Rozstępy - problem natury estetycznej

2 czerwca 2020

Rozstępy pojawiają się na skutek rozerwania włókien kolagenowych. Zwykle przyczyną ich powstawania są wahania hormonalne oraz nadmierne rozciąganie się skóry, gdyż wtedy komórki wytwarzające kolagen nie działają już tak sprawnie. Te nieestetyczne zmiany w strukturze skóry, często są źródłem wielu kompleksów.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to pasma na skórze, które powstają na skutek rozerwania jej głębokich warstw. Mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, jednak zwykle tworzą się na brzuchu, piersiach, udach i biodrach. Na początku mają ciemno-czerwony kolor, aby po czasie zmienić barwę na jasno-srebrzystą. Chcąc się ich pozbyć, warto zacząć działać na wczesnym etapie ich powstawania.

U kogo się pojawiają?

Grupą najbardziej narażoną na ich powstawanie są kobiety w ciąży. Spowodowane to jest zaburzoną gospodarką hormonalną, a także nadmiernym rozciąganiem się skóry na piersiach oraz brzuchu.

Rozstępy często występują także w okresie dojrzewania zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W tym czasie u dziewcząt pojawiają się one na biodrach i piersiach, natomiast u chłopców na plecach.

Na rozstępy narażeni są również sportowcy uprawiający sporty wyczynowe. Wiąże się to z szybkim przyrostem masy mięśniowej, np. rozstępy na plecach u osób uprawiających pływanie.

Rozstępy są także typowe dla osób z nadwagą oraz otyłością. Związane jest to z nadmiernym przyrostem masy ciała, często także w krótkim okresie czasu.

Rozstępy mogą się także pojawiać na skutek uszkodzenia lub osłabienia włókien kolagenowych u osób, które ze względu na jakąś chorobę przewlekle zażywają preparaty glikokortykosteroidów.

Niektóre osoby mają po prostu predyspozycje genetyczne do tworzenia się rozstępów albo cierpią na różne choroby układu endokrynologicznego, z którymi związane jest nadmierne wytwarzanie naturalnych glikokortykosteroidów.

Jak zapobiegać ich powstawaniu?

Profilaktyka przeciw rozstępom to przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Należy dbać o to, aby nie przybrać ani nie zrzucić zbyt wiele kilogramów w bardzo krótkim okresie czasu. Ważne jest także racjonalne uprawianie sportów lub trening na siłowni. Nie należy dopuszczać do zbyt szybkiego przyrostu masy mięśniowej.

Bardzo istotną kwestią w zapobieganiu powstawaniu rozstępów jest optymalne nawilżanie skóry. Właściwa, codzienna pielęgnacja zapewni skórze odpowiednią jędrność i elastyczność, a w przyszłości pozwoli zapobiec tworzeniu się rozstępów. Kosmetyki tego rodzaju powinny zawierać takie składniki jak witamina A, E, C oraz skrzyp polny, krzem i cynk. Składniki te wykazują dodatkowo działanie antyoksydacyjne i stymulują syntezę włókien kolagenowych.

Ważnym czynnikiem jest także stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Dzięki temu skóra będzie odżywiona i nawilżona. Warto również pić duże ilości wody, które wspomogą proces detoksykacji organizmu.

Co pomaga?

Kiedy rozstępy już się pojawią, warto stosować specjalne kremy o odpowiednich formułach, które mają za zadanie zmniejszyć ich widoczność i wygładzić skórę. W przypadku kiedy rozstępy są naprawdę duże i stanowią poważny defekt kosmetyczny, warto skorzystać z szerokiej oferty gabinetów medycyny estetycznej. Lekarz specjalista po obejrzeniu skóry indywidualnie dobierze odpowiedni zabieg. Jedną ze skutecznych metod jest laseroterapia, mezoterapia lub karboksyterapia.

Rozstępy to często źródło wstydu, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu, a gdy się już pojawią, spróbować z nimi walczyć. Warto jednak pamiętać, że boryka się z nimi wiele kobiet i czasem warto postarać się je po prostu zaakceptować.

Kategorie