Witamina E - Kapsułki i Tabletki | Moja Apteka

Suplementy z witaminą E pozwalające utrzymać jej odpowiedni poziom. Moja Apteka - piękna i zdrowa skóra.

Aktywne filtry

Naturalna witamina E

Przez wielu nazywana jest eliksirem młodości lub życiodajną witaminą. Mocne mięśnie, młody wygląd, długie życie... to lista życzeń niejednego z nas. Niezawodnym sprzymierzeńcem w osiągnięciu tego jest naturalna witamina E. Niestety, człowiek współczesny żyje w pośpiechu, stresie, który próbuje zwalczyć poprzez nałogi. Te czynniki, w połączeniu z niewłaściwą dietą stwarzają poważne ryzyko wystąpienia niedoboru witamin, w tym witaminy E.

Wachlarz korzyści, jakie można odnieść z jej regularnej suplementacji, jest bowiem naprawdę szeroki. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza współcześnie, kiedy to żyjąc w pośpiechu, stresie, źle się odżywiając, zaniedbujemy konieczne uzupełnianie tego związku. W konsekwencji traci na tym nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Charakterystyka witaminy E

Naturalna witamina E występuje w pożywieniu, jako nieodłączny element odpowiednio zbilansowanej diety. Nasze ciało gromadzi ją w nadnerczach oraz w tkance tłuszczowej. Witamina E charakteryzuje się łatwym rozpuszczaniem w tłuszczach, co wyróżnia ją wśród związków usuwanych w procesie wydalania. Organizm nie eliminuje jej, lecz przeciwnie, magazynuje. Odkrycie tej specyficznej cechy stało się podstawą do dalszych badań nad „witaminą życia” i odpowiada za jej popularność.

Rodzaje środków zawierających witaminę E

Współcześnie mamy możliwość przyswajania witaminy E pochodzącej z dwóch rodzajów źródeł: mogą to być środki naturalne lub preparaty: farmaceutyczne i kosmetyczne. Środki naturalne to żywność, głównie pochodzenia roślinnego, ale również i zwierzęcego, czyli postać przyjmowana przez nas w sposób tradycyjny, jako element zróżnicowanej diety. Do preparatów z witaminą E należą z kolei produkty farmaceutyczne. Mogą one mieć postać witaminy E w kapsułkach, w kroplach albo w tabletkach. Stanowią dobrą alternatywę w przypadku braku możliwości dostarczenia ich z pokarmem, ale również mogą być traktowane jako nasz sprzymierzeniec w dbaniu o piękny wygląd skóry i włosów.

Właściwości witaminy E

Lista potencjalnych korzyści ze stosowania witaminy E jest długa. Jako silny antyoksydant, stanowi związek, który niszczy wolne rodniki. Powstaniu tych niezwykle szkodliwych cząsteczek sprzyjają m.in. stres, niewłaściwa dieta, uzależnienia, czyli niehigieniczny tryb życia. Są to niebezpieczne czynniki, które zaburzają naturalne mechanizmy odnowy tkanek, przyspieszają procesy starzenia organizmu. Wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju m.in. chorób nowotworowych, choroby Alzheimera i uszkadzają DNA. Ich eliminacja może zahamować, a niekiedy nawet odwrócić to patologiczne oddziaływanie.

Nie dziwi więc powszechne określenie witaminy E jako „witaminy życia”. Wykazuje ona ożywcze działanie poprzez prawidłowe odżywianie tkanek. Cechuje ją ochronne oddziaływanie względem układu sercowo-naczyniowego, gdyż obniża poziom frakcji LDL, tzw. złego cholesterolu, przeciwdziała także powstawaniu zakrzepów, zapobiegające zlepianiu się czerwonych krwinek i przyspiesza gojenie się ran. Sprzyja pracy układu mięśniowego, ograniczając zarazem odkładanie tkanki tłuszczowej. Ma to istotne znaczenie w zapobieganiu chorobom metabolicznym, takim jak chociażby cukrzyca będąca chorobą cywilizacyjną.

