Migrena - czy to zwykły ból głowy?

14 lutego 2022

Codziennie w swojej pracy farmaceuta doradza pacjentowi w doborze odpowiednich leków w celu uśmierzenia bólu głowy. Nawet 10% społeczeństwa na świecie zmaga się z migreną, tak więc może dotykać ona aż 4 milionów Polaków. Najbardziej narażone na migrenę są osoby w wieku 35-45 lat, w szczególności kobiety ze względu na wahania hormonalne, które są jednym z czynników wywołujących chorobę.

Migrena stanowi najpowszechniejsze schorzenie układu nerwowego, które często przez swoją uporczywość wyłącza osobę z funkcjonowania w życiu codziennym.

Czym charakteryzuje się migrenowy ból głowy?

- zwykle jednostronny;

- tętniący;

- umiarkowany bądź o ciężkiej intensywności;

- towarzyszy mu nadwrażliwość na dźwięki, światło oraz zapach;

- zdarzają się zaburzenia widzenia;

- czas trwania to od kilku godzin do nawet 2-3 dni;

Najbardziej charakterystyczną cechą towarzyszącą są nudności. Objawy związane z mdłościami i wymiotami są bardziej nasilone u dzieci. 1/5 pacjentów doświadcza „sygnały” poprzedzające migrenę. Aura pojawia ją się kilkadziesiąt minut przed napadem. Dominują problemy ze wzrokiem – migoczące światła, błyski, częściowa utrata wzroku.

Częstotliwość bólu migrenowego może być różna. Gdy pacjent cierpi nie częściej niż raz na 15 dni jest to epizodyczna migrena. Przy częstszych napadach w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące w roku mamy do czynienia z chroniczną migreną.

Jak poradzić sobie z migreną?

W trakcie leczenia stosujemy dwa rodzaje leków - objawowe, przerywające ostry napad migreny oraz profilaktyczne, ograniczające częstotliwość migrenowych bólów głowy. Gdy migrena w znacznym stopniu pogarsza naszą jakość życia ze względu na ilość napadów w oraz ich uciążliwość wdrażane jest leczenie profilaktyczne.

W przypadku doraźnego przyjęcia preparatów, które mają na celu złagodzić lub zatrzymać napad migreny najpowszechniejsze są niesteroidowe leki przeciwzapalne, tzw. NLPZ oraz leki z grupy tryptanów.

Rekomendowaną formą preparatu jest postać rozpuszczalna w wodzie ze względu na szybszy efekt działania. Musimy pamiętać, iż w przypadku przerywania bólu migrenowego bardzo ważna jest dawka leku. Dawki jednorazowe leku to m.in. 500-1000mg paracetamolu, 400-800mg ibuprofenu, 900-1000mg kwasu acetylosalicylowego. Leki o działaniu swoistym, czyli tryptany są preparatami wyłącznie na receptę. Sumatrypatan, zolmitrypatan, eletryptan i inne substancje czynne występują nie tylko w formie doustnej, ale także mogą być podawane do nosowo. W trakcie leczenia opornych ataków migreny podaje się skojarzenie tryptanów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków przeciwwymiotnych, jeżeli są konieczne.

W działaniu profilaktycznym stosowane są leki takie jak propranolol, kwas walproinowy czy leki przeciwdepresyjne. Niektórzy pacjenci korzystają również z pomocy fizjoterapeutów.

Rozpoznanie migreny przez lekarza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia musi łączyć się ze zmianą trybu życia. Wiele czynników wyzwala atak migreny, np. posiłek (czekolada, kawa). W celu zmniejszenia częstotliwości napadów migreny należy wprowadzić odpowiednie nawyki, takie jak:

- regularne posiłki,

- odpowiednia higiena snu oraz wysypianie się,

- ograniczenie stresu oraz wdrożenie technik relaksacyjnych,

- stronienie od kawy, alkoholu i innych używek,

- unikanie spożywania produktów zawierających w swoim składzie aminy biogenne (np. banany, sery, wędzone ryby).

Jeżeli cierpimy na migrenę warto prowadzić dziennik migrenowy, który ułatwi nam kontakt z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego leczenia oraz może pomóc w odnalezieniu bodźca wyzwalającego atak migreny. Dzięki odpowiedniej rutynie możemy ograniczyć ilość napadów migreny i poprawić jakość swojego życia.

mgr Farmacji
Maria Zykubek