Oferta tygodnia

Filtruj według

Postać

  Postać

  Typ

   Typ

   Rodzaj skóry

    Rodzaj skóry

    Główny składnik

     Główny składnik

     Kosmetyki przyspieszające opalanie

     Jak działają kosmetyki przyspieszające opalanie?

     Wiele osób, zwłaszcza w okresie letnim marzy o pięknej opaleniźnie, która długotrwale zapewni skórze złocisty kolor. Aby cieszyć się nią szybciej, można sięgnąć po balsamy i kremy przyspieszające opalanie. Tego typu produkty w większości przypadków pozwalają skrócić czas ekspozycji, jednocześnie wpływając na uzyskanie zadowalających efektów. Co ważne ich składy są opracowywane z myślą o kompleksowym działaniu. Wysokiej jakości produkty zapewniają więc nie tylko wcześniejsze osiągnięcie rezultatów opalania, ale też ochronę przed promieniowaniem i właściwe nawilżenie.

     Za szybsze osiągnięcie efektów w wyniku opalania naturalnego lub w solarium odpowiada zawarty w kosmetykach przyspieszających opalanie aminokwas – tyrozyna. Stymuluje ona proces produkcji melaniny w skórze, która jest odpowiedzialna m.in. za jej kolor po ekspozycji na słońce. Dlatego też tego typu produkty pozwalają na znaczące skrócenie czasu opalania, jednak bardzo istotne jest stosowanie ich w prawidłowy sposób i pamiętanie o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Tylko tak, można zapewnić sobie równomierną i efektowną opaleniznę, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo.

     Rodzaje kosmetyków przyspieszających opalanie

     W Mojaapteka.pl znajduje się przekrój przyspieszaczy do opalania w wielu typach. Producenci często proponują jeden z dwóch rodzajów formuł tych preparatów. Decydując się na krem przyspieszający opalanie, należ pamiętać o jego równomiernym rozprowadzeniu na całym ciele. Ten rodzaj kosmetyków pozwala na łatwe nanoszenie i stosunkowo dobrą kontrolę nad ilością używanego produktu. Podobną formę, jednak nieco wygodniejszą w rozprowadzaniu oferują kosmetyki przyspieszające opalanie z formułami żelowymi. Bardzo często wybierane są także spraye. Ten rodzaj produktów doceniany jest przede wszystkim za łatwość nanoszenia na skórę i lekką konsystencję, pozostawiającą cienki film.

     Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków przyspieszających opalanie

     Najważniejszą kwestią związaną ze stosowaniem wyrobów przyspieszających powstawanie opalenizny, jest zadbanie o kwestie bezpieczeństwa. Należy bowiem pamiętać, że – zwłaszcza w okresie letnim – promieniowanie słoneczne może negatywnie wpływać nie tylko na kondycję skóry, ale nawet na zdrowie. Wszystko ze względu na działanie promieni UV. W niewielkich dawkach wpływają one na proces syntezy witaminy D w organizmie, co jest pożądane w związku z jej pozytywnym wpływem na samopoczucie, ale także wiele procesów zachodzących w ludzkim ciele. 

     Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu, a tym samym narażanie się na zwiększone dawki UVA i UVB przyspiesza procesy starzenia się skóry, wpływa na jej przesuszanie, doprowadza też do dokuczliwych poparzeń o różnym stopniu. W najgorszym przypadku może mieć też wpływ na powstawanie komórek nowotworowych. Świadomość w tej ostatniej kwestii w ostatnich latach znacząco rośnie, ponieważ zachorowalność na czerniaka, który jest groźnym nowotworem złośliwym skóry, rośnie. Dlatego kluczowe jest, aby wybierając krem przyspieszający opalanie zwrócić uwagę na to, czy zawiera on filtry odpowiedzialne za ochronę przed promieniowanie UVA i UVB.

