Łupież jest chorobą skóry

20 maja 2020

Łupież jest chorobą skóry, której nie należy ignorować. Schorzenie to polega na zbyt szybkim łuszczeniu się zrogowaciałego naskórka na owłosionej części ciała. Pierwsze objawy łupieżu to biały pył lub płatki obumarłego naskórka we włosach oraz swędzenie skóry głowy lub innych części ciała. Mogą też pojawić się przy tym schorzeniu stany zapalne skóry.

Przyczyny powstawania łupieżu

Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele. Można wymienić m.in. takie jak: zbyt sucha skóra (częste używanie suszarki do włosów), podrażnienia skóry, choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, alergia, AZS), zbyt rzadkie mycie włosów, niedokładne spłukiwanie środków myjących, nieodpowiednie kosmetyki do mycia i stylizacji włosów, czy też drożdże (malassezia). Na powstawanie łupieżu mają wpływ również takie czynniki jak np. wiek, dieta, płeć, stres i choroby.

Jaki może być łupież?

  • Łupież zwykły (suchy) - występuje najczęściej. Zwykle dotyka dzieci i młodzież. Skóra głowy jest mocno przesuszona.
  • Łupież tłusty (łojotokowy) - powstaje z łupieżu suchego. W tym przypadku fragmenty złuszczającego się naskórka są żółtawe i tłuste.
  • Łupież pstry - występuje w okolicach klatki piersiowej. Skóra staje się szorstka, swędzi, pojawiają się dobrze odgraniczone, nieregularnych, żółtobrunatne plamy. Występuje w postaci plam o różowej lub brunatnej barwie.
  • Łupież różowy Gilberta - pojawia się na klatce piersiowej, ma łagodny przebieg i zanika najczęściej samoistnie w ciągu ok 2 miesięcy.
  • Łupież biały- zlokalizowany najczęściej w okolicach twarzy i kończyn, ma postać biały plam.

Jak pozbyć się łupieżu?

Wiele osób próbuje zlikwidować łupież na własną rękę. Jednak najlepszą metodą na pozbycie się tego uciążliwego schorzenia będzie konsultacja z lekarzem specjalistą. Dermatolog w drodze wywiadu z pacjentem, przez wykonanie odpowiednich badań i po obejrzeniu zmian na skórze, dobierze odpowiednie leczenie. Kuracja będzie się różnić w stosunku od rodzaju i przyczyny łupieżu. Często jest to długie i trudne leczenie. Korzystanie z ogólnodostępnych kosmetyków, czy szamponów może spowodować pogorszenie stanu skóry albo brak zadowalających efektów. Może to wpłynąć nie tylko na zdrowie, ale na stan psychiczny chorego - nadmierne łuszczenie się naskórka może powodować obniżenie poczucia wartości, powoduje zakłopotanie, jest uciążliwe dla pacjenta. Przy wyborze środków myjących warto również udać się do apteki i zapytać o radę farmaceutę, który pomoże dobrać kosmetyk o odpowiednim składzie.

O czym warto pamiętać przy codziennej pielęgnacji?

Leczenie łupieżu to nie tylko odpowiednio dobrana farmakologia. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą skutecznie przeprowadzić kurację. Proces ten często wymaga od chorego zmiany swoich przyzwyczajeń. Po pierwsze należy pamiętać o regularnej higienie. Do mycia należy używać delikatnych środków myjących lub tych zaleconych przez dermatologa. Ważne jest, aby nie myć się w gorącej wodzie, gdyż ta przesusza skórę. Na suchość skóry wpływ ma również nadmierne korzystanie z suszarki. Najlepszą metodą suszenia będzie pozwolenia na samoistne wyschnięcie włosów. Chorym poleca się rezygnację z kosmetyków do stylizacji włosów. Lakier, pianka, czy żel często powodują nasilenie objawów łupieżu. Korzystny wpływ na naskórek mają masaże, można wykorzystać do ich wykonania oliwę z oliwek. Nie można zapominać o odpowiedniej diecie. Warto spożywać posiłki bogate w w witaminy z grupy B, witaminy A i E oraz cynk, żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas.

Kategorie