Oferta tygodnia

Witamina B

Wybór produktów zawierających witaminy z grupy B w jednej z wielu form: tabletek, kapsułek i płynu dla osób chcących rozpocząć lub kontynuujących suplementację.

Witamina B 

Pod określeniem „witamina B” kryje się nazwa nie pojedynczego związku chemicznego, a całej grupy witamin. Pomagają one utrzymywać w dobrym stanie m.in. układ nerwowy, pokarmowy czy krwionośny. W grupie tej znajdują się organiczne związki chemiczne nazywane mianem witamin od B1 do B12. Niektóre z nich znane są również pod innymi nazwami. Odpowiednia suplementacja tych środków może wykazać pozytywny wpływ na funkcjonowanie nie tylko poszczególnych organów, ale i całego organizmu. 

Charakterystyka witamin z grupy B

Każda witamina z tej grupy wywiera innego rodzaju wpływ na funkcjonowanie organizmu. Szczególnie często suplementowana jest B12 – witamina, która odpowiada m.in. za tworzenie czerwonych ciałek krwi. Warto jednak zapoznać się także z działaniem pozostałych witamin z tej grupy, gdyż różnią się one swoją charakterystyką w sposób na tyle istotny, że ich suplementacja może okazać się problematyczna dla osoby pozbawionej wiedzy o działaniu poszczególnych witamin z tej grupy. Dlatego warto zapoznać się chociażby z podstawową charakterystyką tej rodziny witamin. 

Witamina B1 

Bierze ona udział procesach metabolicznych, co oznacza, że odpowiedni poziom tej witaminy jest wymagany do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Co więcej, jest ona odpowiedzialna także za przemianę oraz wykorzystanie glukozy do produkcji energii. Warto również nadmienić, że witamina B1 wspiera system nerwowy, a także wspomaga układ immunologiczny. Tiamina, bo tak inaczej nazywa się tę witaminę, wykazuje także działanie antyoksydacyjne. 

Witamina B2

Zwana też ryboflawiną, witamina ta odgrywa istotną rolę w procesach utleniania i redukcji, a ponadto, podobnie jak jej poprzedniczka, pozostaje nie bez znaczenia dla funkcjonowania systemu nerwowego. Ryboflawina jest ważna dla odpowiedniej pracy dróg oddechowych, błon śluzowych, a także śluzówki przewodu pokarmowego. Witamina B2 uczestniczy też w przemianie aminokwasów oraz lipidów. 

Witamina B3

Tę witaminę określa się również mianem witaminy PP. W przeciwieństwie do pozostałych witamin z tej grupy, ludzki organizm jest w stanie wyprodukować jej niewielkie ilości. Witamina B3 bierze udział w syntezie oraz rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Co więcej, jest ona ważna także dla procesu tworzenia czerwonych krwinek. W grupie osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na ten związek znajdują się m.in. osoby starsze, sportowcy oraz osoby po przebytej infekcji. 

Witamina B5

Stanowi ona połączenie kwasu pantotenowego, panteiny, pantenolu oraz koenzymu A. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów oraz tłuszczów, a ponadto wpływa na proces syntezy niektórych hormonów. Witamina B5 uczestniczy także w regeneracji tkanek oraz wytwarzaniu tłuszczów i cholesterolu. Podobnie jak B12 witamina ta wpływa na powstawanie przekaźników nerwowych. Dzięki temu jest ona istotna dla zdrowia psychicznego. 

Witamina B6

Witamina ta składa się z aż sześciu organicznych związków chemicznych. Charakteryzuje się ona wysoką rozpuszczalnością w wodzie. Witamina B6 jest kluczowa dla procesów magazynowania energii, a ponadto uczestniczy w powstawaniu hemoglobiny i wpływa na ciśnienie krwi oraz prawidłową pracę serca.

Witamina B7

Inaczej Biotyna, witamina ta uczestniczy w procesie wytwarzania glukozy oraz w procesie syntezy kwasów tłuszczowych. Wspiera ona pracę tarczycy i przemianę dwutlenku węgla. Biotyna jest też istotnym składnikiem kreatyny, która odpowiada za kondycję paznokci oraz włosów. 

Witamina B9

Zwana także kwasem foliowym, w ludzkim organizmie jest syntezowana przez bakterie jelitowe. To niezwykle istotna witamina, która wpływa na prawidłową pracę mózgu oraz jelit, wątroby i żołądka. Kwas foliowy jest czynnikiem antyanemicznym, ponieważ pobudza on procesy krwiotwórcze – budowanie czerwonych krwinek. 

Witamina B12

Ostatnia istotna witamina z grupy B to tzw. kobalamina. Pełni ona rolę regulatora produkcji erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi. Ponadto współuczestniczy ona w procesie tworzenia neuroprzekaźników nerwowych i umożliwia syntezę kwasów nukleinowych. Witamina B12 jest istotna dla zachowania dobrego nastroju. Co więcej, pomaga ona zachować wysoką zdolność skupienia uwagi.

Wpływ witamin z grupy B na zdrowie 

Witaminy z tej grupy uczestniczą wielu istotnych dla funkcjonowania organizmu procesach, dlatego ich wpływ na zdrowie jest niebagatelny. Część z nich jest istotna dla odpowiedniej pracy układu nerwowego, inne odpowiadają za pracę mózgu, układu pokarmowego, serca, a nawet za regenerację i kondycję skóry oraz włosów. Witaminy z grupy B sprzyjają dobremu samopoczuciu, pomagają wzmocnić koncentrację i poprawić sprawność umysłową, a nawet zadbać o prawidłowe ciśnienie.

