Oferta tygodnia

Filtruj według

Postać

    Postać

    Typ

      Typ

      Rodzaj skóry

        Rodzaj skóry

        Problem

          Problem

          Główny składnik

            Główny składnik

            Kosmetyki na atopowe zapalanie skóry

            W Mojaapteka.pl możesz zaopatrzyć się w wyroby medyczne, w tym spraye i kremy, które mogą okazać się pomocne podczas leczenia atopowego zapalenia skóry.

            Atopowe zapalenie skóry 

            Zdrowa, zadbana skóra, posiada nie tylko swój wymiar estetyczny, ale często stanowi odzwierciedlenie stanu zdrowia naszego organizmu. Różnego rodzaju niepokojące zmiany skórne, takie jak m.in. zmiana kolorytu, wypryski i inne objawy, mogą być sygnałem rozwijających się chorób lub też wynikać ze schorzeń samej skóry. 

            Czym jest atopowe zapalenie skóry?

            Atopowym zapaleniem skóry określa się schorzenie dotyczące powłoki skórnej, które może mieć charakter długotrwały, a także cechować się skłonnością do nawrotów. Inną często stosowaną nazwą tego zaburzenia jest termin egzema. Oznacza ona przewlekły, niezakaźny stan zapalny skóry, który obejmuje całą jej powierzchnię lub tylko dany fragment. Te zmiany chorobowe wykazują się tendencją do lokalizacji zwłaszcza w obrębie zagięć kończyn i fałdów skórnych. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może rozwinąć się na każdym etapie życia, jednak często pojawia się ona już we wczesnym dzieciństwie.

            Atopowe zapalenie skóry – objawy

            Atopowe zapalenie skóry cechuje się objawami, wśród których występują zarówno te o charakterze bólowym, jak i dotyczące zmian w wyglądzie. Do oznak powodujących fizyczny dyskomfort należą takie symptomy jak silne swędzenie skóry. Innymi, równie dokuczliwymi doznaniami, może być również uczucie pieczenia, wysuszenia, i ból w obrębie zaatakowanego przez chorobę fragmentu skóry.

            Widocznymi oznakami atopowego zapalenia skóry jest mocne jej zaczerwienienie, obrzęk i pojawienie się pęknięć. Opuchnięciom może towarzyszyć wysięk płynu, z kolei pękająca skóra często ulega silnemu łuszczeniu. Możliwe jest również pojawienie się guzowatości w obrębie chorobowo zmienionego fragmentu ciała. Kolejnym objawem zaburzenia jest suchość chorego miejsca i zmiana jego kolorytu na szarawy odcień. W przypadku długotrwałych zmian chorobowych, skóra może ulec zgrubieniom w obrębie zaatakowanego przez egzemę fragmentu. Dodatkowo może wystąpić intensywne swędzenie, które powoduje tendencję do częstego drapania, czego skutkiem są nieestetyczne ślady zadrapań.

            Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry 

            Pomimo, że dokładna przyczyna wystąpienia egzemy nie została do końca poznana, to istnieje kilka czynników predysponujących, które mogą mieć swój udział w rozwoju tego schorzenia. Najczęstszą przyczynę atopowego zapalenia skóry stanowią choroby alergiczne. Wśród szkodliwych elementów środowiskowych wymienić można m.in. silne środki higieniczne, takie jak np. środki do prania, które mogą wywierać drażniące działanie, szczególnie względem skóry wrażliwej. Oprócz przyczyn o podłożu alergicznym, istotny wpływ stanowią również predyspozycje o charakterze genetycznym. 

            Profilaktyka – jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry 

            Istnieje kilka metod postępowania, których regularne przestrzeganie może stanowić profilaktykę wobec atopowego zapalenia skóry. Pomocne może być w tym przypadku połączenie tych zachowań z rytuałami dnia codziennego, dzięki czemu zarówno ich wdrożenie będzie łatwiejsze, jak i zachowana zostanie ich odpowiednia częstość. 

