Filtruj według

Postać

  Postać

  Typ

   Typ

   Problem

    Problem

    Główny składnik

     Główny składnik

     Czopki na gorączkę dla dzieci i niemowląt - Mojaapteka.pl

     Czopki na gorączkę dla dzieci oraz niemowląt. Skuteczne stosowanie od pierwszych dni życia! Bogata oferta czopków przeciwgorączkowych w najlepszych cenach.

     Aktywne filtry

     Czopki na gorączkę

     Chociaż gorączka u najmłodszych dzieci stanowi częstą przypadłość to, mimo to jest przyczyną niepokoju ich rodziców i opiekunów. Z myślą o przyniesieniu ulgi małym pacjentom, opracowane zostały preparaty, takie jak np. czopki na gorączkę dla rocznego dziecka, które mają za zadanie wspomóc proces obniżenia wysokiej temperatury i zarazem zlikwidować towarzyszące jej uciążliwe objawy. W zależności od konkretnej sytuacji postać tych leków może się różnić. 

     Czym są czopki na gorączkę dla dzieci?

     W ofercie medykamentów przeznaczonych do leczenia gorączki u najmłodszych pacjentów do dyspozycji jest gama leków dostępnych w różnorodnych postaciach. Jedną z form jest postać czopków na gorączkę, np. dla noworodka. Medykamenty, do których należą czopki na gorączkę dla dzieci, to specyfiki, zawierające w swoim składzie substancje obniżające wysoką temperaturę ciała u najmłodszych pacjentów. Czopki na gorączkę dla dzieci podawane są doodbytniczo i charakteryzują się szybkim działaniem, odczuwanym w przeciągu 30-60 minut od zaaplikowania. 

     Substancje czynne, obecne m.in. w czopkach na gorączkę dla niemowląt, uwalniane są bezpośrednio do krwiobiegu, z pominięciem przewodu pokarmowego, co stanowi duży walor tej metody leczenia. Czopki na gorączkę dla dzieci to metoda leczenia gorączki, która może mieć zastosowanie w odniesieniu do dzieci, które z pewnych przyczyn, jak np. nieodpowiedniego smaku leku, problemów z przełykaniem tabletek albo towarzyszącym gorączce wymiotom, nie są w stanie przyjmować preparatów leczniczych drogą doustną. Kolejnym walorem produktów jak np. czopki na gorączkę dla niemowląt jest brak ryzyka zakrztuszenia się podczas aplikowania preparatu.

       

     Rodzaje czopków dla dzieci i niemowląt

     Na rynku istnieje kilka rodzajów czopków na gorączkę dla dzieci, dedykowanych najmłodszym pacjentom. W zależności od przyczyny złego samopoczucia malucha można wyróżnić kilka rodzajów. Jednym z elementów różnicujących poszczególne czopki na gorączkę dla dzieci jest zawarta w nich substancja czynna, paracetamol lub ibuprofen, występująca w różnych stężeniach w zależności od przyczyny odczuwanych dolegliwości. 

     Wśród czopków na gorączkę dla niemowląt i dzieci, dostępnych w ofercie sklepowej znajdują się specyfiki o działaniu przeciwbólowym, dedykowane maluchom zmagającym się np. z bolesnym ząbkowaniem. Wybór produktów obejmuje również czopki na gorączkę dla dzieci, łagodzące bóle spowodowane różnego rodzaju urazami oraz czopki o działaniu łagodzącym objawy bólowe spowodowane np. grypą lub przeziębieniem. Inną, ważną grupą leków z tej grupy, są czopki dla dzieci o działaniu obniżającym zbyt wysoką temperaturę organizmu.

