Choroby paznokci - leczenie i pielęgnacja

2 czerwca 2020

Zdrowa płytka paznokcia jest równa, gładka i ma jasnoróżowy kolor. Jest prosta, bez wybrzuszeń, bruzd. Płytka i okolice paznokcia nie mogą być bolesne ani drażliwe.

Niestety wskutek urazów, skaleczeń, niedoborów różnych składników mineralnych oraz witamin, a skończywszy na zakażeniach bakteriami oraz grzybami, mogą wystąpić choroby paznokci. Każdą nieprawidłowość należy sprawdzić i leczyć, bez względu na potencjalną przyczynę. Część przyczyn chorób grzybiczych oraz bakteryjnych może mieć podłoże genetyczne, inne są sygnałem chorób, a jeszcze inne brakiem higieny w czasie zabiegów manicure bądź pedicure.

Najczęściej spotykane schorzenia paznokci rąk oraz nóg to grzybica, drożdżyca, zanokcica, onycholiza i łuszczyca paznokcia.

Grzybica

Może dotknąć zarówno płytkę paznokciową rąk, jak i stóp. Jednak z powodu lepszych warunków środowiskowych dla rozwoju grzyba, częściej pojawia się na palcach stóp. Choroba ta ogarnia całą płytkę paznokcia. Już pierwsze objawy powinny być sygnałem do podjęcia leczenia, gdyż nieleczona grzybica może być powodem infekcji łożyska paznokcia. W konsekwencji prowadzi do odkształceń, kruszenia płytki, aż po zejście całego paznokcia.

Objawy grzybicy są łatwe do zidentyfikowania: na paznokciach pojawiają się żółte przebarwienia, które z czasem ciemnieją. W tym przypadku zaleca się wykonanie badań mykologiczych, a następnie na podstawie wyników badań lekarz dobiera właściwe leczenie. Jeżeli leczenie środkami farmakologicznymi jest nieskuteczne wtedy stosuje się metody chirurgiczne takie jak usunięcie zakażonej płytki paznokcia.

W aptece dostępnych jest wiele produktów pomagających w leczeniu grzybicy, np: lakier, areozol i krem Undofen, żel i lakier Pirolamaerozol Mycosan oraz wiele innych produktów dostępnych tutaj.

Drożdżyca

Jest odmianą grzybicy, ale spowodowaną przez drożdżaki. Objawia się bólem, obrzękiem wałków okołopaznokciowych i mocnym zaczerwienieniem. W trakcie ucisku wałka pokazuje się ropna wydzielina. Metody leczenia drożdżycy są zbliżone do terapii zakażeń grzybiczych. Zaleca się unikanie wilgoci i ciepła, kontaktu paznokcia z kąpielą wodną, gdyż są to wymarzone warunki do rozwoju grzybów.

Zanokcica

Powstaje wskutek zakażenia bakteriami miejsc okołopaznokciowych. W przeważających wypadkach jest wynikiem urazów paznokcia, zakłucia się zarażonym przedmiotem- typu igła, czy cążki do manicure. Objawy chorobowe to: ból, zaczerwienienie wałów około paznokcia i wysięki ropne, które są jednak bardziej dokuczliwe i bolesne. Leczenie polega na podaniu przez lekarza antybiotyków.

Łuszczyca

Objawem łuszczycy jest suchość, zmatowienie oraz przerost paznokci. Są one naznaczone wgłębieniami. Leczenie łuszczycy paznokci stosuje się razem z leczeniem łuszczycy skóry. Poleca się smarowanie zmienionych miejsc maściami dziegciowymi i salicylowymi oraz przyjmowanie witaminy A. W cięższych przypadkach lekarz może przepisać kuracje lekami sterydowymi.

Aby cieszyć się pięknymi dłońmi i stopami ze zdrowymi paznokciami wystarczy zadbać o:

Nawilżanie oraz odżywianie płytki od wewnątrz, czyli właściwa dieta.
Natłuszczanie, nawilżanie skóry rąk oraz stóp, oraz stosowanie preparatów do utwardzania, oraz zabezpieczenia paznokci.
Używanie rękawic ochronnych w trakcie prac domowych oraz ochrona dłoni przed kontaktem z substancjami szkodliwymi dla skóry.
Właściwa pielęgnacja tzw. oskórek paznokcia, gdzie zaleca się ich odsuwanie, a nie wycinanie.
Odpowiednie skracanie paznokci, do czego poleca się pilniki szklane oraz papierowe.
Stosowanie profesjonalnych środków do usuwania lakierów, żelu, hybryd.

Zadbane dłonie oraz stopy to przede wszystkim zdrowe i błyszczące paznokcie.

Kategorie