Maści na brodawki sutkowe (łagodzące ból) - Mojaapteka.pl

Maści na brodawki sutkowe przy karmieniu piersią. Dostępne maści z lanoliną oraz innymi naturalnymi składnikami pozwolą maksymalnie złagodzić ból!

Aktywne filtry

Brodawki sutkowe

Okres laktacji u kobiet, podczas którego dziecko karmione jest piersią, to szczególny czas nie tylko dla malucha, ale i dla jego mamy. Niektóre z karmiących kobiet mogą odczuwać pewien dyskomfort objawiający się podrażnieniem i bolesnością brodawek sutkowych, które niejednokrotnie ulegają pękaniu. Z myślą o złagodzeniu i wyeliminowaniu tych dolegliwości, zostały opracowane produkty jak np. maści na brodawki, w tym maści na brodawki przy karmieniu, dedykowane młodym mamom.

Czym są maści na brodawki sutkowe?

Mianem maści na brodawki sutkowe określa się preparaty medyczne, które dostępne są także bez recepty. Ich zasadniczym zadaniem jest możliwie maksymalne złagodzenie i uśmierzenie objawów, będących wynikiem podrażnienia brodawki sutkowej. Takie drobne urazy, leczone za pomocą maści na brodawki, mogą występować u kobiet będących w okresie laktacji, zarówno karmiących dziecko piersią, jak i pojawić się jako efekt ściągania przez nie pokarmu, np. przy użyciu laktatora. 

Główną rolą maści na brodawki jest wspomaganie prawidłowego procesu gojenia ran. Maści na brodawki sutkowe wspomagają nawilżenie i w dalszej kolejności utrzymanie odpowiedniej wilgotności leczonej powierzchni, łagodzą również odczuwany dyskomfort, zwalczając takie symptomy, jak m.in. suchość, pieczenie oraz inne objawy bólowe, np. swędzenie i zwiększona tkliwość brodawek sutkowych. 

W niektórych przypadkach przyczyną dolegliwości może być infekcja. Wówczas rola maści na brodawki polega na wspomaganiu procesu leczenia zakażenia i jednocześnie na pełnieniu funkcji ochronnej, co odbywa się poprzez zapobieganie ponownemu wniknięciu chorobotwórczych patogenów, zarówno podczas kuracji, jak i po powrocie do zdrowia.

Skład maści na brodawki

Dostępne na rynku farmaceutycznym maści na brodawki cechują się złożonym składem, dzięki czemu wykazują zmaksymalizowane i tym samym wysoce efektywne działanie lecznicze. W skład maści na brodawki sutkowe wchodzi grupa kilku substancji czynnych. Składnikami aktywnymi maści na brodawki, które uczestniczą w procesie terapeutycznym, korzystnie oddziałującymi m.in. na żywotność, pielęgnację i regenerację osłabionej powłoki skórnej, a także na eliminację objawów bólowych są lanolina, aloes i witamina E. 

Lanolina to wytwarzane przez skórę owiec ochronne sebum, którego terapeutyczne właściwości znalazły zastosowanie również w odniesieniu do ludzi, np. jako składnik maści na brodawki. Pełni ona rolę chroniącą osłabionej skóry, pozytywnie wpływając na jej kondycję, wzmacniając i jednocześnie pielęgnując ją. Cechuje ją także delikatność, dzięki czemu nie powoduje podrażnienia leczonego miejsca, co jest szczególnie istotne w przypadku wrażliwych miejsc na ciele, do jakich należą także brodawki sutkowe. 

Kolejnym istotnym elementem składowym maści na brodawki jest aloes – roślina lecznicza znana od czasów starożytnych. Dla celów medycznych preparat z aloesem aplikowany może być na skórę w postaci soku lub olejku leczniczego. W przypadku roli, jaką odgrywa jako składnik maści na brodawki, aloes wykazuje właściwości głównie przeciwzapalne i naprawcze, wspomagając procesy gojenia się ran. Oprócz tego dochodzi do złagodzenia odczuwanych dolegliwości przez nakładanie maści na brodawki, takich jak np. dyskomfort związany z bólem. 

Witamina E, będąca trzecim ważnym elementem składowym maści na brodawki sutkowe, stanowi silny, naturalny przeciwutleniacz. Dzięki tej właściwości bierze ona czynny udział w procesach zwalczania wolnych rodników i ta funkcja może mieć zastosowanie także w terapii m.in. podrażnionych brodawek sutkowych. Witamina E nadaje również leczonej za pomocą maści na brodawki powierzchni jędrność i, poprzez eliminację wolnych rodników, zabezpiecza skórę przed ich przenikaniem w głębsze partie .

Maści na brodawki z lanoliną

Wśród dostępnych na rynku farmaceutycznym preparatów, należących do maści na brodawki sutkowe, na szczególną uwagę zasługuje grupa maści na brodawki z lanoliną. Ze względu na łagodny charakter i specyfikę działania lanoliny, zyskała ona popularność jako składnik preparatów dedykowanych skórze szczególnie wrażliwej, takich jak m.in. mydła lub kremy dla dzieci, ale także jako komponent maści na brodawki dla kobiet karmiących piersią. 

Lanolina wykazuje pozytywny wpływ na procesy naprawcze leczonego miejsca, zwiększa wilgotność skóry, zapobiegając jej ponownemu przesuszeniu, dzięki czemu w przypadku np. mam karmiących piersią, aktywnie wspomaga regenerację podrażnionych ssaniem brodawek sutkowych. Co istotne, stosowanie maści na brodawki z lanoliną cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa także wobec karmionego piersią dziecka, dlatego nie ma konieczności oczyszczania z niej brodawek sutkowych przed karmieniem. 