     Czopki dla dzieci i niemowląt – składniki aktywne

     Za terapeutyczny rezultat stosowania czopków na gorączkę dla niemowląt i dzieci odpowiada obecność składników aktywnych, zawartych w tych medykamentach. Do najważniejszych substancji o działaniu leczniczym należą paracetamol i ibuprofen, które różnią się między sobą mechanizmem działania. Po zaaplikowaniu czopków na gorączkę, np. dla rocznego dziecka, zawierających w swoim składzie paracetamol dochodzi do zablokowania transportu sygnałów bólowych w obrębie układu nerwowego, które wskutek tego nie docierają do mózgu. Ponieważ impulsy te są odpowiedzialne również za powstawanie gorączki, ich blokada przez zawarty w czopkach na gorączkę dla dzieci paracetamol w konsekwencji powoduje obniżenie zbyt wysokiej temperatury organizmu, dzięki czemu mały pacjent czuje poprawę.

     Nieco inny mechanizm działania zachodzi w przypadku zaaplikowania dziecku czopków na gorączkę, np. dla 2-latka, z ibuprofenem. W takiej sytuacji w organizmie malucha substancja ta doprowadza do okresowego zahamowania produkcji związków, które uczestniczą w procesie powstawaniu reakcji zapalnej. Dodatkowo ibuprofen, będący składnikiem niektórych czopków na gorączkę dla dzieci, zwiększa poziom serotoniny i oddziałuje na receptory układu endokannabinoidowego. Rezultatami tych działań jest efekt przeciwbólowy, a także obniżenie temperatury organizmu.  

     Czopki na gorączkę dla niemowląt i dzieci – jak stosować?

     Aby działanie preparatów, jakimi są czopki na gorączkę dla dzieci, było skuteczne a zarazem bezpieczne, ważne jest, aby rodzice i opiekunowie posiadali wiedzę na temat kwestii ich poprawnego stosowania. Przede wszystkim warto upewnić się, że dziecko, które będzie leczone z użyciem np. czopków przeciwgorączkowych dla 3-latka, nie zażywa innych leków, zawierających substancje takie jak ibuprofen lub paracetamol. 

     W przypadku korzystania z medykamentów, do których należą czopki na gorączkę dla niemowląt i dzieci, za każdym razem powinno się ściśle stosować do zaleceń lekarza lub informacji zawartych na ulotce dołączonej do opakowania. Informacje te są ważne, ponieważ stanowią wskazówki, dzięki którym możliwe jest uniknięcie błędów w terapii, jak np. przedawkowanie czopków na gorączkę dla dzieci lub zastosowanie zbyt małej ich dawki. Przestrzeganie zaleceń widniejących na ulotce lub uzyskanych od lekarza pozwala również uzyskać optymalny dla naszej pociechy efekt leczniczy. 

     Warto, aby rodzice lub opiekunowie mieli na uwadze, że stosowanie czopków na gorączkę, np. dla niemowląt, nie powinno zastępować innych środków terapeutycznych. Bowiem nie mniej ważne od farmakoterapii jest dbanie o stałe nawodnienie, ponieważ organizm dziecka traci więcej płynów. Równie istotne jest ubranie gorączkującego dziecka w lekką odzież, która cechuje się przepuszczalnością powietrza, a w razie potrzeby, np. pojawienia się dreszczy, zastosowanie dodatkowego okrycia. W okresie rekonwalescencji maluch powinien także odpoczywać, w miarę możliwości zażywając odpowiedniej długości snu.

     Kiedy unikać stosowania czopków u dzieci?

     Pomimo zalet stosowania formy leczenia gorączki, jaką stanowią m.in. czopki na gorączkę dla niemowląt, istnieją grupy najmłodszych pacjentów, w stosunku do których ich użycie jest niewskazane. 

     Pierwszą taką grupę stanowią maluchy, które są już leczone z wykorzystaniem preparatów zawierających w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen albo zażywające leki, które mogą wchodzić w szkodliwe interakcje z czopkami na gorączkę dla dzieci. Takimi lekami mogą być np. antybiotyki, niektóre leki przeciwdepresyjne lub przeciwcukrzycowe. 

