Leki i soki na zapalenie pęcherza i dróg moczowych u dzieci

Zachęcamy do zapoznania się z dostępną w naszej aptece ofertą wyrobów medycznych dedykowanych leczeniu dróg moczowych i zapalenia pęcherza u dzieci.

Aktywne filtry

Dedykowane leki na zapalenie pęcherza u dziecka

Zapalenie pęcherza moczowego to stan chorobowy rozwijający się na skutek zakażenia dolnych dróg moczowych. To dolegliwość, która potrafi być nie tylko bolesna i trudna do wyleczenia, ale i wyjątkowo wstydliwa. Rodzice, którzy podejrzewają u swoich dzieci zapalenie pęcherza moczowego, powinni, po rozpoznaniu objawów, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Czym jest zapalenie pęcherza? 

Zapaleniem pęcherza moczowego określa się stan zapalny rozwijający się w obrębie tego narządu, będący zazwyczaj konsekwencją zakażenia na tle bakteryjnym, który wymaga niezwłocznego leczenia. W przebiegu choroby dochodzi do wystąpienia problemów z prawidłowym opróżnieniem pęcherza, a współistniejące dolegliwości bólowe dodatkowo pogarszają jakość życia cierpiących na nie osób. Dolegliwości te są szczególnie dokuczliwe w przypadku zapalenia pęcherza u dziecka. Infekcja pęcherza moczowego występuje częściej u dziewczynek aniżeli u chłopców, z uwagi na różnice anatomiczne pomiędzy nimi. Zależnie od stopnia nasilenia choroba może mieć albo łagodny przebieg, mijając po kilku dniach, albo ostry, wymagający hospitalizacji, aby przeciwdziałać powikłaniom.

Zapalenie pęcherza – objawy

Dla stanu zapalnego pęcherza moczowego charakterystyczne jest wystąpienie szeregu objawów, których zaobserwowanie może stanowić zarazem podstawę do wizyty u lekarza specjalisty. Symptomami, które mogą nasuwać podejrzenie zapalenia pęcherza, są takie objawy, jak przede wszystkim zbyt częsta i cechująca się nagłym charakterem, potrzeba oddawania moczu, czyli mikcji, której towarzyszy również piekący lub kłujący ból, m.in. w obrębie cewki moczowej. Dodatkowo uczucie parcia na pęcherz może występować także w przypadku gdy jest on opróżniony. 

Kolejnym niepokojącym symptomem jest zmiana zapachu moczu i jego barwy na ciemniejszą oraz mętną. Oprócz tego w moczu może pojawić się krew. W przypadku gdy zapalenie pęcherza moczowego ma miejsce w organizmie dziecka, dodatkowymi oznakami mogą być gorączka, rozdrażnienie i brak apetytu, wymioty oraz moczenie, np. dzienne lub nocne. Innymi objawami, jakie mogą świadczyć o rozwijającym się zapaleniu pęcherza moczowego, są: odczuwanie bólu w obrębie podbrzusza, ogólne osłabienie, uczucie rozbicia, a także nudności. 

Najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza 

Istnieje kilka przyczyn pojawienia się zapalenia pęcherza moczowego, których poznanie jest warunkiem wdrożenia odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Najczęstszym powodem pojawienia się zapalenia pęcherza, np. u dziecka jest przeniknięcie bakterii, takich jak jelitowe lub żyjące na skórze. Mikroby te, które w warunkach fizjologicznych są neutralne, stają się niebezpieczne dla organizmu jeśli znajdą się w obrębie dróg moczowych, w tym pęcherza moczowego. 

Czynnikami, które mogą spowodować ten stan chorobowy, dotyczące jednak wyłącznie osób dorosłych lub wchodzących w dorosłość to: aktywność seksualna, uprawiana bez odpowiednich środków ostrożności, np. z dużą ilością przygodnych partnerów lub stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych przeznaczonych dla kobiet. Nieumiejętna higiena okolic intymnych lub jej brak, zwłaszcza podczas procesu oddawania stolca, także mogą sprzyjać rozwojowi infekcji. 