            Pierwszym krokiem w zapobieganiu egzemie jest praktykowanie codziennej higieny ciała, rozumianej jako kąpiel lub prysznic w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Nie bez znaczenia jest czas trwania tej czynności – najlepiej, aby trwała ona nie dłużej niż dziesięć minut. Kolejną, równie ważną kwestią, jest dobór odpowiednich środków myjących, najlepiej takich o delikatnym charakterze. Ze względu na właściwości przesuszające i ściągające, warto zamiast mydła używać specyfików o delikatniejszym działaniu dla naszego ciała. W przypadku dzieci stosowanie mydła jest całkowicie przeciwwskazane. Należy pamiętać również o tym, że zbyt intensywne lub długie mycie ciała może nie służyć kondycji skóry, gdyż usuwa naturalną strukturę hydrolipidową stanowiącą barierę chroniącą przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych.

            Dodatkowo, używając do mycia ciała gąbki, warto zwrócić uwagę, aby miała ona miękką strukturę, co pozwoli uniknąć mechanicznego podrażnienia skóry podczas kąpieli. Każdorazowo po umyciu, skórę należy dokładnie osuszyć, delikatnie poklepując w tym celu ręcznikiem każdy obszar ciała, a następnie nawilżyć kremem pielęgnacyjnym. W zapobieganiu rozwojowi i wystąpieniu atopowego zapalenia skóry, pomocna może być aktywność fizyczna, taka jak np. pływanie. Warto jednak sport ten uprawiać na terenie naturalnych kąpielisk, ponieważ woda na pływalni, często wzbogacana jest chlorem, który nie jest obojętny wobec skóry osób cierpiących na egzemę lub zagrożonych jej rozwojem. 

            Kolejnym, nie mniej istotnym elementem profilaktyki wobec atopowego zapalenia skóry jest codzienna, staranna pielęgnacja całej powierzchni ciała, z zastosowaniem preparatów zapobiegających utracie wilgoci ze skóry, takich jak kremy, balsamy i maści, dopasowane do typu skóry ich użytkownika.

            Warto pamiętać również o doborze odpowiedniej odzieży. W przypadku osób podatnych na wystąpienie egzemy, świetnie sprawdzają się przewiewne ubrania, wykonane z bawełny, ponieważ wełniany ubiór może podrażniać skórę. Pomocne może być regularne pranie odzieży, przy użyciu delikatnego płynu do prania i kilkakrotne jej płukanie. 

            Jak dobrać odpowiednie kosmetyki na atopowe zapalenie skóry 

            Dobór preparatów odpowiednich do pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą, jest zależny od kilku czynników. Pierwszym z wyznaczników decydujących o tym, jakie kosmetyki będą najbardziej odpowiednie, jest wiek osoby, dotkniętej atopowym zapaleniem skóry. W przypadku dzieci bowiem, ze względu na ich delikatną skórę, istotną kwestią jest, aby preparat był możliwie najłagodniejszy. W takim przypadku, warto zastanowić się nad nabyciem żelu do skóry atopowej, np. w formie do kąpieli. Warto postawić na wybór wyrobu medycznego dedykowanego najmłodszym użytkownikom, których delikatna skóra wymaga stosowania preparatu, odpowiedniego dla jej specyfiki. W tym celu należy uważnie zapoznać się z etykietami kosmetyków na atopowe zapalenie skóry, zwracając szczególną uwagę na ich skład. Niewskazane w odniesieniu do osób cierpiących na egzemę, jest stosowanie produktów kosmetycznych, zawierających substancje konserwujące, barwiące, alergeny i metale. Szczególnej ostrożności wymagają te części ciała, w których skóra jest cienka, np. powieki. Dlatego pielęgnacja niektórymi specyfikami może być przeciwwskazana. Preparat należy wsmarowywać z włosem, nie pod włos.

            Co lepsze – olejek, szampon czy żel do skóry atopowej

            Osoby, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry, mają do wyboru preparaty dostępne w kilku postaciach. Są wśród nich takie kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, jak olejki, żele oraz szampony. Na ostateczną decyzję dotyczącą konkretnej formy produktu wpływ mogą mieć takie czynniki, jak m.in. tryb życia, nasilenie zmian chorobowych, a także ich lokalizacja. Preparaty dedykowane osobom cierpiącym na egzemę wykazują działanie nawilżające, ochronne i łagodzące odczuwane dolegliwości bólowe. 

