złuszczanie kwasami

Złuszczanie kwasami

Jesień to idealny czas na dermokurację z zastosowaniem peelingów chemicznych, czyli kwasowych. Zabieg peelingu chemicznego polega na kontrolowanym złuszczaniu warstw naskórka przy użyciu kwasów.

Skóra każdego z nas wytwarza ciągle nowe komórki, pełnią one różnorodną rolę i przemieszczają się ku górnym warstwom skóry, kończąc na naskórku, gdzie tworzą płaszcz hydrolipidowy. Cały cykl życia komórki od jej powstania do obumarcia (złuszczenie) trwa około 28 dni, jednak wraz z wiekiem oraz przez wpływ czynników zewnętrznych może ulec wydłużeniu oraz osłabieniu.

Po każdym zabiegu złuszczania kwasami odsłonięte zostają głębsze warstwy naskórka, które mają większy potencjał, są młodsze, pozbawione zanieczyszczeń i zaskórników.

Peelingi chemiczne są w stanie spłycić blizny potrądzikowe lub uporczywe przebarwienia. Złuszczanie kwasami sprawdzi się w przypadku poszarzałej skóry, plam po słonecznych, skóry potrzebującej odmłodzenia. Odpowiednio dobrany preparat może pomóc w walce z łojotokiem , trądzikiem czy rozszerzonymi porami. Wyżej stężone kwasy silnie pobudzają produkcję włókien kolagenowych i elastyny odpowiedzialnych za jędrność skóry.

Kwasy dzielimy na 4 główne grupy:

  • AHA (alfa-hydroksykwasy)
  • BHA (betahydroksykwasy)
  • LHA (lipo-hydroksykwas)
  • PHA (poli-hydroksykwasy)

W zależności od potrzeb stosuje się kwasy o różnych stężeniach oraz różnym pH.

Peelingi powierzchowne, to takie w których stężenie nie przekracza 40% a ich działanie ogranicza się do usuwania martwych komórek z warstwy rogowej naskórka.
Głębszą penetrację skóry (do warstw skóry właściwej ) zapewniają kwasy stężone powyżej 40%, a tego typu zabiegi można wykonać u lekarzy medycyny estetycznej.

Kwasy dobieramy zawsze odpowiednio do problemu kosmetycznego, stosuje się je oddzielnie lub w mieszankach.

Przykładowe kwasy wraz z krótkim opisem działania:

Kwas mlekowy – (AHA) sprawdzi się osobom walczącym z bliznami. Reguluje produkcję sebum, odblokowuje pory oraz oczyszcza skórę.

Kwas laktobionowy – (PHA) polecany osobom z podrażnieniami, ze skórą wrażliwą, jest bowiem dużo łagodniejszy od klasycznych kwasów AHA. Z powodzeniem mogą go stosować osoby z problemami naczyniowymi a także łagodzi podrażnienia wywołane trądzikiem i łojotokiem. Jest to kwas silnie pobudzający fibroblasty odpowiedzialne za powstawanie kolagenu i elastyny.

Kwas azaleinowy – przeznaczony do walki z zaskórnikami, silnie rozjaśnia, jest znakomitym antyoksydantem. Kwas azaleinowy sprawdzi się atopikom (AZS) oraz osobom, którym zależy na oczyszczeniu skóry trądzikowej, z licznymi zaskórnikami. Działa antybakteryjnie, spłyca też blizny potrądzikowe.

Kwas ferulowy – (PHA) jest znakomity w spłycaniu zmarszczek. Ma właściwości antyoksydacyjne, chroni skórę przed fotostarzeniem. Pomaga odzyskać zdrowy koloryt skóry, sprawdzi się przy cerach dojrzałych, które utraciły jędrność i brakuje im blasku.

Kwas glikolowy – (AHA) sprawdzi się w likwidowaniu przebarwień oraz pomoże wyrównać koloryt skóry. Kwas glikolowy charakteryzuje się małym rozmiarem cząstek kwasu, dzięki temu penetruje mocno naskórek. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Kwas glikolowy ma wszechstronne działanie- rozjaśnia skórę, spłyca blizny i zmarszczki oraz silnie nawilża.

Kwas szikimowy – (AHA) kwas ma działanie silnie złuszczające, składnia tkanki do intensywnej regeneracji. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, sprawdzi się osobom zmagającym się z przebarwieniami związanymi ze zmianami hormonalnymi (np. po ciąży). Kwas szikimowy ogranicza rogowacenie naskórka, wygładza skórę oraz dodaje blasku.

Kwas migdałowy – (AHA) to dość łagodny kwas, sprawdzi się przy cerze wrażliwej oraz suchej, polecany osobom, które w krótkim czasie od zabiegu będą narażone na ekspozycję na słońce. Kwas migdałowy doskonale nawilża, odżywia oraz wygładza skórę. Pomaga przywrócić zdrowy koloryt i blask oraz przeciwdziała starzeniu.

Kwas salicylowy – (BHA) głównie polecany w trądziku. Ma działanie dezynfekujące oraz antybakteryjne. W niższych stężeniach działa odkażająco oraz przeciwzapalnie, w wyższych – działa silnie złuszczająco, regeneruje i pobudza odnowę komórkową.

Przeciwwskazaniami do złuszczania kwasami są:

  • ciąża; przyjmowanie doustnie niektórych leków, np. retinoidy;
  • alergie skórne; cukrzyca; choroby immunologiczne; aktywna opryszczka;
  • wyjazd w mocno nasłonecznione miejsca; otwarte rany;odmrożenia i poparzenia.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy

Dodaj komentarz