Ryzyko zakażenia podczas defekacji jest wyższe u kobiet, czego powodem jest bliskie położenie ujścia cewki moczowej i odbytu w ich organizmie. Infekcja pęcherza może być objawem poważnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca lub otyłość albo stanowić konsekwencję długotrwałego korzystania z cewnika, zażywania niektórych farmaceutyków lub poddania się radioterapii. 

Powikłania po zapaleniu pęcherza

W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego nie pozostawia po sobie komplikacji, szczególnie jeśli jest szybko zdiagnozowane i odpowiednio leczone we współpracy z lekarzem specjalistą. Jednakże mimo małego prawdopodobieństwa, warto posiadać wiedzę na temat potencjalnych powikłań, co pozwoli podjąć ewentualne środki zaradcze.

Istnieje kilka schorzeń, które mogą stanowić powikłania zapalenia pęcherza moczowego. Pojawiają się one np. na skutek rozprzestrzenienia się infekcji w obrębie układu moczowego. Są to m.in. ropień nerek, roponercze lub odmiedniczkowe zapalenie nerek, które może być ostre lub przewlekłe. Wiedza ta może być cenna zwłaszcza dla rodziców, których dziecko zmaga się z taką infekcją. Jeśli chodzi o stany zapalne nerek, to są one wyjątkowo groźne, gdyż mogą doprowadzić nawet do ich niewydolności, wymagającej terapii dializą lub przeszczepu. 

Innym niebezpiecznym powikłaniem, wynikającym np. z zaniedbań w zakresie leczenia może być bliznowacenie i wynikające z tego usztywnienie ściany pęcherza moczowego, czego skutkiem może być pogorszenie jego funkcji i zakłócenie czynności. U kobiet natomiast, zapalenie pęcherza moczowego może doprowadzić do procesu zapalnego jajników, który to stan jest o tyle niebezpieczny, że może grozić nawet utratą płodności.

Charakterystyka leków na zapalenie pęcherza

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, również w sytuacji podejrzenia zapalenia pęcherza moczowego u siebie lub np. u swojego dziecka, najlepiej jest na samym początku skonsultować się z lekarzem. Specjalista urolog po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu lekarskiego i ewentualnych badań, polegających m.in. na pobraniu próbki moczu, będzie w stanie stwierdzić przyczynę choroby, określić stopień nasilenia zapalenia pęcherza i na tej podstawie stwierdzić jaki lek będzie wystarczająco silny w walce z dolegliwościami. Na podstawie tych informacji, jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz w porozumieniu z pacjentem opracuje i wdroży odpowiednią terapię.  

Wśród leków dedykowanych osobom zmagającym się z zapaleniem pęcherza moczowego znajdują się zarówno preparaty przepisywane przez lekarza urologa, jak i leki dostępne w aptekach bez recepty. Do grupy leków, które są dostępne na receptę, należą stosowane powszechnie antybiotyki, o silnym działaniu zwalczającym bakterie. Oprócz antybiotyków, na rynku obecna jest dedykowana osobom zmagającym się z zapaleniem pęcherza grupa silnie działających preparatów możliwych do nabycia bez recepty. Jest to szeroka gama suplementów, których działanie polega na łagodzeniu bólu i zmniejszaniu stanu zapalnego, a w przypadku niektórych z nich, również na odbudowie flory bakteryjnej. 

Dostępne bez recepty preparaty, przeznaczone do terapii zapalenia pęcherza moczowego, są produkowane w różnych postaciach i wariantach smakowych. Wyróżnić można wśród nich leki w formie pasty, ziół, płynów do stosowania doustnego, kapsułek, a także tabletek powlekanych. Różnorodność ta pozwala dopasować określony preparat do preferencji danej osoby oraz warunków wynikających z jej stylu życia lub np. pracy. Produkty na zapalenie pęcherza występujące w wariantach smakowych, np. owocowych mogą natomiast okazać się pomocne jako zachęta dla dzieci, zwłaszcza tych, które nie są do terapii nimi przekonane. Dodatkowo działanie danego suplementu zależne jest od tego jaki składnik, np. ekstrakt z owocu, go tworzy.

