Pielęgnacja cery trądzikowej

2 czerwca 2020

Promienna i zdrowa skóra bez nieestetycznych zmian jest marzeniem wielu osób. Odpowiednie dbanie o jej stan jest podstawową czynnością, którą należy wykonywać. Niestety pojawiają się często zmiany skórne nie zawsze zależne od pielęgnacji czy nieodpowiedniego okresu w życiu. Jedną z nich jest trądzik, występujący nie tylko w czasie dojrzewania, ale także w dorosłym życiu. Walka z nim czasami szybko przynosi skutki, jednak innym razem jest czasochłonna i długa. Mimo wszystko warto stosować odpowiednią pielęgnację skóry, dzięki czemu możliwy będzie szybszy powrót do gładkiej cery, a także zmiany nie będą zostawiać tak mocnych i widocznych śladów potrądzikowych.

Czym właściwie jest trądzik?

Trądzik to widoczne zmiany skórne, dzielące się na pierwotne i wtórne. Pierwsze z nich charakteryzują się powstawaniem wągrów, czyli zaskórników zamkniętych i otwartych. Wygląd ich określa się jako czarne lub białe kropki na skórze, najczęściej wynikające z zatkanych porów lub keratynizacji w nadmiernym stopniu. Drugie natomiast to krostki, czasami nawet torbiele ropne, powstające na wskutek rozwijającego się stanu zapalnego. Zmiany najczęściej występują w osób, które mają cerę trądzikową, gdyż zwiększone wydzielanie sebum powoduje częstsze zapychanie się skóry.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby polepszyć stan swojej twarzy. Zaliczają się do nich: poprawianie ukrwienia, zmniejszanie warstwy rogowej skóry, a także normalizowanie wydzielania łoju. Pierwszym etapem pielęgnacji jest odpowiednie oczyszczanie, czyli dokładne zmywanie makijażu oraz mycie buzi żelem antybakteryjnym. Skład takich preparatów powinien zawierać olejki z drzewa herbacianego, składniki aktywne z babki lancetowatej, oczaru wirginijskiego, ogórecznika, d-pantenol, drożdże, kwasy AHA, BHA, wyciągi z pokrzywy, a także witaminy B7, B6, E, A, F. Kolejnym krokiem jest przemywanie cery tonikami. Takie czynności mają za zadanie przywrócić odpowiednie pH i zmniejszać ryzyko rozwijania się drobnoustrojów lub infekcji. Produkty te będą skuteczne, gdy będą mieć zawartość ekstraktów z kwiatu rumianku, hamamelisu, szałwii lekarskiej, skrzypu polnego oraz brak alkoholu.

Innymi zabiegami są peelingi wykonywane regularnie 1-2 razy w tygodniu. Do cery trądzikowej nadają się enzymatyczne, które delikatnie złuszczą naskórek. Pod żadnym pozorem nie powinno stosować się scrubów gruboziarnistych, roznoszących bakterie po twarzy, ponieważ powodują powiększanie się zmian. Następny krok to stosowanie kremów na noc z zawartością kwasów migdałowych i glikolowych, na dzień z filtrami UV, witaminami A, B2, E,C oraz maseczek o działaniu oczyszczającym, ściągającym, nawilżającym i normalizującym. Składniki aktywne, które warto wziąć pod uwagę wybierając maskę to glinka żółta, zielona, krzemian magnezowo-glonowy i kaolinu.

Co powoduje nasilanie zmian?

Nasilanie zmian trądzikowych następuje poprzez gorsze odżywianie, złą pielęgnację cery, jak np. mycie agresywnymi środkami (mydłem), a także stosowanie preparatów na bazie wysuszającego alkoholu. Powodują one przesuszenie i pobudzanie gruczołów do wytwarzania większej ilości łoju. Dodatkowo używanie środków na bazie ciężkich olejów oraz wyciskanie pryszczy, jest szybką drogą do nasilenia się zmian i występowania nowych.

Kategorie