Fotoprotekcja – skuteczna ochrona przed słońcem

8 czerwca 2021

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa, jeśli chcemy zachować zdrowie i urodę. Kiedy zaczyna się robić coraz cieplej powinniśmy zastanowić się nad zakupem właściwego kosmetyku z filtrami UV. Powinien hamować procesy starzenia, oraz zapobiegać powstawaniu zmian przednowotworowych i nowotworów skóry.

Na naszą skórę oddziaływują trzy rodzaje promieni UV:

  1. Promieniowanie UVC - ten rodzaj jest pochłaniany i neutralizowany przez ozonową warstwę ziemi.
  2. Promieniowanie UVB –to promieniowanie powodujące oparzenia ( jest to tzw. Opalenizna opóźniona ) widoczna najczęściej po długiej ekspozycji na słońce.
  3. Promieniowanie UVA- są odpowiedzialne za pigmentację skóry : przebarwienia, plamy, powstawanie piegów, pieprzyków. UVA przenika do głębszych warstw skóry, co powoduje zmiany w usieciowaniu kolagenu i elastozy, co bezpośrednio wpływa na tzw. fotostarzenie skóry czyli przyspieszone pogłębienie bruzd, zmarszczek oraz zwiotczenie skóry.

Nasza skóra posiada naturalną ochronę przed promieniowaniem UV. Opalenizna jest niczym innym, jak reakcją obronną naszej skóry, która poprzez syntezę melaniny stara się zatrzymać przenikanie UV oraz chronić ją przed działaniem wolnych rodników. Nie każdy z nas posiada jednakową ochronę, im więcej melaniny jest w naszej skórze, tym zdolność do fotoprotekcji jest wyższa.

Pomocna we właściwym doborze kosmetyków ( wartości SPF) jest skala Fitzpatricka – dermatolog o tym nazwisku określił 6 fototypów skóry.

Cechy charakterystyczne i reakcja:

TYP I

Blady kolor skóry, niebieskie lub piwne oczy, włosy blond lub rude, bardzo często piegi.
Zawsze ulega oparzeniom, bardzo trudno się opala.
Polecany filtr : 50 + SPF

TYP II

Jasny kolor skóry, zielone lub piwne oczy, włosy blond, rude lub brązowe, często piegi.
Zazwyczaj ulega oparzeniom, trudno się opala.
Polecany filtr : 30+ -50+SPF

TYP III

Kremowy kolor skóry, ciemny blond lub brązowe włosy, szare lub brązowe oczy, rzadko piegi.
Umiarkowanie ulega poparzeniom, opala się przeciętnie.
Polecany filtr : na początek 30+ SPF, zmniejszając stopniowo do 15+ SPF

TYP IV

Jasnobrązowa do oliwkowej skóra, ciemne włosy, brązowe lub ciemnobrązowe oczy, brak piegów.
Rzadko ulega oparzeniom, zawsze się opala.
Polecany filtr: na początek 30+ SPF, zmniejszając stopniowo do 12+ SPF

TYP V

Brązowa skóra, ciemne lub czarne włosy, ciemnobrązowe oczy.
Bardzo rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala.
Polecany filtr: 10+ SPF zmniejszany stopniowo do 6+SPF.

TYP VI

Ciemnobrązowa lub czarna skóra, czarne włosy, ciemnobrązowe oczy, brak piegów.
Nigdy nie ulega oparzeniom, nigdy się nie opala.
Polecany filtr : 6+SPF.

Kolejnym ważnym aspektem w doborze kosmetyku jest rodzaj filtrów.

Na rynku kosmetycznym dostępne są produkty z filtrami fizycznymi, chemicznymi lub mieszanymi.

Filtry fizyczne

Są to tzw. filtry mineralne. Ich działanie polega na odbijaniu i rozpraszaniu promieni UV. Głównymi przedstawicielami tej grupy są tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Ich zaletą jest fotostabilność –nie zmieniają swoich właściwości przy narażeniu na zmienne warunki ( promieniowanie, wysoka temperatura, czas).
Kosmetyki z filtrami fizycznymi sprawdzają się przy skórach alergicznych, także na skórze dzieci – nie powodują uczuleń.
Wadą jest konieczność aplikacji po każdorazowym wyjściu z wody czy wysiłku fizycznym. Tego typu kosmetyki potrafią pozostawić tłusty biały film na skórze.

Filtry chemiczne

To filtry absorbujące promieniowanie UV, zamieniają je w energię cieplną. Są niewidoczne na skórze, w przeciwieństwie do filtrów fizycznych nie pozostawiają po sobie lepkiej warstwy, wchłaniają się całkowicie, nie ścierają się. Filtry chemiczne aktywują się po wniknięciu w skórę po około 30 minutach, także ważne jest by aplikacji kosmetyku dokonać na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Filtry chemiczne mają niską fotostabilność, stąd aplikację trzeba powtarzać co 3 godziny. Filtry chemiczne sprawdzą się w przypadku posiadaczy skór tłustych, trądzikowych ponieważ formuła jest znacznie lżejsza niż w przypadku kosmetyków z filtrami fizycznymi. Skóry alergiczne mogą jednak nie polubić się z tego rodzaju preparatami, często powodują uczucie przegrzania czy mrowienia skóry.

Filtry mieszane

Producenci oferują nam tego typu kosmetyki chcąc zachować wysoką fotostabilność preparatu wraz z odpowiednim poziomem fotoprotekcji, nie serwując nam zbyt ciężkiej formuły kosmetycznej. Kosmetyk ma być nie tylko skuteczny w ochronie przeciwsłonecznej ale i komfortowy w użytkowaniu.

Aby cieszyć się piękną i zdrową skórą warto poświęcić chwilę czasu na dobór właściwego preparatu przeciwsłonecznego. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności z powodu poparzeń, nieestetycznych przebarwień a może uda się uniknąć stresujących wizyt u dermatologa.

Opalajmy się bezpiecznie i cieszmy się letnim słońcem!

Martyna Grzebel

mgr. Kosmetologii

Kategorie