Kolejnym, wartym uwagi faktem jest jej możliwy wpływ na płodność – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet, korzystne działanie „witaminy życia” obejmuje również okres ciąży, wspomagając jej utrzymanie. U mężczyzn istotny jest natomiast jej udział w procesach produkcji nasienia, a także utrzymania jego dobrej jakości.

W czym naturalnie występuje witamina E?

Jedną z zalet witaminy E jest jej szeroka dostępność. Związek ten występuje bowiem zarówno w produktach roślinnych, jak i w zwierzęcych. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na zwiększenie jej spożycia, warto pamiętać, że najlepiej spożywać je na surowo, gdyż przyrządzanie posiłków z wykorzystaniem wysokiej temperatury, np. gotowanie, prowadzi do zniszczenia cennych walorów „witaminy życia”.

Do produktów roślinnych, bogatych w witaminę E należą m.in. oleje: słonecznikowy, oliwa z oliwek; orzechy: laskowe, migdały; produkty zbożowe: kasza, chleb razowy, makaron pełnoziarnisty, a także kiełki i zarodki nasion zbóż. Owoce zawierające ten związek, to: czarna porzeczka i brzoskwinia, awokado oraz mango, natomiast spośród warzyw wymienić można: czerwoną paprykę, szparagi, pomidory, szpinak, brukselkę i brokuły. Produkty pochodzenia zwierzęcego, które charakteryzują się wysoką zawartością witaminy E, to ryby: łosoś, śledź, mintaj; oraz nabiał: jaja, mleko i wyroby mleczne.

Różnorodność pożywienia, w którym występuje, jest całkiem spora, dzięki czemu na co dzień łatwo wprowadzić ją do diety, sięgając po żywność w nią wzbogaconą, np. w formie ulubionych przekąsek.

Przyswajalność witaminy E

Witamina E jest związkiem ulegającym łatwemu rozpuszczeniu w tłuszczach, co ma duże znaczenie dla naszego organizmu, zwłaszcza z punktu widzenia metabolizmu. W procesie jej przyswajania aktywny udział bierze układ pokarmowy.

Po spożyciu, np. w postaci pokarmu, witamina E ulega, razem z tłuszczami wchłonięciu w jelicie cienkim ze strawionej treści pokarmowej. Stamtąd transportowana jest za pośrednictwem układu krwionośnego i przedostaje się m.in. do mięśni, skóry, tkanki tłuszczowej, mózgu oraz kości. Łatwa przyswajalność oraz przenikanie witaminy E, przy udziale naczyń krwionośnych do wielu układów organizmu stanowi jej niewątpliwą zaletę.

Jak objawia się niedobór witaminy E?

Współczesny tryb życia często nie sprzyja dbałości o zdrowie, w tym i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu witaminy E. Jej niedobór, oprócz tego, że jest dla organizmu groźny, może być trudny do uchwycenia, ponieważ niejednokrotnie przypomina objawy innych chorób. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli w ostatnim czasie zauważyliśmy oznaki mogące wskazywać na to, że ciału brakuje tego związku.

Pierwszą z nich jest uczucie zmęczenia mięśni, niezwiązanego jednak ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Jeśli zaobserwowaliśmy, że mięśnie są osłabione, musimy więcej siły wkładać w dane czynności, jest to znak, że możemy cierpieć na niedobór witaminy E. Ponieważ potrzebna jest ona naszemu układowi nerwowemu, który odpowiada za właściwą pracę mięśni. Kolejnym objawem tego, że może nam brakować witaminy E, są zaburzenia czucia. Jeśli zaobserwowaliśmy, że np. mrowieją nam nogi albo drętwieją nogi, to jest to sygnał, że zakłócona została czynność naszych włókien nerwowych polegająca na przepływie impulsów. Problemy z chodzeniem, wskazujące na zaburzenia koordynacji ruchowej stanowią trzeci, niepokojący objaw, gdyż niedobór „witaminy życia” rozbija komórki nerwowe odpowiadające za ruch, czyli neurony.