Jak prawidłowo dbać o pęcherz? 

Pomimo tego, że zapalenie pęcherza moczowego jest często występującą przypadłością, istnieją sposoby pozwalające zwiększyć szanse na uniknięcie tego schorzenia i zachowanie tego narządu w odpowiedniej kondycji. Niektóre z elementów profilaktyki chorób pęcherza stanowią jednocześnie zalecenia związane z prozdrowotnym stylem życia, co ułatwia ich zastosowanie na co dzień. Pierwszym krokiem w kierunku utrzymania pęcherza moczowego we właściwym stanie, możliwym do kształtowania jako nawyk jest picie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej. Ważne jest bowiem odpowiednie nawodnienie organizmu, które sprzyja prawidłowej kondycji nerek.  

Kolejnym ważnym nawykiem w trosce o zdrowie pęcherza jest unikanie przetrzymywania moczu, czemu służy regularne korzystanie z toalety, najlepiej niezwłocznie kiedy zachodzi potrzeba mikcji. Warto jak najszybciej wytłumaczyć dzieciom, że nie powinny one wstrzymywać oddawania moczu. Trzecim sprzymierzeńcem w zapobieganiu zapaleniu pęcherza moczowego jest właściwa higiena miejsc intymnych, zarówno podczas kąpieli jak i po procesach defekacji lub mikcji. Należy nauczyć dzieci właściwej higieny, także w tych „wrażliwych” miejscach. Odpowiednie przestrzeganie zasad czystości przeciwdziała przedostawaniu się bakterii, np. z odbytnicy do cewki moczowej i infekcji. 

W skutecznej profilaktyce chorób pęcherza warto również zadbać o odpowiedni skład diety dzieci, wzbogacając ją w produkty bogate w błonnik, co zapobiega zaparciom, utrudniającym prawidłowe opróżnienie pęcherza. Unikać natomiast powinno się podawania najmłodszym produktów, które mogą mieć szkodliwy wpływ na układ moczowy, np. napojów gazowanych, produktów sztucznie słodzonych lub ostro przyprawionych.

Zachowania prozdrowotne, o których również warto pamiętać, mające korzystny wpływ na zdrowie pęcherza moczowego to regularnie uprawiana aktywność fizyczna i utrzymywanie wagi w granicach normy.

Jak wygląda leczenie zapalenia pęcherza u dzieci?

Pacjentami wymagającymi szczególnej troski, zarówno ze strony lekarza jak i bliskich, są dzieci. Ich delikatny, rozwijający się dopiero układ moczowy jest bowiem szczególnie narażony na wszelkie infekcje. W przypadku pojawienia się zapalenia pęcherza moczowego u dziecka, istotne jest wczesne wykrycie choroby i objęcie małego pacjenta ścisłą opieką lekarską. Leki stosowane w terapii najmłodszych to przede wszystkim antybiotyki, które powinny być zażywane zgodnie z zaleceniami lekarza. Oprócz kuracji farmakologicznej warto, aby rodzice dbali o odpowiednie nawodnienie swoich pociech. Jeśli dolegliwości bólowe są zbyt uciążliwe, lekarz może zastosować środek znieczulający błonę śluzową ścian układu moczowego.

Jeśli stan dziecka jest poważniejszy, może być wymagana hospitalizacja. Podczas pobytu w szpitalu leczenie zapalenia pęcherza moczowego u dziecka odbywa się przy użyciu zastrzyków albo kroplówek. Stosuje się ją m.in. u niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia, u dzieci, które nie są w stanie przyjmować płynów i leków doustnie z powodu wymiotów lub kiedy istnieje podejrzenie infekcji nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego to częsta przypadłość, która, choć w większości przypadków nie pozostawia po sobie powikłań, za każdym razem wymaga dokładnej diagnozy. Czas odgrywa istotną rolę, gdyż szybko podjęte działania mogą uchronić przed komplikacjami bądź zredukować potencjalne uszkodzenia, np. nerek. W odniesieniu do osób niechorujących z kolei, przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może pozwolić im cieszyć się dobrym zdrowiem dróg moczowych.