Krople do oczu do soczewek

Aktywne filtry

Dlaczego nosząc soczewki, warto stosować krople do oczu?

Soczewki do oczu stały się na przestrzeni lat niezwykle popularną alternatywą dla okularów. Stanowią one świetne rozwiązanie dla osób nieprzepadających za noszeniem szkieł, potrafiących negatywnie wpłynąć na komfort i wygodę codziennego funkcjonowania. Ponadto ten zamiennik znacznie ułatwia osobom słabowidzącym uprawianie sportów. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak o okulary, o soczewki należy odpowiednio dbać. Ponadto, decydując się na tego typu rozwiązanie, powinno się stosować przeznaczone do oczu krople. Z jakiego powodu używanie tego typu środków ochronnych jest tak istotne? 

Nowoczesne soczewki do oczu zazwyczaj wykonuje się z miękkiego materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Dzięki temu są one stosunkowo delikatne i komfortowe w użytkowaniu. Pomimo to, ich noszenie, zwłaszcza długotrwałe, może skutkować podrażnieniem narządów wzroku. Choć producenci soczewek bezustannie dostarczają na rynek udoskonalone wersje produktów, wciąż są to twory, które mogą powodować wysuszenie oczu, podrażnienie gałek czy nawet stany zapalne rogówki. 

Aby zapobiec tego typu konsekwencjom korzystania z soczewek, na rynek wprowadzono szereg specjalistycznych preparatów. Krople do oczu z soczewkami umożliwiają nawilżenie gałek ocznych, a co za tym idzie – potencjalne zniwelowanie podrażnień, pieczenia, nadmiernego łzawienia czy przekrwienia spojówek i zaczerwienienia oczu. Ich wykorzystanie nie tylko wpływa pozytywnie na komfort korzystania z soczewek, ale też pozwala zapobiegać takim chorobom, jak np. zespół suchego oka. Dlatego nawet noszące soczewki osoby, których gałki oczne są stosunkowo niewrażliwe na podrażnienia, powinny regularnie korzystać z tego rodzaju kropli. 

Rodzaje kropli do oczu z soczewkami

Istnieje kilka dostępnych dla pacjentów typów kropli do oczu. Ich dobór powinien być uzależniony od charakterystyki problemu, z którym zmaga się pacjent. Wyróżnia się m.in. krople o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne gałek ocznych. Tego typu preparaty mogą doprowadzić do krótkotrwałego pogorszenia wzroku. Te zawierające chlorowodorek tetryzoliny środki powinno się stosować maksymalnie przez pięć dni. 

Innym rodzajem kropli do oczu są te służące nawilżeniu spojówek oraz gałek ocznych. To właśnie ten rodzaj preparatów najczęściej stosują osoby noszące soczewki kontaktowe. Środki te są przeznaczone również dla alergików. Tego typu krople do oczu z soczewkami mogą zawierać m.in. hialuronian sodu, nagietek lekarski lub świetlik. Do preparatów o takim przeznaczeniu należą też przypominające organiczny film łzowy sole fizjologiczne. 

Ostatnią grupą kropli do oczu, którą należy wyróżnić, są preparaty zawierające prostaglandyny, leki przeciwhistaminowe, steroidy bądź leki sympatykomimetyczne. Są to środki, które można zakupić wyłącznie po okazaniu przepisanej przez specjalistę recepty. 

Charakterystyka żelowych kropli do oczu

Krople do oczu w zdecydowanej większości mają jedno zadanie – nawilżenie narządów wzroku. To cały wachlarz specjalistycznych preparatów, które mogą sprawdzić się nie tylko jako środek profilaktyczny, ale też jako potencjalna pomoc w leczeniu wszelkiego rodzaju chorób oczu. Zazwyczaj środku tego rodzaju zawierają umożliwiające zatrzymanie wody na powierzchni oka polimery. W preparatach tych wykorzystuje się także kwas hialuronowy, stanowiący integralny element struktury ludzkiego oka. Wyróżnia się żelowe krople przeznaczone dla dzieci, predysponowane dla osób zmęczonych, a także krople do oczu z antybiotykiem. 

