdrowotne nawyki dnia codziennego, wśród których pierwszy stanowi właściwa dieta bogata w odpowiednią ilość owoców i warzyw, szczególnie warzyw ciemnozielonych, a także pomidorów. Innymi produktami spożywczymi, których spożywanie może wpłynąć dobroczynnie na stan gruczołu krokowego, są ryby, których cenne właściwości wynikają m.in. z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Oprócz tego, pomocne w dbałości o stan prostaty jest ograniczenie spożywania mięsa czerwonego oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, poprzez zastąpienie tych ostatnich olejami roślinnymi, np. oliwą z oliwek. Istotne jest również unikanie nadużywania alkoholu i palenia tytoniu.

          Istotnym sprzymierzeńcem w trosce o zdrowie gruczołu krokowego, wywierającym korzystny wpływ na kondycję stercza, podobnie jak np. tabletki na prostatę, jest regularnie podejmowana aktywność fizyczna. Zachowanie takie rozumiane jest jako trwający przez co najmniej pół godziny dziennie wysiłek fizyczny, taki jak np. szybki marsz. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości ruchu może bowiem przeciwdziałać np. pojawianiu się zmian nowotworowych w obrębie prostaty. Również kontrola ilości spożywanych kalorii oraz utrzymywanie prawidłowej dla wzrostu danej osoby masy  ciała, stanowi kolejny, istotny krok, pozwalający zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób gruczołu krokowego. 

          Wśród innych wartych polecenia sposobów pomocnych w dbałości o prawidłową kondycję gruczołu krokowego, wymienić można unikanie wysokiego poziomu stresu.

          Choroby prostaty a aktywność seksualna

          W przypadku, kiedy mężczyzna cierpiący na choroby w obrębie gruczołu krokowego prowadzi aktywne życie seksualne, mogą pojawić się trudności będące efektem ujemnego wpływu tych dysfunkcji. Choroby prostaty wpływają zarówno na możliwość odbycia stosunku płciowego, jak i na jakość samych zbliżeń. Ponieważ gruczoł krokowy pełni ważną rolę w układzie moczowo-płciowym poprzez współdziałanie w procesie produkcji nasienia, z tego też względu wszelkie procesy chorobowe, toczące się w obrębie prostaty mogą powodować dolegliwości podczas seksu i wymagać terapii m.in. tabletkami na prostatę.

          Zmiany te mogą wpłynąć negatywnie na odczuwanie przyjemności oraz poczucie spełnienia, w efekcie czego mężczyzna może nawet całkowicie zaprzestać podejmowania zachowań seksualnych. Sytuacja taka może mieć również niekorzystne przełożenie na samopoczucie i stan psychiczny mężczyzny. Wysoki poziom jakości życia seksualnego może stanowić dobry czynnik motywujący do terapii np. poprzez zażywanie leków na prostatę. Z uwagi na te wszystkie zagrożenia, tym bardziej wzrasta znaczenie profilaktyki chorób prostaty, co ma na celu jak najszybsze ich wykrycie i wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.