     Znacząco zmniejsza to ryzyko występowania negatywnych skutków ekspozycji i pozwala osiągnąć zamierzone efekty opalania. Dużą uwagę należy przy tym zwrócić na zalecenia producenta dotyczące stosowania. Należące do tej kategorii produkty mają zazwyczaj niższy stopień ochrony niż standardowe preparaty przeznaczone do opalania. Dlatego nie należy w przypadku ich stosowania przedłużać okresu, w jakim przebywa się na słońcu lub w komorze solarium. Sam dobór preparatów jest przy tym równie ważny, niektóre z nich oznaczone są jako te przeznaczone do opalania naturalnego, inne natomiast mogą lepiej spisywać się właśnie w solariach.

     Skuteczność kremów przyspieszających opalanie (pielęgnacja)

     Tym, co najbardziej interesuje osoby chcące zacząć stosować tego typu produkty, jest poziom ich skuteczności. Ze względu na zawartość tyrozyny, zazwyczaj zauważalnie wpływają one na szybkość powstawania opalenizny. Kluczowe jest jednak ich prawidłowe stosowanie, ale także inne czynniki. Aby cieszyć się zadowalającymi efektami, które ma zapewnić krem przyspieszający opalanie, należy najpierw zadbać o swoją skórę. Proces ten jest długotrwały najlepiej więc przez cały rok pamiętać o utrzymaniu jej w dobrej kondycji.

     Istotne jest jej odpowiednie nawilżanie za pomocą kosmetyków, ale także stosowanie zbilansowanej diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb organizmu. Można też włączyć do diety odpowiednie suplementy z witaminami i minerałami, w których wyborze pomogą farmaceuta lub lekarz. Dzięki temu, stosując przyspieszacz opalania, dużo łatwiej będzie uniknąć nieestetycznych plam i zredukować szansę na przesuszenie skóry w trakcie ekspozycji. Co ważne na skuteczność kosmetyków tego typu, mogą także wpływać niektóre schorzenia, warto więc w razie występowania wątpliwości lub objawów chorób skóry skonsultować się ze specjalistą.

     Czy przyspieszacz do opalania można stosować na każdy typ skóry?

     Tak jak w przypadku innych kosmetyków, tak i przed zakupem tego typu wyrobów bardzo ważne jest, aby upewnić się, że są one przeznaczone i bezpieczne dla naszego typu skóry. Dobierając przyspieszacz do opalania, warto więc zwrócić uwagę na składniki w celu sprawdzenia, czy nie zawiera on substancji mogących wywołać uczulenie. Jeśli skład jest w porządku, a ogólny stan skóry jest dobry, to używanie przyspieszaczy powinno przebiegać bezproblemowo. Należy jednak pamiętać, że istnieją także pewne przeciwwskazania do ich stosowania.

     Głównym czynnikiem uniemożliwiającym korzystanie z tego typu produktów jest uczulenie na słońce. Ze względu na charakterystykę tych wyrobów, w sytuacji występowania tej przypadłości, jej objawy mogłyby się nasilić. Nie zaleca się także wykorzystywania kremów przyspieszających opalanie osobom o bardzo jasnej karnacji i tym, u których łatwo występują poparzenia słoneczne. W przypadku stwierdzonych przewlekłych chorób skórnych najlepiej wcześniej skontaktować się z dermatologiem. U osób ze skórą w dobrej kondycji, które nie zmagają się z alergiami czy schorzeniami, prawidłowe stosowanie preparatów tego typu nie powinno prowadzić do negatywnych skutków.

