S.O.S. – na ratunek suchym dłoniom

4 stycznia 2022

Do suchości dłoni może przyczynić się wiele czynników, między innymi częste mycie i dezynfekcja dłoni, ale także czynniki zewnętrzne takie jak mróz, wiatr, nagła różnica temperatur.
Trzeba pamiętać, że z niektórymi czynnikami podrażniającymi i wysuszającymi dłonie możemy sobie poradzić w łatwy sposób, należy pamiętać żeby:

• Nie zapominać o rękawiczkach ochronnych podczas sprzątania. Detergenty używane podczas sprzątania są bardzo agresywne dla skóry dłoni, mogą także powodować reakcje alergiczne, szczególnie gdy bariera naskórkowa została naruszona już wcześniej.
• Kiedy warunki pogodowe nie są zbyt korzystne, a na dworze panuje mróz i pada śnieg nie powinniśmy zapominać o zakładaniu rękawiczek, które chronią naszą skórę.
• Suche gorące powietrze, również te z kaloryfera nie sprzyja naszej skórze, także na dłoniach, pomocny może okazać się nawilżacz powietrza w domu a także warto regularnie pielęgnować skórę kosmetykami dedykowanymi dłoniom.
• Czasami dobór niewłaściwego kremu może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeśli pomimo regularnego stosowania kremu pielęgnującego stan skóry nie ulega poprawie, warto zastanowić się czy jego skład nie jest bogaty w syntetyczne kompozycje zapachowe, być może w składzie jest wysuszający alkohol, niekiedy ładny wygląd i zapach nie idzie w parze z właściwym działaniem kosmetyku. Warto wtedy postawić na kremy zawierające w składzie np. glicerynę, mocznik czy kwas hialuronowy, które nawilżają suchą skórę oraz tworzą ochronny film na powierzchni dłoni.

Co jeszcze możemy zrobić by cieszyć się gładkimi i wypielęgnowanymi dłońmi?

Możemy zafundować naszym dłoniom domowy rytuał przy użyciu olejku rycynowego.
Przed pójściem spać należy rozprowadzić na dłoniach niewielką ilość olejku, oraz założyć na noc bawełniane rękawiczki. Rano skóra będzie w znacznie lepszej kondycji, olejek rycynowy przyniesie ulgę przesuszonym dłoniom.

Na zaczerwienione dłonie pomóc może domowa mieszanka soku z cytryny, miodu oraz sody oczyszczonej. Cytryna ma właściwości rozjaśniające, miód wygładza szorstką skórę, a soda złuszcza martwy naskórek. Skuteczne także mogą okazać się odżywcze kąpiele np. w wywarach ziół: nagietka czy siemienia lnianego.

Zabieg przy użyciu siemienia lnianego :

Kilka łyżek siemienia musimy zalać wrzącą wodą, czekamy kilka minut -aż woda osiągnie właściwą temperaturę . W miseczce powinien powstać nam roztwór przypominający rzadki kisiel. Zanurzamy w nim dłonie na kilka minut. Osuszamy skórę. Następnie możemy nałożyć na dłonie krem lub olejek.


Stosowanie gotowych maseczek nawilżających do dłoni- rynek oferuje coraz więcej kosmetyków dedykowanych dłoniom czy stopom. Maseczki tego typu pobudzają proces odnowy komórkowej, redukują przebarwienia, ujędrniają i przede wszystkim intensywnie nawilżają.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Kategorie