     Inną grupą, wobec której użycie czopków na gorączkę dla dzieci jest niewskazane, są maluchy, których odbytnica posiada zmiany chorobowe, m.in. polipy, szczeliny odbytu, zmiany zapalne będące efektem zakażenia, cierpiące na krwawienie z odbytnicy, biegunkę albo zmagające się z problemem zaparć. 

     Kolejną grupę stanowią dzieci cierpiące na ciężką niewydolność wątroby lub nerek, a także z alergią na paracetamol. 

     W stosunku do wszystkich tych grup dzieci może zajść konieczność zastosowania innych niż czopki na gorączkę dla dzieci metod terapii tego schorzenia.

      

     Przechowywanie czopków dla dzieci i niemowląt

     Aby preparaty medyczne, którymi są m.in. czopki na gorączkę dla niemowląt, nie straciły swoich cennych właściwości leczniczych, należy przechowywać je w odpowiednich warunkach, zgodnie z zaleceniami producenta. Specyfiki, którymi są czopki na gorączkę dla dzieci powinny być przechowywane w odpowiedniej dla nich temperaturze, nie niższej niż 2°C i nie wyższej niż 8°C, najlepiej w miejscu zaciemnionym, suchym i chłodnym, poza zasięgiem urządzeń grzewczych. Przed wykorzystaniem czopków na gorączkę dla dzieci należy je wciągnąć z chłodnego miejsca, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Ważne jest, aby chronić czopki na gorączkę dla dzieci przed ekspozycją na temperaturę 30°C lub wyższą, ponieważ mogą ulec stopieniu i tym samym uszkodzeniu. Z kolei przeterminowane czopki na gorączkę dla dzieci powinny być natychmiast utylizowane. 

     W jakim wieku stosować czopki na gorączkę u dzieci?

     Ważną kwestią, jaka może interesować rodziców i opiekunów, jest wiek dziecka, od którego można aplikować czopki na gorączkę dla dzieci. Warto wiedzieć, że specyfiki takie jak czopki na gorączkę dla dzieci mogą być stosowane u maluchów już od pierwszych dni życia. 

     Warto pamiętać, że czopki na gorączkę dla noworodka, które znajdują się w ofercie sklepowej, w stosunku do czopków przeciwgorączkowych dla 3-latka charakteryzuje niższe stężenie substancji aktywnych. W zależności od grupy wiekowej w ofercie znajdują się czopki na gorączkę dla dzieci z indywidualnie dopasowanymi dawkami oraz stężeniem substancji czynnych, dlatego też czopki na gorączkę dla 2-latka nie będą odpowiednim wyborem dla dziecka rocznego. 

     Konsultacja z lekarzem 

     W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z kwestią stosowania medykamentów, jakimi są np. czopki na gorączkę dla niemowląt, zwłaszcza związanych z ich bezpieczeństwem i skutecznością, warto skorzystać z wizyty u lekarza pediatry. Specjalista będzie w stanie określić stopień nasilenia choroby, potwierdzić zasadność użycia preparatu, poprzez m.in. wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Również pomoże w sytuacji, kiedy rodzice czy opiekunowie nie będą pewni np. jakie czopki na gorączkę dla niemowląt wybrać. 

     W razie konieczności lekarz może przeprowadzić także badanie małego pacjenta i na jego podstawie pomóc dobrać odpowiednie czopki na gorączkę, ponieważ stężenie substancji czynnej ma związek m.in. z wiekiem oraz wagą dziecka. W związku z tym czopki na gorączkę dla rocznego dziecka nie będą odpowiednie dla 3-latka. 

     Konsultacja z lekarzem w kwestii doboru specyfików takich jak czopki na gorączkę np. dla niemowląt może przynieść rodzicom i opiekunom poczucie bezpieczeństwa i pewności, że w stosunku do ich dziecka podejmowane są odpowiednie działania terapeutyczne.