Żele na blizny (świetne efekty!) - Mojaapteka.pl

Skuteczne żele na blizny - łagodzą i poprawiają ich wygląd. Sprawdź najlepsze żele silikonowe na blizny pooperacyjne i doświadcz świetnych efektów!

Aktywne filtry

Żele na blizny (świetne efekty!)

Blizny, które są zmianami powstałymi po urazach lub przebytych operacjach, często stanowią problem natury estetycznej lub przypominają o możliwych trudnych przeżyciach. Mogą także powstawać w wyniku trądziku. Są one szczególnie uciążliwe w przypadku rozległych blizn lub gdy pojawiają się w widocznych miejscach. Ich występowaniu może towarzyszyć świąd i mrowienie. Istnieje kilka rodzajów blizn tj. keloidowe (bliznowce), przerostowe oraz zanikowe. Na rynku można znaleźć wiele produktów w postaci żeli, kremów oraz plastrów stworzonych do ich niwelowania. 

Czym są blizny i po co stosować żele na blizny?

Blizna powstaje na skutek gojenia się ran. W miejscu uszkodzenia skóry tworzą się nowe tkanki i włókna kolagenowe. Ten mechanizm ma na celu przywrócenie spójności skóry po urazach, zmianach oraz przebytych operacjach. Proces gojenia się rany składa się z trzech etapów. Pierwszy to faza zapalna. W drugim etapie, który trwa kilka tygodni, tworzy się nowy naskórek. A w ostatnim wytwarzają się włókna kolagenowe. Może on trwać kilka lat, aż do momentu, kiedy blizna zakończy się zmieniać. Preparaty, jak np. żele silikonowe na blizny, powinno się rozpocząć stosowanie zaraz po wygojeniu rany. Wielkość powstałych blizn jest zależna od wielkości powstałego uszkodzenia. Takie zmiany nie tylko wpływają na wygląd skóry, ale często również na samopoczucie osób, które je posiadają. Ważnym elementem jest dbanie o nie od początku ich powstawania. Można zacząć od stosowania żeli na blizny, plastrów lub kremów. 

Istnieje wiele preparatów, m.in. żele silikonowe na blizny, które są dostosowane do łagodzenia i niwelowania powstałych zmian po uszkodzeniach skóry. Popularnym sposobem jest korzystanie z żeli na blizny. Rozpoczęcie ich stosowania powinno zaczynać się w momencie powstania nowej tkanki i zejścia wszystkich strupów. W składach żeli na blizny można znaleźć silikony, które odpowiadają za redukcję ich widoczności i pomagają w łagodzeniu towarzyszących dolegliwości tj. swędzenia. Żele silikonowe na blizny mogą zawierać również witaminę C i E, wąkrotkę azjatycką, nanokoloidy złota oraz filtry SPF.

Rodzaje blizn

Blizny powstałe w wyniku urazów lub operacji można podzielić na kilka rodzajów. Klasyfikuje się je ze względu na czas powstania, wygląd i pochodzenie. Istnieje wiele dostępnych preparatów, które pozwalają na ich niwelowanie – np. żele silikonowe na blizny.

Blizny niedojrzałe mogą być zaczerwienione i wypukłe. Dodatkowo towarzyszy im świąd lub ból. Pomocne w występujących dolegliwościach mogą być żele na blizny. Zmiana dojrzała występuje po kilku latach od powstania rany. Prawidłowo zagojona powinna być płaska i jasna, niepowodująca przykurczów. 

Blizny przerostowe są wynikiem nieprawidłowego gojenia się rany, a ich proces tworzenia jest szybki. Mogą być one wypukłe i twarde oraz szybko znikać lub się rozrastać. Pomocna w ich usunięciu może być konsultacja lekarska, ponieważ często do jej usunięcia używa się lasera lub zabiegu chirurgicznego. Skuteczne mogą być również żele silikonowe na blizny.

Blizny zanikowe, które są wklęsłe, są powodowane przez zbyt mały poziom kolagenu. Mogą być nimi rozstępy lub zmiany powstałe po trądziku lub ospie. Istnieją również blizny keloidowe, inaczej zwane bliznowcami.