Naturalne źródła witaminy B

Dietetycy, farmaceuci i lekarze nie bez powodu zalecają zróżnicowaną dietę. Spożywanie różnorodnych produktów nie tylko pozwala zniwelować przesycenie danym typem jedzenia, ale też umożliwia naturalną suplementację witamin, także tych z grupy B, których obecność rozkłada się na ogromną ilość produktów spożywczych. Jej naturalne źródło to m.in. ziarna, ryby, groch, orzech, pestki słonecznika, grzyby, mleko, szpinak, mąka sojowa, sery, kasza gryczana, marchew, banany, kapusta, jajka czy różne rodzaje mięsa. Poszczególne rodzaje tej witaminy znajdują się nawet w drożdżach spożywczych! 

Jakie są objawy niedoborów witaminy B?

Skutki niedoboru różnią się w zależności od tego, której witaminy z grupy B brakuje organizmowi. W przypadku B1 objawiają się one zmęczeniem, osłabioną koordynacją kończyn, a także nieprawidłową pracą układu nerwowego. Niedobór ryboflawiny skutkuje z kolei pogorszeniem wzroku, zaburzeniami oddychania, kłopotami z koncentracją, bezsennością czy światłowstrętem. Nieprawidłowy poziom witaminy B3 może poskutkować chorobami skóry i schorzeniami natury psychicznej, a zbyt niska ilość witaminy B5 objawia się problemami z nauką i koncentracją, omdleniami, a także przedwczesnym siwieniem czy wypadaniem włosów. 

Niedobór witaminy B6 może doprowadzić do apatii, drżenia mięśni i osłabienia układu odpornościowego, a brak witaminy B7, choć jest diagnozowany niezwykle rzadko, prowadzi do zaburzeń pracy serca i bólów mięśniowych. Nieprawidłowy poziom witamin B9 oraz B12 może zaś skutkować kolejno: niedokrwistością i zaburzeniami układu krążenia, a także zaburzeniami zmysłów, utratą apetytu, zawrotami głowy, czy nawet bielactwem. 

Rodzaje środków zawierających witaminę B

Wybór konkretnego środka z tą witaminą powinien być przemyślany. Na rynku dostępny jest bowiem szeroka gama specyfików zawierających witaminy z grupy B. Zdecydowana większość z nich umożliwia równoczesną suplementację przynajmniej kilku rodzajów witamin z tej rodziny. Kompleks witamin B stanowi znakomity wybór dla tych osób, które zamierzają zadbać o ogólną sprawność organizmu, oraz zdrowie tak fizyczne, jak i psychiczne. Zawierające konkretny typ witaminy środki mogą zaś zostać przepisane przez lekarza, gdy u pacjenta zostanie wykryty niedobór konkretnej witaminy z tej rodziny. 

Osoby szukające środków zawierających witaminy grupy B mogą zaopatrzyć się w tabletki, kapsułki, tabletki musujące lub drażowane, czy nawet przeznaczone do wypicia shoty. Konkretne produkty różnią się stężeniem oraz rodzajem zawieranych witamin. Należy pamiętać, że ich suplementację warto skonsultować z lekarzem. 

Witaminy z grupy B a dieta roślinna

Suplementacja poszczególnych witamin z rodziny B może okazać się istotna zwłaszcza dla osób będących na diecie roślinnej. W tym przypadku wyróżnia się witamina B12, której szczególnie bogatymi źródłami są owoce morza, mleko, nabiał oraz poszczególne rodzaje mięs, takie jak np. wątróbka cielęca czy wołowa. Śladowe ilości tej witaminy znajdują się co prawda np. w cebuli czy kiełkach pszenicy, jednak w większości przypadków jest to stężenie, które nie pozwala zadbać o prawidłowy jej poziom w organizmie. 

Konsekwencje niedoboru witaminy B12 mogą okazać się wyjątkowo bolesne. Jej brak skutkuje m.in. nieodwracalnymi zmianami w układzie nerwowym. Ponadto zbyt niskie stężenie kobalaminy doprowadza do niedokrwistości megaloblastycznej, ogólnego osłabienia, a także problemów z poruszaniem się. 

Weganie oraz inne osoby niejadające produktów odzwierzęcych, mogą sięgnąć po alternatywne rozwiązanie w postaci wyrobów wzbogacanych o witaminę B12. Na rynku dostępne są m.in. jogurty, tofu bądź napoje roślinne o zwiększonej zawartości kobalaminy. 

W przypadku wykluczenia z diety produktów pochodzenia odzwierzęcego, warto skontaktować się z lekarzem bądź dietetykiem, który pozwoli dobrać środki bądź suplementy odpowiednie do prowadzonego trybu życia. Regularne przyjmowanie syntetycznej witaminy B12 może okazać się w tym przypadku niezbędne do zachowania zdrowia. Kobalaminę najczęściej zażywa się w formie cyjanokobalaminy bądź metylokobalaminy, przy czym to właśnie ten drugi rodzaj witaminy uważa się za lepiej przyswajalny. 

Zadbanie o prawidłowy poziom witamin z grupy B to niełatwe zadanie. Jest to bowiem spora grupa związków chemicznych, których naturalne źródło stanowią zarówno wszelkiego rodzaju mięsa, jak i owoce morza, orzechy i nasiona, a nawet drożdże. Dlatego upewnienie się, że organizm jest regularnie zaopatrywany w kolejne dawki witamin z grupy B, wymaga wdrożenia niezwykle bogatej i zróżnicowanej diety, a także suplementacji.

Osoby, które konkretnych produktów bogatych w te witaminy nie lubią bądź nie mogą spożywać, powinny bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i dobrać środki odpowiednie do swoich potrzeb. Ze względu na to, że witaminy B mają wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich istotnych organów – od mózgu, przez serce, po żołądek, nerki oraz jelita, ich uzupełnianie nie powinno być lekceważone.