Jak leczyć odleżyny: skuteczne metody i maści na odleżyny | Leki i sumplementy diety

Zapobiegaj i lecz odleżyny skutecznie dzięki naszym metodom, lekom, suplementom diety i maściom. Dowiedz się, jak skutecznie leczyć odleżyny.

Aktywne filtry

Odleżyny: Jak Leczyć, Zapobiegać i Pielęgnować

Odleżyny to bolesne rany, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji. W tym artykule dowiesz się, czym są odleżyny, jakie są ich przyczyny, jak je leczyć oraz jak zapobiegać ich powstawaniu. To niezwykle ważny temat dla osób opiekujących się obłożnie chorymi, a także dla samych pacjentów. Poznasz również różne rodzaje opatrunków i maści na odleżyny oraz metody profilaktyki. Czytaj dalej, aby zdobyć wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania i zapobiegania odleżynom.

Czym są odleżyny? I jak je leczyć.

Odleżyny to miejscowe uszkodzenia skóry i tkanek podskórnych, które powstają w wyniku długotrwałego nacisku na skórę. Najczęściej występują u osób obłożnie chorych, które są unieruchomione i nie mogą regularnie zmieniać pozycji ciała. Odleżyny mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym infekcji i martwicy.

Jakie są przyczyny powstawania odleżyn? Czas leżenia.

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego nacisku na skórę, który prowadzi do zaburzeń krążenia krwi. Brak odpowiedniego ukrwienia powoduje martwicę tkanek. Najbardziej narażone na powstawanie odleżyn są miejsca, gdzie skóra znajduje się blisko kości, takie jak pięty, łokcie, pośladki i kość ogonowa. Przyczyną może być również nietrzymanie moczu, które powoduje macerację skóry oraz zmniejszenie jej odporności na ucisk.

Jak wyglądają odleżyny?

Odleżyny mogą mieć różny wygląd w zależności od stopnia uszkodzenia skóry. W początkowej fazie odleżyna może objawiać się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem. W miarę postępu procesu, odleżyna przechodzi przez kolejne stadia, aż do głębokich ran z widocznymi tkankami martwiczymi i kostnymi. Odleżyny mogą być bardzo bolesne i trudne do leczenia.

Jak klasyfikowane są odleżyny?

Odleżyny klasyfikuje się na kilka stopni, w zależności od głębokości uszkodzeń tkanek:

 1. Stopień I: Zaczerwienienie skóry, które nie znika po ucisku. Skóra może być ciepła, obrzęknięta i bolesna.
 2. Stopień II: Płytkie owrzodzenia lub pęcherze z utratą powierzchownej warstwy skóry.
 3. Stopień III: Głębokie rany, które obejmują uszkodzenie tkanki podskórnej, ale nie penetrują do kości lub mięśni.
 4. Stopień IV: Głębokie rany z martwicą tkanek, obejmujące mięśnie, kości i ścięgna.

Jak leczyć odleżyny?

Leczenie odleżyn zależy od ich stopnia zaawansowania. W początkowych stadiach leczenie odleżyn polega na regularnym zmienianiu pozycji ciała, aby zmniejszyć nacisk na uszkodzone miejsca. Ważne jest także stosowanie odpowiednich opatrunków, które zapewnią wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu się rany. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być oczyszczanie rany z martwiczych tkanek oraz stosowanie specjalistycznych opatrunków hydrożelowych lub hydrokoloidowych.

Jakie maści i kremy są skuteczne w leczeniu odleżyn?

W leczeniu odleżyn stosowane są różne maści i kremy, które pomagają w gojeniu się ran. Maść na odleżyny powinna zawierać składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, takie jak cynk, który przyspiesza regenerację tkanki. Krem na odleżyny może również zawierać substancje nawilżające, które pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność skóry. Preparaty na odleżyny dostępne są w aptekach i mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i w trakcie leczenia ran.

Jakie opatrunki stosować na odleżyny?

Do leczenia odleżyn stosowane są różne rodzaje opatrunków, które zapewniają odpowiednie warunki do gojenia się ran. Opatrunki na odleżyny mogą być gazowe, piankowe, hydrożelowe lub hydrokoloidowe. Każdy z tych opatrunków ma swoje specyficzne zastosowanie:

 • Opatrunki gazowe: Stosowane do pokrywania ran i ochrony przed infekcjami.
 • Opatrunki piankowe: Absorbują nadmiar wilgoci i chronią ranę przed dalszym uszkodzeniem.
 • Opatrunki hydrożelowe: Zapewniają wilgotne środowisko, które sprzyja gojeniu się rany.
 • Opatrunki hydrokoloidowe: Przyspieszają proces gojenia przez utrzymanie wilgotnego środowiska i izolację rany od czynników zewnętrznych.

Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn?

Profilaktyka odleżyn jest kluczowa dla osób narażonych na ich powstawanie. Aby zapobiegać odleżynom, należy regularnie zmieniać pozycję ciała pacjenta, co najmniej co 2 godziny. Stosowanie materacy i poduszek przeciwodleżynowych może znacznie zmniejszyć ryzyko powstania ran. Ważne jest także utrzymanie skóry w dobrej kondycji poprzez odpowiednią pielęgnację i nawilżanie. Osoby obłożnie chore powinny być również odpowiednio nawodnione i dobrze odżywione, aby wspierać zdrowie skóry i tkanek.

Jak pielęgnować skórę narażoną na odleżyny?

Pielęgnacja skóry narażonej na odleżyny obejmuje regularne oczyszczanie i nawilżanie. Skóra powinna być delikatnie myta, aby uniknąć uszkodzeń, a następnie dokładnie osuszona. Stosowanie kremów i maści nawilżających pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji i zmniejsza ryzyko uszkodzeń. W przypadku osób z nietrzymaniem moczu, ważne jest częste zmienianie bielizny i stosowanie barier ochronnych na skórę.

Podsumowanie

 • Odleżyny są miejscowymi uszkodzeniami skóry i tkanek podskórnych, które powstają w wyniku długotrwałego nacisku na skórę.
 • Najbardziej narażone na powstawanie odleżyn są miejsca, gdzie skóra znajduje się blisko kości, takie jak pięty, łokcie, pośladki i kość ogonowa.
 • Odleżyny mogą być bardzo bolesne i trudne do leczenia, dlatego kluczowa jest profilaktyka.
 • Leczenie odleżyn zależy od stopnia zaawansowania i może obejmować stosowanie różnych opatrunków.