Na tym jednak lista znaków ostrzegawczych, wysyłanych przez nasze ciało się nie kończy. Kolejnym z nich jest pogorszenie wzroku, np. pogorszenie jego ostrości Jeśli źle widzimy, nie musi to wcale świadczyć o tym, że mamy wadę wzroku, lecz o odwracalnym na skutek suplementacji osłabieniu siatkówki, w której znajdują się receptory wzrokowe. Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę? Zdecydowanie niepokój wzbudzić mogą infekcje. Częste zakażenia świadczą o osłabieniu naszej odporności, ponieważ to właśnie witamina E aktywnie uczestniczy w procesach obronnych organizmu.

Widocznymi oznakami niedoboru są też wypadające, łamliwe włosy, a także matowa i na skutek braku nawilżenia – wysuszona skóra. Warto o tym wiedzieć, gdyż umożliwi to szybkie podjęcie działań zaradczych. Jeśli zaobserwujemy u siebie którąkolwiek z powyższych dolegliwości, dobrym pomysłem będzie jednak w pierwszej kolejności wizyta u lekarza, który jako doświadczony specjalista potwierdzi lub wykluczy ewentualny niedobór. Pomoże to także przyspieszyć proces suplementacji dzięki uniknięciu potencjalnych błędów, które mogą się przydarzyć osobom chcącym działać w tym zakresie na własną rękę.

Witamina E w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Korzystne oddziaływanie, niszczące wolne rodniki, witaminy E na organizm znalazło swoje konkretne zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, np. jako witamina E w kapsułkach, jak i w kosmetycznym. W pierwszym przypadku, produkty do suplementacji wytwarzane są głównie z myślą o osobach zmagających się z konsekwencjami niedoboru, lub narażonymi na jego wystąpienie, choć nie tylko. Mogą bowiem stanowić element profilaktyki, co jest istotne dla osób, które z racji braku możliwości np. czasowych nie mogą dostarczać odpowiedniej jej ilości w tradycyjny sposób, razem z wartościowym pożywieniem.

To dla tej grupy klientów przeznaczone są właśnie krople, tabletki, lub też witamina E w kapsułkach. Preparaty apteczne zyskują na popularności ze względu na specyfikę postaci, w jakiej witamina E występuje, jest ona bowiem wyjątkowo poręczna. Forma ta jest bez wątpienia wygodna, przyjmowanie, w tym również przechowywanie suplementów jest proste, a kapsułki są małe, dzięki czemu działania profilaktyczne mogą odbywać się praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze: w biurze, w podróży lub na hali produkcyjnej.

Drugą gałęzią przemysłu, w której dużym zainteresowaniem cieszą się produkty zawierające witaminę E, jest przemysł kosmetyczny. Głównym tego powodem jest udowodnione badaniami naukowymi, korzystne działanie tej substancji na naszą skórę. Są nimi kosmetyki produkowane pod wieloma postaciami. Pełniąc rolę zarówno ochronną jak i nawilżającą względem skóry, cieszą się one uznaniem zarówno ze względów estetycznych, celem upiększenia wyglądu, jak i leczniczych, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Preparaty należące do tej kategorii skutecznie sprawdzają się w przywracaniu skórze odpowiedniego nawilżenia, kiedy jest nadmiernie sucha. Wynika to z przeciwdziałania utracie wody z powłoki skórnej. Wszystkie te korzyści stanowią rezultat unikalnego działania witaminy E, czego dowodem jest również jej zastosowanie jako składnika kremów przeciwzmarszczkowych.

Dostępność produktów z witaminą E

Zainteresowaniu witaminą E sprzyjają zachodzący w ostatnich dekadach postęp naukowy, a także ścisła współpraca pomiędzy różnymi jej dziedzinami. Przyczyniły się one do szerokiej popularyzacji tego związku, czego dowodem jest dostrzeżenie jej potencjalnych walorów nie tylko leczniczych, ale i kosmetycznych.

Kolejnym atutem rozwoju najnowszych technologii są, zakończone sukcesem, próby opracowania takiej postaci witaminy E, która jest wygodna i dostępna dla każdego. Żadne ogólnodostępne informacje dotyczące tej substancji nie zastąpią jednak wcześniejszej wizyty u specjalisty, dlatego też warto zaufać lekarzowi zasięgając jego profesjonalnej opinii.