Potas

Rola potasu dla organizmu

Potas to pierwiastek chemiczny niezwykle istotny w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ten należący do grupy makroelementów minerał jest elektrolitem, co oznacza, że jest obdarzony ładunkiem elektrycznym i może przewodzić prąd. Dzięki temu potas pełni w organizmie rolę przekaźnika impulsów elektrycznych (to tzw. potencjał czynnościowy). Ponadto ten istotny elektrolit odpowiada również za utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych, czyli tzw. potencjał spoczynkowy. Należy też wspomnieć, że minerał ten bierze udział także w procesach syntezy, czyli budowy aminokwasów i białek.

Potas to jeden z najważniejszych elementów gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Odpowiada on w ludzkim organizmie nie tylko za przesył impulsów elektrycznych, ale też m.in. za regulowanie zasobów glikenu, czyli związku umożliwiającego prawidłową pracę mięśni. Co więcej, potas jest kluczowy dla procesu dotleniania mózgu i komórek, a ponadto bierze on także udział w spalaniu białek i węglowodanów. Warto wspomnieć, że elektrolit ten pomaga też kontrolować ilość zbierającej się w organizmie wody. Potas ponadto wykazuje działanie wspomagające w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego i pH przestrzeni wewnątrzkomórkowej, a także wspiera aktywność mięśni szkieletowych i serca, przy okazji regulując również funkcje błon komórkowych. Należy również dodać, że minerał ten pomaga zahamować rozwój miażdżycy. 

Wszystko to oznacza, że potas jest jednym z kluczowych dla funkcjonowania ludzkiego organizmu elektrolitów – wydatnie wpływa on na funkcjonowanie ludzkich mięśni, całego układu nerwowego, a także mózgu. Suplementacja potasu w tabletkach bez recepty bądź jakiejkolwiek innej formie, może wykazywać działanie profilaktyczne. Przyjmowanie tego minerału może być też pomocne w zapobieganiu rozwojowi groźnych dla zdrowia chorób.

Warty odnotowania jest także wpływ potasu na ryzyko występowania cukrzycy typu II. Minerał ten stymuluje wydzielanie insuliny, która odpowiada za transport glukozy i jonów potasowych do wnętrza poszczególnych komórek. Co za tym idzie – niektóre badania wykazują, że wysokie spożycie potasu może okazać się czynnikiem niwelującym ryzyko występowania cukrzycy tego typu. 

Objawy niedoboru i nadmiaru potasu

Niedobór potasu określa się w terminologii medycznej mianem hipokalemii. Choć przypadłość ta przydarza się stosunkowo rzadko, tak nie należy jej ignorować. Nieodpowiednia ilość potasu w organizmie może być spowodowana m.in. stosowaniem zmniejszających ciśnienie krwi diuretyków lub długotrwałymi biegunkami czy wymiotami. Lista przypadłości powodujących niedobór potasu jest jednak znacznie dłuższa. Do hipokalemii mogą doprowadzić rozległe krwotoki i urazy, sterydoterapia, zespół Cushinga, Gitelmana lub Barttera, bądź śpiączka cukrzycowa. Ponadto hipokalemię mogą wywołać także niektóre choroby nerek bądź niedoczynność tarczycy. Warto dodać, że częstą przyczyną niedoboru potasu jest także przyjmowanie leków przeczyszczających. 

Hipokalemia objawia się przede wszystkim osłabieniem mięśni, zaburzeniami rytmu pracy serca, a także niedużym wzrostem ciśnienia krwi. Ponadto mogą jej towarzyszyć takie przypadłości jak trądzik, wzdęcia, omdlenia lub chroniczne zdenerwowanie bądź przemęczenie. To objawy, których zdecydowanie nie należy lekceważyć. Na szczęście ilość tego minerału w organizmie można łatwo uzupełnić za pomocą np. potasu w kapsułkach. Warto rozważyć suplementację tego typu środków w przypadku występowania wyżej wymienionych objawów. 

Jeszcze groźniejszy jest nadmiar potasu, nazywany hiperkalemią. W przeciwieństwie do hipokalemii, objawia się on znaczącym osłabieniem organizmu, zaburzeniami świadomości oraz czucia, a w skrajnych przypadkach nawet porażeniem mięśni szkieletowych. Ponadto hiperkalemia zaburza rytm pracy serca i spowalnia tętno, a co gorsza, może doprowadzić nawet do zatrzymania jego bicia. 

Przyswajalność potasu i jego uzupełnianie

Dla dorosłej osoby dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi od 2000 do 4000 mg. Natomiast norma stężenia tego minerału we krwi stanowi 3,6 – 5,5 mmol/l. Jego przyswajanie odbywa się w jelicie cienkim – potas stosunkowo szybko i łatwo wchłania się właśnie z przewodu pokarmowego. Spożywając produkty zawierające potas, absorbuje się niemal 100% podanej doustnie dawki. Dzięki temu w większości przypadków zróżnicowana dieta wystarcza, by dostarczać organizmowi dzienną normę. Oczywiście nie oznacza to, że jego suplementacja nie powinna być wspierana spożywaniem potasu w tabletkach bez recepty bądź innego typu preparatami. Na tego typu środki należy stawiać w sytuacjach, gdy tego elektrolitu faktycznie brakuje w organizmie. 