Pochodzenie blizn może być związane z wykonywanym zabiegiem lub przebytą chorobą. Można podzielić je na pooperacyjne, powstające po oparzeniu, po urazie lub trądziku. Wiele osób po przebytych zabiegach chirurgicznych, np. cesarskim cięciu, zastanawia się, co stosować na blizny pooperacyjne. Jest wiele sposobów na ich niwelowanie. Można wspomagać ich łagodzenie żelami na blizny pooperacyjne. Dodatkowo skuteczne jest stosowanie specjalnych masaży lub udanie się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni rodzaj ćwiczeń. 

Czym jest bliznowiec?

Bliznowiec, inaczej zwany blizną keloidową, jest zmianą, która powstaje w miejscu uszkodzenia skóry na skutek wielu urazów tj. skaleczenia, ukąszenia, szczepienia, zabiegów kosmetycznych, zabiegów chirurgicznych lub choroby skóry. Powstała zmiana jest twarda i zgrubiała o gładkiej powierzchni. Może mieć kolor czerwony, fioletowy lub ciemnoróżowy. Bliznowiec powstaje przez zbyt intensywne namnażanie się fibroblastów – komórek tworzących bliznę. Nie zanika samoistnie, a po wycięciu może powracać. 

Istnieje kilka sposobów ich leczenia. Wybór tego odpowiedniego powinien być skonsultowany i dobrany przez lekarza. Można ostrzykiwać go preparatami zawierającymi steroidy lub stosować opatrunki uciskowe ze sterydami. Takie działanie pomaga we wczesnym stadium ich rozwoju. Pomocne mogą być również opatrunki silikonowe w postaci żelu na blizny lub plastrów. Dodatkowo można stosować radioterapię, laseroterapię, krioterapię i ultradźwięki. 

Czym różni się blizna od bliznowca?

Blizna przerostowa różni się od bliznowca wieloma elementami. W obu przypadkach skuteczne w ich redukcji mogą być preparaty, m.in. żele silikonowe na blizny. Główną różnicą jest sposób ich rozrostu. Keloid, czyli bliznowiec, rośnie niekontrolowanie i wykracza poza element uszkodzonej skóry. Blizna przerostowa jest zwykle bardziej kontrolowana i nie wykracza poza obszar rany. Istnieją również inne istotne różnice dotyczące występowania i możliwych nawrotów. Blizna przerostowa występuje częściej niż bliznowiec. Dodatkowo rzadziej po jej wycięciu występuje nawrót. W przypadku keloidu ponowne pojawienie się po wycięciu występuje znacznie częściej. Blizna jest również mniej widoczna, a dolegliwości, tj. świąd i pieczenie, w jej przypadku występują sporadycznie. Przy bliznowcu często mają miejsce powyższe dolegliwości oraz uczucie napięcia. Stosowanie żeli silikonowych na blizny może pomóc w hamowaniu rozwoju tych zmian.

Preparaty na blizny

Na rynku można znaleźć wiele żeli silikonowych na blizny, które stworzone są do niwelowania powstałych zmian po procesie gojenia się ran. Najpopularniejsze produkty dostępne są w postaci plastrów, kremów oraz żeli silikonowych na blizny. Posiadają one w składach substancje aktywne, odpowiadające za redukowanie widoczności zmian i poprawę elastyczności skóry. Warto pamiętać, że rodzaje blizn różnią się od siebie i dostosowanie odpowiedniego żelu silikonowego na blizny lub innego preparatu dla danej skóry może być niemałym wyzwaniem. To, co działa na jedną osobę, nie zawsze sprawdza się u innej. Dlatego dobierając odpowiedni krem lub żel na blizny, warto testować różne produkty, aby znaleźć ten, który najlepiej spełnia oczekiwania i potrzeby danej skóry.

Dostępne żele na blizny zabezpieczają skórę, nawilżają ją oraz pomagają w jej uelastycznieniu. Dodatkowo mają działanie wygładzające, redukujące jej wielkość oraz rozjaśniające. Dzięki zawartym polisiloksanom żele na blizny pooperacyjne wykazują dużą skuteczność w ich leczeniu. Są bezpieczne w użyciu. Istnieją również żele na blizny dla dzieci. Sprawdzają się do stosowania po oparzeniach, urazach i trądziku. Stosuje się je również jako żele na blizny pooperacyjne. 