Żelowe krople do oczu pozwalają na długotrwałe nawilżenie narządów wzroku. Dzieje się tak, gdyż w przeciwieństwie do tradycyjnych preparatów, znacznie lepiej utrzymują się one na powierzchni gałek ocznych. 

Prawidłowe stosowanie kropli do oczu z soczewkami

Gałki oczne należą do najwrażliwszych ludzkich organów. Dlatego prawidłowe zakraplanie oczu nie należy, wbrew pozorom, do najłatwiejszych zadań. Niestety, aplikowanie tego typu preparatów wiąże się dla wielu osób z dyskomfortem. Ponadto nieprawidłowo użyte krople mogą doprowadzić do powstania podrażnień.

Nawilżając oczy, należy pamiętać o higienie. Zanim zaaplikujemy krople do soczewek, należy dokładnie umyć ręce, aby uniemożliwić dostanie się do oka jakimkolwiek zanieczyszczeniom. Następnym istotnym krokiem jest odpowiednie ułożenie głowy – najlepiej jest odchylić ją, na tyle, na ile to możliwe, do tyłu, lub zaaplikować krople w pozycji leżącej. Dolna powieka powinna być odciągnięta do dołu, co spowoduje, że stosowany preparat bez problemu dostanie się do worka spojówkowego. 

Aby proces zakraplania oczu przebiegł pomyślnie, należy też wziąć pod uwagę odległość od narządu wzroku, w której utrzymywany będzie aplikowany preparat. Zakraplacz powinno się trzymać w odległości około centymetra bądź dwóch od powierzchni gałki ocznej. Warto pamiętać, by nie stosować nadmiaru kropli – worek spojówkowy jednocześnie może przyjąć jedynie jedną kroplę preparatu. Po zakończeniu aplikowania kropli, należy uciskać przez kilka sekund worek łzowy, aby uniemożliwić wyrobowi medycznemu dostanie się do niego.  Na sam koniec warto też zamknąć na chwilę powieki – ułatwi to poprawne rozprowadzenie kropli po powierzchni gałek ocznych. 

Bezpieczeństwo używania kropli do oczu z soczewkami

Krople do oczu to stosunkowo bezpieczne preparaty, jednak nieprawidłowo stosowane, tak jak większość wyrobów medycznych, mogą zaszkodzić, zamiast pomóc. Dlatego tak istotne podczas ich aplikowania jest zachowanie odpowiednich zasad, zwłaszcza tych dotyczących higieny. Powinno się uważać, by końcówką zakraplacza nie dotknąć przypadkiem rzęs bądź skóry wokół oczu – w ten sposób przedostają się zanieczyszczenia. Co więcej, należy też unikać sytuacji, w której krople dostają się do punktu łzowego. 

Decydując się na tego typu preparat, należy też zwrócić uwagę na skład kupowanego wyrobu medycznego. Przykładowo można zakupić żelowe krople do oczu zawierające środki konserwujące. Dzięki temu zyskuje się pewność, że preparat nie jest zanieczyszczony szkodliwymi dla zdrowia patogennymi mikroorganizmami. Niestety, każdy medal ma dwie strony. Tego rodzaju krople mogą negatywnie wpływać na film łzowy, przykładowo niszcząc jego zewnętrzną warstwę

tłuszczową. Ponadto, krople bez konserwantów szczególnie poleca się zwłaszcza osobom, które noszą soczewki. Są one pozbawione odbarwiających, zmieniających właściwości fizykochemiczne soczewek soli amoniowych.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj kropli do oczu z soczewkami?