Warto wspomnieć w tym miejscu o komplementarnym działaniu potasu i określonych witamin. Przykładowo wchłanianie tego minerału znacząco ułatwia witamina B6, która wraz z nim korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego. Co ciekawe, absorbowanie potasu ułatwia też kwas mlekowy, za to sam potas wspomaga przyswajanie witaminy B12. Należy dodać, że niedobór innego minerału, magnezu może z kolei utrudnić wchłanianie potasu przez organizm. Ponadto niekorzystny wpływ na przyswajanie potasu wywiera m.in. spożywanie alkoholu oraz palenie wyrobów tytoniowych, a także nadmierna konsumpcja soli, cukru i napojów zawierających kofeinę.

W tym miejscu należy wspomnieć także o hipomagnezemii, czyli zbyt małej ilości magnezu w organizmie, która istotnie zwiększa wydalanie potasu, znacząco utrudniając leczenie hipokalemii. Znajdująca się w ludzkim organizmie pompa sodowo-potasowa do prawidłowej pracy wymaga obecności jonów magnezu. Z tego też powodu często zaleca się równoczesne przyjmowanie obu wspomnianych minerałów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów zawierających zarówno potas, jak i magnes, często w towarzystwie witamin takich jak B6 czy B12. 

Suplementacja potasu – kto może ją wdrożyć?

Choć nadmiar potasu w organizmie jest szkodliwy, to nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by minerał ten suplementowały także zdrowe osoby. Wręcz przeciwnie, liczne badania wykazują, że cykliczne przyjmowanie tego pierwiastka chemicznego pomaga zmniejszyć ciśnienie tętnicze. Oznacza to, że suplementowaniem potasu powinny zainteresować się m.in. osoby narażone na podwyższone ciśnienie, a także chorujący na serce. Odpowiednia ilość potasu ponadto pozwala zmniejszyć ryzyko występowania udarów niedokrwiennych. Regularne spożywanie potasu w kapsułkach powinny po konsultacji lekarskiej rozpocząć także osoby cierpiące na problemy z układem pokarmowym charakteryzujące się częstym występowaniem biegunek lub wymiotów, a także osoby chorujące na nerki. Co więcej, rozważyć przyjmowanie potasu w postaci wyrobów medycznych mogą również sportowcy, którzy wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego tracą znaczne ilości tego minerału.  

Suplementacja potasu może okazać się niezbędna także dla osób przyjmujących charakteryzujące się działaniem moczopędnym leki z grupy diuretyków. Wyroby medyczne tego rodzaju powodują bowiem znaczne straty potasu, którego organizm pozbywa się w 90% z moczem. 

Naturalne źródła potasu w diecie

Potas to minerał, który stosunkowo łatwo dostarczyć organizmowi. W zdecydowanej większości przypadków zróżnicowana dieta wystarczy, by bez problemu utrzymać jego poziom w granicach normy. Ten istotny pierwiastek chemiczny znajduje się przede wszystkim w owocach, zwłaszcza tych wysuszonych. Świetnym źródłem potasu są też świeże banany, cytrusy, a także kiwi, awokado oraz pomelo. Innym produktem spożywczym bogatym w ten minerał są orzechy. W przypadku warzyw największa ilość potasu znajduje się w pomidorach, grochu, fasoli, brokułach i bobie. Prym wiodą w tym przypadku warzywa strączkowe. 

Cenny dla organizmu potas znajduje się jednak nie tylko w owocach i warzywach. Poziom tego minerału można podwyższyć, spożywając w sporych ilościach produkty pełnoziarniste, otręby, kasze i płatki zbożowe. Co więcej, doskonałym źródłem potasu jest też kakao i czekolada, dlatego również spożywanie niektórych słodyczy pozwala dostarczyć organizmowi potas. Z diety warto wyeliminować wyroby nikotynowe oraz alkohol. Dobrym pomysłem może też okazać się ograniczenie spożywania napojów bogatych w kofeinę. Nawet przy zróżnicowanej i przemyślanej diecie, zażywanie potasu w tabletkach może okazać się koniecznym warunkiem dla utrzymania prawidłowej ilości tego minerału w organizmie. 

Z produktów zawierających najwięcej potasu, na szczególną uwagę zasługują suszone morele (1666 mg w 100 g produktu, czyli 47,6% dziennego zapotrzebowania), awokado (840 mg w jednej sztuce), a także wszelkiego rodzaju produkty sojowe (aż 2132 mg w 100 g soi). 

Dobór odpowiednich preparatów z potasem

Wybór odpowiednich preparatów z potasem nie powinien stanowić większego problemu. Zawierające ten cenny minerał wybory medyczne dostępne są w stosunkowo niskiej cenie i wielu formach. Dużą popularnością wśród klientów cieszy się możliwy do rozpuszczenia w wodzie potas w musujących tabletkach. Równie często wybiera się tradycyjne kapsułki, przeznaczone do doustnego spożycia tabletki, kapsułki o przedłużonym lub zmodyfikowanym uwalnianiu, a także specjalne shoty, które cieszą się wyjątkową popularnością wśród sportowców. 

Warto pamiętać, że wyroby medyczne, tak jak preparaty wspomagające leczenie innych przypadłości, należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, bądź informacjami zawartymi w ulotce produktu. 

Potas to kluczowy dla funkcjonowania ludzkiego organizmu minerał. Zadbanie o odpowiedni poziom tego pierwiastka jest niezwykle ważne zarówno w profilaktyce, jak i dla utrzymania zdrowia. Rozpoczynając jego suplementację, warto zaznajomić się nie tylko z charakterystyką tego elektrolitu, ale też z zasadami komplementarności, które znacząco ułatwiają dostarczenie prawidłowej ilości potasu do organizmu. Decydując się na kupno wyrobów medycznych zawierających ten minerał, warto zdecydować się również na produkty bogate w komplementarnie działające związki.