Oferta tygodnia

Filtruj według

Postać

  Postać

  Typ

   Typ

   Problem

    Problem

    Główny składnik

     Główny składnik

     Leki i tabletki na biegunkę (bez recepty) - Mojaapteka.pl

     Skuteczne leki na biegunkę dostępne online! Opanuj rozwolnienie szybko i bezpiecznie. Zwalcz nieprzyjemne dolegliwości jelitowe i wróć do zdrowia!

     Leki na biegunkę

     Objawy takie jak bóle brzucha, uczucie parcia, częsta potrzeba wypróżnień, odwodnienie i wzdęcia to sygnały świadczące o biegunce. Symptomom tym towarzyszy występowanie chorobowo zmienionego stolca, mogącego przybrać inne niż w warunkach fizjologicznych zabarwienie, np. jasnobrązowe lub żółtawe, a także luźną, a niekiedy wodnistą konsystencję. Do przyczyn choroby należą m.in. infekcja bakteryjna lub wirusowa, zaburzenia flory jelitowej lub zatrucie pokarmowe. W terapii stosowane są leki na biegunkę, dostępne w formie kropli, proszków rozpuszczalnych w wodzie, a także jako tabletki na biegunkę.

     Czym są leki na biegunkę? 

     Mianem leków na biegunkę, nazywaną także rozwolnieniem, określa się preparaty farmaceutyczne, cechujące się działaniem o charakterze łagodzącym objawy tej choroby. Leki na biegunkę są stosowane w przypadku infekcji o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Zniesienie lub złagodzenie symptomów występujących przy tej dolegliwości, korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie pacjenta.

     Rodzaje leków na biegunkę

     Medykamenty stosowane jako leki na biegunkę nie stanowią jednorodnej grupy preparatów, można natomiast wyróżnić wśród nich określone rodzaje. Kryterium wyboru czym leczyć biegunkę, zależne jest od przyczyny wystąpienia rozwolnienia i jego typu. Medykamenty przeznaczone do terapii symptomów biegunki dzielą się na trzy główne grupy: pierwsza z nich to adsorbenty, dedykowane pacjentom zmagającym się z biegunką m.in. na tle bakteryjnym. Dostępne są one w formie saszetek, zarówno w wariancie umożliwiającym ich natychmiastowe, doustne zażycie, a także jako proszek do rozpuszczenia w wodzie i wypicia. Wśród innych postaci preparatów adsorpcyjnych w ofercie znajdują się również tabletki na biegunkę i kapsułki.

     Druga grupa preparatów, to leki na biegunkę wykazujące działanie przeciwmotoryczne. Produkowane są one w postaci kapsułek, jako tabletki na biegunkę, przeznaczone do popijania płynem, np. powlekane, lub tabletki, które w kontakcie ze śliną pacjenta ulegają rozpadowi. 

     Kolejną, trzecią grupą leków na biegunkę, dostępnych m.in. w formie proszku w saszetkach, kropli, jak również kapsułek i tabletek, są środki probiotyczne. 

     Tabletki na biegunkę – mechanizm działania

     Dostępne na rynku leki na biegunkę, które dedykowane są w leczeniu dolegliwości przez nią wywołanych, wykazują działanie, które różni się w zależności od rodzaju stosowanego medykamentu. Pierwszy rodzaj takich preparatów, to np. leki na biegunkę bakteryjną znane jako adsorbenty, wykazujące działanie ukierunkowane na eliminację bakterii lub innych czynników toksycznych, w tym wirusów, odpowiedzialnych za pojawienie się biegunki, z organizmu. Przeznaczone są więc jako najlepsze leki na biegunkę, spowodowaną określonymi infekcjami, np. bakteryjnymi. Specyfiki te, wśród których wymienić można także leki na biegunkę wirusową, gromadzą się w układzie pokarmowym, wyściełając jego ściany, a następnie wiążąc daną bakterię lub wirusa w celu ich usunięcia.

     Drugi rodzaj medykamentów, czyli środki przeciwmotoryczne, to leki na biegunkę, które cechuje działanie spowalniające przyspieszoną perystaltykę jelit. Do takich specyfików należy lek z grupy substancji opioidowych, znany jako loperamid. Preparaty przeciwmotoryczne koncentrują się w obrębie mięśni gładkich jelit. Efekt terapeutyczny zawdzięczany jest dzięki m.in. blokowaniu wiązania neuroprzekaźnika acetylocholiny z jej receptorem. Dodatkowo te leki na biegunkę zapobiegają nadmiernej utracie wody, zwiększając jej zwrotne wchłanianie z masy kałowej. Rezultatem tego procesu jest zmniejszenie częstości dokonywanych wypróżnień, co wpływa korzystnie m.in. na stan nawodnienia i tym samym na samopoczucie pacjenta. 