Wybór odpowiedniego typu kropli może sprawić problemy, zwłaszcza tym osobom, które dopiero zaczynają nosić soczewki kontaktowe. Dokonując zakupu, należy zwrócić uwagę nie tylko na charakterystykę i przeznaczenie produktu, ale też na specyfikę występujących problemów zdrowotnych. Przykładowo alergicy powinni zdecydowanie unikać niektórych typów kropli zawierających konserwanty, gdyż mogą one doprowadzić do powstania reakcji alergicznych i podrażnień. 

Osoby noszące soczewki także powinny przemyśleć stosowanie kropli do oczu z konserwantami. Tego rodzaju preparaty mogą powodować mętnienie soczewek kontaktowych – zwłaszcza tych z kategorii miękkich. W tym przypadku każdy zakup należy skonsultować ze specjalistą, który ułatwi dobór właściwego wyrobu medycznego. 

Kupując krople do oczu, należy kierować się także składem preparatów. Zdecydowana większość z nich powinna zawierać kwas hialuronowy, jednak istnieją także inne składniki, na które warto zwrócić uwagę. Wysokiej jakości krople do soczewek mogą zawierać m.in. normalizujące osmolarność oka pochodne celulozy, takie jak np. metyloceluloza. Dodatkowo zwiększają one lepkość filmu łzowego, a także jego przyleganie do powierzchni oka. Kolejną substancją, która powinna znajdować się w najlepszego sortu kroplach, jest działająca regenerująco na strukturę oka trehaloza, która umożliwia ponadto dłuższe nawilżenie jego powierzchni. Warto wyróżnić również stabilizującą warstwę wodną i lipidową filmu łzowego ektoinę oraz łagodzący podrażnienia dekspantenol. 

Ostatnim aspektem, na który można zwrócić uwagę, dobierając odpowiednie krople do oczu, jest częstotliwość nawilżania narządu wzroku. W przypadku, w którym problemy nie występują zbyt często, a same oczy nie wymagają regularnego nawilżania, warto postawić np. na żelowe krople do oczu w jednodawkowym opakowaniu. Jeżeli jednak narząd wzroku wymaga stałej pielęgnacji, to zdecydowanie powinno się zaopatrzyć w preparaty dostępne w większych opakowaniach. Przy zakupie kropli do oczu wielorazowego użytku, warto wybrać te, których termin ważności po otwarciu wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Praca i tryb życia a stosowanie kropli do soczewek

Praca oraz tryb życia pozostają nie bez znaczenia dla stosowania kropli do soczewek. Istotne w tym przypadku jest wyznaczenie odpowiedniego rytmu regulującego przyjmowanie kropli. Na szczęście sam proces aplikowania tego typu wyrobów medycznych jest krótki i łatwy do przeprowadzenia, choć oczywiście w przypadku wykonywania niektórych zawodów przyjmowanie kropli do oczu może być nieco problematyczne. 

Aby jak najbardziej zwiększyć skuteczność kropli, powinno się ponadto zadbać o działania, które pomogą zapobiec wysuszaniu się oczu i występowaniu innych niemiłych dolegliwości. Przykładowo warto zadbać o to, by pomieszczenie, w którym wykonuje się pracę (jeśli nie jest ona wykonywana na świeżym powietrzu) było odpowiednio nawilżone. Ponadto, osoby pracujące przed ekranem komputera, powinny zapewnić sobie odpowiednią ilość przerw w pracy. 

Wybór odpowiednich kropli do oczu może wydawać się problematyczny, zwłaszcza dla osób noszących soczewki kontaktowe. Dlatego należy pamiętać, by dobór konkretnego wyrobu medycznego skonsultować z lekarzem okulistą, bądź innego rodzaju ekspertem, który ułatwi decyzję o zakupie odpowiedniego preparatu. Powinno się wziąć pod uwagę również fakt, że krople do oczu, jak niemal każdy inny wyrób medyczny, trzeba stosować odpowiedzialnie. Dlatego korzystając z nich, należy dostosować się wymienionych w ulotce bądź na opakowaniu produktu zasad bezpiecznego użytkowania.