Oprócz dostępnych żeli na blizny popularnym preparatem są także kremy. Substancje aktywne w nich zawarte odpowiadają za wygładzenie i rozluźnienie. Mogą też działać przeciwzapalnie. Kremy mają podobne działanie jak żele na blizny pooperacyjne. Sprawdzają się również w leczeniu bliznowców i zmian potrądzikowych i po oparzeniach.

Kolejnym występującym preparatem, oprócz kremów i żeli na blizny, są plastry. Są one elastyczne i cienkie. Podobnie jak żele na blizny zawierają silikon. Pomagają w redukcji wielkości zmiany i poprawieniu jej wyglądu. Działają one nawet na kilkuletnie blizny. Są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą się sprawdzić także u dzieci. 

Składniki pomocne w leczeniu blizn

W skład żeli silikonowych na blizny i innych preparatów wchodzi wiele składników, które mogą łagodzić dolegliwości, redukować ich wielkość oraz poprawiać wygląd. W dostępnych żelach na blizny głównym składnikiem są polisiloksany – silikony. Mają one właściwości wygładzające i zmiękczające skórę. Tworzą na niej cienką warstwę, dzięki czemu nie dopuszczają do niej czynników drażniących zmianę i zabezpieczają ją przed utratą wody. Również żele na blizny dla dzieci mogą zawierać te składniki.

Kolejnymi składnikami w kremach i żelach na blizny mogą być olejki roślinne np. nagietkowy. Ma on działanie przeciwzapalne i regenerujące. Wspiera leczenie ran, łagodzi ból oraz swędzenie blizny. Olejek lawendowy występujący w żelach na blizny, działa redukcyjne na wielkość zmiany. Stosowany jest również w preparatach zapobiegającym rozstępom. Olejek rumiankowy w preparatach, m.in. żelach na blizny, wykazuje właściwości rozjaśniające i zmiękczające. 

Naturalnym składnikiem, który znajduje się w preparatach na blizny, jest wyciąg z cebuli. Stosowany w kremach i żelach na blizny, wykazuje działanie hamujące wzrost fibroblastów oraz regenerujące skórę. Dzięki temu uelastyczniają i spłaszczają powstałą zmianę po gojeniu rany. Naturalnym składnikiem spotykanym w żelach na blizny jest również wyciąg z ziela wąkrotki azjatyckiej. Zawarta w żelach na blizny pooperacyjne i innych, ułatwia gojenie i wpływa pozytywnie na wygląd i elastyczność blizny. Naturalne składniki są wykorzystywane w dostępnych żelach na blizny dla dzieci.

W żelach silikonowych na blizny często spotykane są również witaminy A i E. Wpływają one pozytywnie na wygląd blizny. Innymi substancjami stosowanymi w kremach i żelach na blizny są heparyna, alantoina, kwas hialuronowy i masa perłowa. 

Wybór odpowiedniego żelu na blizny

Wybór odpowiedniego preparatu np. żelu silikonowego na blizny, często jest wyzwaniem. Niektóre kremy, plastry i żele na blizny sprawdzają się do stosowania przy konkretnych zmianach. Preparaty zawierające silikon mają największą skuteczność przy bliznach przerostowych i keloidach. Na rynku występują specjalne żele silikonowe na blizny. Dostępne kremy zawierające wyciąg z cebuli, rumianku, heparynę i alantoinę, służą do profilaktyki zmian powstałych po gojeniu się ran. Plastry, które tak jak żele na blizny zawierają silikon i dodatkowo witaminę E, sprawdzają się na stare zmiany. Dodatkowo pomagają na blizny pooperacyjne i po urazach. Na rynku są dostępne hipoalergiczne produkty na blizny, które zostały stworzone dla skóry alergicznej i wrażliwej. W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej na dany produkt powinno się zaprzestać jego stosowania. 

Żele na blizny – kiedy zacząć stosować

Specjaliści zalecają stosowanie preparatów na blizny, zaraz po zagojeniu się rany. Kremy, plastry i żele na blizny mogą mieć największą skuteczność, gdy są stosowane szybko, kiedy zmiana jeszcze powstaje i nie ma ostatecznej formy. Dzięki temu można ją zredukować. Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być zależny od rodzaju powstałej blizny oraz skonsultowany z lekarzem, który wybierze odpowiednią formę kuracji.