            W przypadku zmian o łagodniejszym i umiarkowanym nasileniu, pomocne mogą okazać się specyfiki w postaci olejków, np. eterycznych lub konopnych, które aplikuje się na fragment skóry dotknięty przez egzemę. Olejki te stosowane mogą być np. po kąpieli, jako środki pielęgnacyjne. Do kosmetyków, które są dedykowane na atopowe zapalenie skóry, należą również specyfiki takie jak nawilżające maści kojące, którymi smaruje się chorobowo zmienione miejsca na skórze. Równie często stosowanym rodzajem kosmetyku jest żel do skóry atopowej, który często występuje w formie preparatu do kąpieli. Postać taka, pozwala na odpowiednie oczyszczenie skóry, a następnie na jej natłuszczenie. 

            Do innych stosowanych w terapii egzemy preparatów, należą opracowane, specjalnie w tym celu, szampony. Specyfiki te, dedykowane osobom, cierpiącym na atopowe zapalenie skóry, przeznaczone są do oczyszczania twarzy i owłosionej skóry głowy. Kosmetyki te mogą być zatem odpowiednie dla osób ze zmianami chorobowymi zlokalizowanymi w obrębie głowy, a ponadto mogą być stosowane w połączeniu z kąpielą całego ciała.

            Podobnie jak w przypadku innych preparatów o charakterze medycznym, również przed zakupem preparatu na egzemę, np. żelu do skóry atopowej, warto jest skonsultować się ze specjalistą. Lekarz, jako osoba kompetentna, przeprowadzi z nami wywiad dotyczący charakteru zaburzenia, czasu trwania choroby, odczuwanych przez nas objawów, a także naszego stylu życia. W razie konieczności, może on również zlecić wykonanie dodatkowych badań. Oprócz tego, specjalista pomoże nam dobrać taką postać specyfiku na atopowe zapalenie skóry, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia, zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i samej skuteczności. 

             

            Wpływ trybu życia i diety na atopowe zapalenie skóry 

            Oprócz stosowania odpowiednich preparatów dedykowanych osobom zmagającym się z egzemą, kwestią o nie mniejszym znaczeniu, jest prowadzony tryb życia. Należy zwrócić również uwagę na sposób odżywiania, czyli dietę. Połączenie prozdrowotnych nawyków ze stosowaniem kosmetyków na atopowe zapalenie skóry może wzmocnić efekty terapii. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń, ważny w zapobieganiu i leczeniu egzemy jest zdrowy styl życia, oparty na regularnej aktywności fizycznej i umiejętnym rozładowywaniu stresu poprzez stosowanie technik relaksacyjnych. Warto także dbać o odpowiednią ilość snu, niezbędną do procesu prawidłowej regeneracji organizmu. Kolejnym ważnym elementem w walce z egzemą, jest odpowiedni sposób żywienia, ponieważ niektóre składniki diety mogą sprzyjać zaostrzeniu objawów egzemy.

            Pierwszą grupę pokarmów, mogących zaostrzać przebieg egzemy stanowią mleko krowie i jego pochodne, nabiał oraz jaja. Oprócz nich z diety warto wykluczyć, lub też ograniczyć do minimum, żywność bogatą w cukry proste i tłuszcze utwardzone, a więc wszelkie, wysoko przetworzone produkty spożywcze oraz wyroby będące pochodnymi białej mąki. Również mięso czerwone może wykazywać właściwości, nasilające objawy atopowego zapalenia skóry. W sytuacji, kiedy podejrzewa się, że u siebie lub u osób bliskich, istnieje związek pomiędzy spożywaniem danego rodzaju pokarmów, a nasileniem się objawów egzemy, warto skontaktować się z lekarzem celem potwierdzenia lub wykluczenia tych przypuszczeń. 

            Jeśli lekarz potwierdzi negatywny wpływ diety na skórę, to oprócz terapii z zastosowaniem kosmetyków na atopowe zapalenie skóry, pomoże on ułożyć odpowiedni plan bezpiecznej dla zdrowia diety. Kwestia ta jest jeszcze ważniejsza w sytuacji, kiedy osobą cierpiącą na egzemę jest dziecko, ponieważ w przypadku najmłodszych pacjentów, jadłospis bogaty w produkty pochodzenia mlecznego, ma szczególne znaczenie.