Kolejnym efektem działania maści na brodawki z lanoliną jest uśmierzanie świądu, a także przyspieszenie procesu gojenia powstałych w obrębie powierzchni brodawek pęknięć. Innym walorem działania lanoliny jest duża przepuszczalność tlenu, co w rezultacie umożliwia leczonej skórze swobodnie oddychać. Zaaplikowana w postaci maści na brodawki lanolina, wykazuje również podobieństwo do naturalnie występującej, jako zewnętrzna warstwa ochronna, skórnej powłoki tłuszczowo-lipidowej u człowieka.

Czy maści na brodawki do karmienia są bezpieczne?

W porównaniu do innych specyfików preparaty takie jak maści na brodawki do karmienia cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa podczas stosowania, zwłaszcza jeśli chodzi o ich oddziaływanie na skórę. Maści na brodawki do karmienia są łagodne dla ciała, ponieważ nie zawierają w swoim składzie alkoholu, co jest istotne, gdyż związek ten, stanowiący składnik niektórych medykamentów, mógłby działać przesuszająco i tym samym sprzyjać dalszemu pękaniu leczonej powierzchni brodawki sutkowej. Nie mniej ważne jest również ryzyko negatywnego wpływu, jaki alkohol mógłby wywrzeć, nawet jako element maści na brodawki do karmienia, na zdrowie karmionego dziecka. Oprócz alkoholu maści na brodawki do karmienia pozbawione są również szkodliwych konserwantów.

W odróżnieniu do innych tego typu preparatów, takich jak np. stosowana wazelina, maści na brodawki do karmienia nie blokują przepływu powietrza w obrębie gruczołów sutkowych ani i ich nie zatykają. Jest to kolejna zaleta maści na brodawki przy karmieniu, z punktu widzenia wpływu na dzieci, ponieważ transport pokarmu odbywa się wówczas bez zakłóceń.

Wśród specyfików, takich jak maści na brodawki do karmienia, znajdują się również preparaty hipoalergiczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na te produkty i rozważyć terapię nimi, ponieważ ich stosowanie cechuje się niskim prawdopodobieństwem wystąpienia reakcji uczuleniowej, szczególnie groźnych dla malucha. W aptekach dostępna jest oferta tego rodzaju maści na brodawki przy karmieniu. 

Stosowanie maści na brodawki oraz ich częstotliwość

Podobnie jak w przypadku stosowania innych preparatów o działaniu leczniczym, maści na brodawki powinny być aplikowane w odpowiednich dawkach i częstotliwościach. W odniesieniu do tego rodzaju specyfików terapia nimi zazwyczaj trwa do ustąpienia dolegliwości. Częstość wcierania maści jest zależna od indywidualnych potrzeb i może być stosowana od jednego do kilku razy dziennie, szczególnie po karmieniu. 

Warto uważnie zapoznać się z treścią ulotki, znajdującej się w opakowaniu maści na brodawki, która zawiera wskazówki dotyczące zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa stosowania, np. maści na brodawki dla karmiącej mamy. 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z kwestią używania maści na brodawki sutkowe, warto skonsultować się z lekarzem, który jako specjalista będzie w stanie udzielić odpowiednich informacji i zaleceń, dzięki którym proces terapeutyczny będzie przebiegał sprawnie i bezpiecznie. 

Ewentualne reakcje alergiczne

W przypadku terapii preparatami takimi jak maści na brodawki, może pojawić się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Z tego względu warto przed przystąpieniem do stosowania wykonać prosty test alergiczny, polegający na zaaplikowaniu kilku kropel preparatu na powierzchni brodawki sutkowej. Dzięki temu, w przypadku pojawienia się odczynu alergicznego, możliwe będzie podjęcie dalszych działań jak konsultacja z lekarzem. Specjalista będzie w stanie profesjonalnie doradzić w kwestii zmiany maści na brodawki i pomóc w doborze takiego preparatu, który z jednej strony cechować się będzie taką samą skutecznością, natomiast z drugiej, nie spowoduje wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Przechowywanie maści na brodawki sutkowe

Oprócz przestrzegania wskazówek dotyczących prawidłowego stosowania maści na brodawki sutkowe, nie mniej ważna jest kwestia przechowywania tych preparatów. Aby maści na brodawki sutkowe nie utraciły swoich właściwości terapeutycznych, powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu i w temperaturze nieprzekraczającej wartości podanej w ulotce. Ponadto, z uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych, zalecane jest, aby maści na brodawki znajdowały się w miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Istotne jest, żeby maści na brodawki sutkowe nie stosować po upływie terminu ważności.

Konsultacja z lekarzem

Podobnie jak w przypadku innych preparatów o działaniu terapeutycznym, również przed zastosowaniem terapii z użyciem maści na brodawki sutkowe warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista będzie w stanie nie tylko potwierdzić diagnozę, ale również udzielić odpowiednich wskazówek dotyczących zalecanych dawek maści na brodawki oraz m.in. właściwej częstotliwości ich aplikowania. To pomoże w sposób pewny, bezpieczny i szybki podjąć właściwe działania, których celem jest powrót do pełnego zdrowia, a tym samym samopoczucia.

Okres karmienia piersią jest szczególny w życiu każdej młodej mamy. Aby przebiegał on bezpiecznie, spokojnie i możliwie najbardziej komfortowo, warto w przypadku zauważenia niepokojących objawów odpowiednio zareagować, np. stosując maści na brodawki przy karmieniu. Wizyta u lekarza pozwoli niezwłocznie podjąć działania zmierzające do szybkiego zażegnania dyskomfortu, co będzie osiągalne dzięki zastosowaniu maści na brodawki.