     Trzeci typ preparatów, czyli leki na biegunkę określane jako probiotyki, to z kolei preparaty odpowiedzialne za przywrócenie odpowiedniej równowagi bakteryjnej jelit objętych procesem chorobowym. Ich korzystne działanie polega na współdziałaniu z systemem mechanizmów obronnych układu pokarmowego i unieszkodliwianiu patogenów powodujących biegunkę.

     W terapii niektórych postaci biegunki, przede wszystkim w jej ostrym przebiegu, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu z wykorzystaniem antybiotyków. Leki na biegunkę z tej grupy wykazują działanie wielokierunkowe. Z jednej strony hamują gromadzenie się patogenów, np. chorobotwórczych bakterii w obrębie nabłonka jelita, i utrudniają ich przyleganie do jego ściany. Z drugiej strony, antybiotyki mogą dodatkowo wspierać naturalną florę bakteryjną jelit i wzmacniać aktywność systemu obronnego w tej części układu pokarmowego.  

     Jakie leki na biegunkę wybrać? Czym leczyć biegunkę? 

     Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, dobrym pomysłem przed podjęciem terapii jest skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista jako osoba kompetentna będzie w stanie określić zarówno rodzaj biegunki, przyczyny jej pojawienia się, jak również stwierdzić jakie leki na biegunkę wybrać w przypadku konkretnego pacjenta. Warto mieć na uwadze, że leki na biegunkę bakteryjną nie będą miały korzystnego działania w przypadku np. zaburzeń mikroflory jelitowej. Dotyczy to szczególnie biegunki o ostrym przebiegu, przewlekłej, ponieważ jej wystąpienie może uzasadniać potrzebę wdrożenia antybiotykoterapii, którą to decyzję podjąć może tylko lekarz. 

     Leczenie dolegliwości spowodowanych biegunką różni się zależnie od czynnika, który ją wywołał, a także od postaci choroby. Dotyczy to także leków na biegunkę dla dorosłych bez recepty. Jeśli zatem przyczyną choroby jest infekcja, np. wirusem, to odpowiednim wyborem będzie terapia z wykorzystaniem leków na biegunkę wirusową, należące do grupy adsorbentów, których zastosowanie pozwoli zniwelować szkodliwe działanie bakterii bądź wirusów, a następnie w sposób bezpieczny wyeliminować toksyny z organizmu. Natomiast w przypadku kiedy rozwolnienie charakteryzuje się ostrym i przewlekłym przebiegiem, np. z towarzyszącymi nagłymi wymiotami, a także trwa dłużej niż dwa tygodnie, stosowane są silniejsze leki. Przykładem takich preparatów są antybiotyki dedykowane w leczeniu biegunki na tle bakteryjnym. W przypadku najcięższych postaci choroby lekarz może zalecić nawet hospitalizację połączoną z dożylnym leczeniem i nawadnianiem.

     Wśród możliwych do nabycia w aptekach preparatów, m.in. leków na biegunkę dla dorosłych bez recepty, charakteryzujących się działaniem adsorpcyjnym, można wyróżnić tabletki lub kapsułki na biegunkę zawierające w swoim składzie węgiel leczniczy. Ponadto do dyspozycji pacjentów są również preparaty zawierające diosmektyt oraz taninę. Niektóre z dostępnych w ofercie leków na biegunkę dla dorosłych bez recepty mogą stanowić uzupełnienie stosowanej pod nadzorem specjalisty terapii o działaniu wspomagającym proces leczenia, np. lekami na biegunkę wirusową. Przykładem takich pomocniczych preparatów są produkty zawierające minerały i elektrolity, ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta. 

     Dostępne bez recepty leki na biegunkę, m.in. probiotyki lub loperamid sprzedawane są w różnorodnej postaci. Pacjenci mają do dyspozycji kapsułki, tabletki powlekane oraz musujące lub saszetki z proszkiem rozpuszczalnym w wodzie, do wypicia, a także krople. Postać danego leku może być dostosowana do wieku pacjenta, np. warianty smakowe mogą stanowić zachętę do ich zażywania przez dzieci. Z kolei dla osób, które z powodu np. wykonywanej pracy nie są w stanie przyrządzić roztworu w formie do picia, atrakcyjną formą mogą być np. tabletki na biegunkę.

     Preparaty przeciwmotoryczne, a więc takie, które spowalniają ruchy perystaltyczne jelit, do których należy np. loperamid, stanowią skuteczne leki na biegunkę o ostrym i przewlekłym przebiegu. Natomiast jeśli choroba spowodowana jest stosowaniem określonych leków, np. antybiotyków, pomocne może być zastosowanie środków o działaniu probiotycznym, wspierających osłabioną mikroflorę jelitową.