     Składniki naturalne oraz witaminy i przeciwutleniacze w kosmetykach przyspieszających opalanie

     Zawarte w produktach mających na celu przyspieszenie powstawania opalenizny składniki powinny nawzajem się uzupełniać. Pozwala to zapewnić równomierny koloryt, stosunkowo szybkie efekty, a jednocześnie ochronić skórę przed promieniowaniem. Wśród substancji, jakie wykorzystywane są w formułach charakteryzujących kremy przyspieszające opalanie, znaleźć można wiele pochodzenia roślinnego. Należy do nich np. masło kakaowe, które poza wpływem na szybkość opalania, ma także właściwości nawilżające. Równie często stosowane są w nich także karotenoidy, m.in. beta-karoten. Te odpowiadają za koloryt skóry, mogą też przyspieszać opalanie. Poza nimi coraz częściej stosowane są też mniej standardowe oleje roślinne, jak np. olej buriti, czy olej z nasion sezamu.

     Co istotne w produktach tego typu zazwyczaj zawarte są również liczne witaminy. Przede wszystkim są to związki odpowiedzialne za kondycję skóry. Należą do nich m.in. witamina A oraz E. Nie tylko mają one pozytywnie wpływać na jej ogólny stan i wygląd, ale wykazują również działanie związane z redukcją stresu oksydacyjnego, tym samym mogą więc wpływać na spowolnienie procesów starzenia skóry. Podobne działanie wykazuje także witamina C, jak też niektóre związki w grupy witamin B. Ta pierwsza ponadto jest pomocna w wyrównaniu kolorytu skóry. Oczywiście składy poszczególnych kosmetyków mogą się znacząco różnić, jednak łatwo zauważyć, że wzbogacanie ich formuł o naturalnie występujące substancje oraz liczne witaminy jest coraz popularniejsze i może przekładać się także na ich wartość pielęgnacyjną. Niektóre z tego typu produktów posiadają również rozświetlające drobinki, które nadają opalonej skórze blask i podkreślają jej koloryt.

     Prawidłowe stosowanie kosmetyków przyspieszających opalanie?

     Jednym z elementów niezbędnych, aby uzyskać zadowalające efekty w ramach używania przyspieszaczy opalania, jest ich prawidłowe stosowanie. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z dokładną instrukcją zamieszczoną na opakowaniu przez producenta. Zanim produkt zostanie nałożony na skórę, należy także upewnić się, że nie zawiera on składników, na które jest się uczulonym. Bezpiecznym rozwiązaniem jest też wykonanie próby uczuleniowej na niewielkim skrawku skóry na co najmniej 24 h przed zakładanym użyciem wyrobu. Jeśli w tym czasie nie wystąpiły niepożądane reakcje, stosowanie produktu nie powinno sprawiać problemów w tej kwestii.

     Duże znaczenie ma nanoszenie kosmetyków na czystą skórę. Pozwoli to zminimalizować ryzyko powstawania ewentualnych podrażnień. Bez względu na to, czy chodzi o balsamy, spraye czy kremy przyspieszające opalanie, bardzo ważne jest ich równomierne rozprowadzenie na miejscach, które chcemy opalić, omijając najwrażliwsze obszary. Precyzja jest przy tym kluczowa – różnice w ilości kosmetyku na różnych częściach ciała, mogą doprowadzić do powstawania plam o innym wybarwieniu. Tego typu przebarwienia dosyć trudno wyrównać, warto więc poświęcić nieco więcej czasu na dokładne rozprowadzenie kosmetyku na całej powierzchni skóry, która będzie wystawiona na działanie słońca.

     Nie wolno przy tym zapominać, że wyroby o działaniu przyspieszającym powstawanie opalenizny są tylko jednym z rodzajów produktów do pielęgnacji skóry w sezonie letnim. Niezwykle ważne jest to, aby w sytuacjach codziennych stosować również kosmetyki z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV, a po dłuższej ekspozycji sięgać po dedykowane produkty nawilżające po opalaniu i – jeśli doszło do poparzeń – łagodzące. Jednocześnie trzeba dbać o właściwy poziom nawodnienia organizmu. Przyjmowanie dużych ilości wody nie tylko może zapobiec odwodnieniu i towarzyszącym mu przykrym objawom, ale również wpłynie na stan samej skóry.