Mocznik w kosmetykach – silny składnik nawilżający

8 marca 2022

Mocznik to substancja , która jest ubocznym produktem przemiany białek w naszym organizmie. Znajduje się także w skórze, gdzie jest jednym z głównych składników NMF( naturalnego czynnika nawilżającego). Choć mocznik stanowi jedynie 1% składu ludzkiego naskórka, jest w dużej mierze odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie, lub w przypadku niedoboru – za suchość skóry. Do celów kosmetycznych wykorzystywany jest syntetyczny odpowiednik mocznika, który nie ma zapachu i jest bezbarwny (nie alergizuje).
Produkty kosmetyczne z dodatkiem mocznika tworzą barierę uniemożliwiając ucieczkę wody z głębszych warstw skóry, dlatego to właściwy wybór dla posiadaczy skór ekstremalnie przesuszonych, także z atopią lub innymi problemami dermatologicznymi.

Działanie mocznika – na czym polega?

Mocznik w zależności od stężenia w kosmetykach może pełnić różne funkcje, dlatego spektrum działania tego składnika jest bardzo szerokie:

Stężenie 2% - pobudza regenerację naskórka, oraz przyspiesza podziały komórek w warstwie ziarnistej skóry – to najczęściej spotykane stężenie w kremach nawilżających i regenerujących.
Stężenie 3-10% - nawilża i zmiękcza, zwiększając ilość wody w warstwie rogowej naskórka. Stężenie o tym zakresie najczęściej wykorzystywane jest w kremach do pielęgnacji stóp.
Stężenie 10 % - ma działanie przeciwbakteryjne, w takim stężeniu występuje w tonikach do skóry trądzikowej.
Stężenie 10-30% - ma działanie zmiękczające skórę oraz zwiększa jej przepuszczalność, ułatwiając wnikanie w głąb skóry substancji aktywnych innych kosmetyków.
Stężenie 30-40% - o działaniu złuszczającym, w takim stężeniu wykorzystywany jest w peelingach, kuracjach złuszczających, preparatach do skóry suchej, nadmiernie zrogowaciałej ( często polecany do suchej skóry pięt, łokci).
Stężenie 40-50 proc. i więcej – silnie złuszcza, i w takim stężeniu występuje w lekach przepisywanych na receptę, sprawdza się w leczeniu wielu chorób dermatologicznych :
• rybiej łuski
• AZS ( atopowe zapalenie skóry)
• łuszczycy

Mocznik w kosmetykach występuje pod nazwą UREA. Im wyżej znajduje się ten napis na liście składników danego produktu, tym wyższe jest jego stężenie.


Podsumowując, korzyści jakie niesie za sobą używanie preparatów z mocznikiem to :

- Walczy z oznakami starzenia się skóry, zapobiega on utracie elastyczności .
- Utrzymuje równowagę pH i pomaga przenikać innym substancjom aktywnym w głąb skóry.
- Wiąże duże ilości wody i głęboko nawilża . Skóra po jego użyciu staje się miękka i delikatna.
- Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i wzmacnia barierę ochronną skóry.
- Zapobiega łuszczeniu się skóry. Zmienia oraz regeneruje jej strukturę.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Kategorie