     Bezpieczne stosowanie leków na biegunkę i skutki uboczne

     W przypadku podjęcia farmakoterapii przeciwko biegunce niezwykle ważne jest właściwe stosowanie się do zamieszczonych na etykietach lub ulotkach producenta, zaleceń. Dotyczą one m.in. wskazań i przeciwwskazań do stosowania terapii z ich udziałem, interakcji, np. z alkoholem, a także określają próg bezpieczeństwa dotyczącego dawki. Wszystkie opakowania z lekami na biegunkę dla dorosłych bez recepty takie informacje zawierają. Oprócz tego znaleźć można również dane na temat wymaganego, maksymalnego okresu zażywania danego preparatu. Informacje te stanowią istotne wskazówki, przydatne w osiągnięciu optymalnego efektu leczniczego, a z drugiej strony zapobiegnięciu skutków wynikających np. z przedawkowania. Niezastosowanie się do tych zaleceń stwarza ryzyko, że nawet najlepsze leki na biegunkę mogą nie wywrzeć oczekiwanego efektu terapeutycznego. 

     Stosowaniu preparatów takich jak tabletki na biegunkę mogą towarzyszyć skutki uboczne. Warto wiedzieć, że symptomy te mogą, ale nie muszą pojawić się u danego pacjenta. W przypadku ich wystąpienia, pomocna może być konsultacja z lekarzem, który będzie w stanie podjąć odpowiednie środki zaradcze. Do działań o charakterze niepożądanym, które mogą pojawić się podczas stosowania leków na biegunkę, należą m.in. zawroty głowy, nudności i wymioty, wzdęcia lub ból brzucha. 

     Leki na biegunkę dla dorosłych bez recepty – interakcje

     Podobnie jak w przypadku stosowania innych preparatów farmakologicznych, również tych dostępnych bez recepty, zażywanie leków, takich jak np. tabletki na biegunkę, wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Dotyczy to szczególnie pacjentów zażywających preparaty dedykowane do leczenia innych chorób, m.in. o charakterze przewlekłym. W przypadku tej grupy chorych może zaistnieć potrzeba dodatkowej konsultacji z lekarzem. Istnieją medykamenty, których równoczesne zażywanie z lekami na biegunkę dla dorosłych dostępnymi bez recepty, np. leków nasercowych z loperamidem, może przyczynić się do powstania groźnych dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, interakcji. Kontakt ze specjalistą pozwoli oszacować ryzyko ich wystąpienia w danym przypadku. 

     Niezależnie od rodzaju stosowanych specyfików, wobec wszystkich osób zmagających się z biegunką, istotne znaczenie ma dbałość o stałą podaż płynów. Nawadnianie można połączyć z zażywaniem preparatów wspomagających leczenie biegunki, takich jak tabletki na biegunkę dostępne bez recepty, co wzmocni organizm, stanowiąc zarazem maksymalizację działań leczniczych. Podaż płynów pozwala osobie chorej odpowiednio nawodnić organizm, a także uzupełnić minerały i elektrolity, np. poprzez picie wody mineralnej, wzbogaconej tymi mikroelementami.

     Czy można stosować leki na biegunkę w ciąży?

     Kobiety będące w ciąży, cierpiące na biegunkę stanowią grupę pacjentów o podwyższonym ryzyku. W przypadku wystąpienia objawów tego schorzenia u kobiety ciężarnej istotne znaczenie w kontekście włączenia leków na biegunkę ma uprzednia konsultacja z lekarzem. Specjalista, analizując konkretny przypadek, będzie w stanie oszacować czy zażywane leki na biegunkę w ciąży będą stanowiły zagrożenie zarówno dla organizmu pacjentki, jak i płodu. W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest zastosowanie leków na biegunkę, np. loperamidu w drugim i trzecim trymestrze ciąży, jednak tylko za upoważnieniem i pod nadzorem specjalisty. Może on również pomóc dobrać najkorzystniejsza dla pacjentki postać, np. proszek lub tabletki na biegunkę. Lekarz jest jedyną osobą uprawnioną do wydania zgody, zarówno do wdrożenia terapii farmakologicznej, ustalenia czasu jej trwania, jak i ewentualnego przerwania tego procesu. 

     Podsumowując, rozwolnienie stanowi nie tylko dolegliwe schorzenie, które obniża samopoczucie pacjenta i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Zaburzenie to może mieć kilka przyczyn, dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, w celu podjęcia środków zaradczych, np. tabletek na biegunkę. Pozwoli to wykluczyć ewentualną poważniejszą przyczynę biegunki, a także zapobiec wystąpieniu groźnych powikłań, np. wynikających z odwodnienia organizmu.