Ból zęba, przyczyny i zapobieganie

9 grudnia 2022

Ból zęba to powszechny i często bolesny problem, który może dotknąć każdego. Spowodowany może być przez wiele czynników, w tym infekcje, choroby dziąseł, ubytki i próchnicę zębów. Ból może wahać się od łagodnego do ciężkiego i może utrudniać picie, jedzenie a nawet sen.


Najczęściej spotykane dolegliwości powodujące ból zęba


Próchnica zębów - to proces, w wyniku którego w zębach tworzą się dziurki, czyli tak zwane ubytki. Powstaje w wyniku gromadzenia się w jamie ustnej kwasów i bakterii, które atakują szkliwo i mogą prowadzić do bólu zęba i wzmożonej wrażliwości.
Infekcja - najczęściej występuje w sytuacji, gdy bakterie dostaną się do zęba przez ubytek lub pęknięcie i spowodują powstanie ropnia, czyli tak zwanej kieszeni z ropą. Może to wtedy powodować ból zęba.
Choroba dziąseł - znana jako choroba przyzębia, jest zakażeniem tkanek i kości, które wspierają zęby. Może ona powodować ból zęba, a nieleczona może nawet prowadzić do utraty zębów.
Wrażliwość – objawia się szczególną wrażliwością na gorące lub zimne napoje, słodkie/kwaśne pokarmy. Często występuje w sytuacji, gdy szkliwo na zębach jest uszkodzone lub gdy nerwy wewnątrz zęba są odsłonięte.


Co należy zrobić w przypadku bólu zęba?


Leczenie bólu zęba zależy od przyczyny jego powstania. Powszechne zabiegi w gabinetach stomatologicznych obejmują wypełnianie ubytków oraz leczenie choroby dziąseł. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie leczenia kanału korzeniowego lub ekstrakcji.
Najlepszym jednak sposobem zapobiegania bólowi zęba jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanienitkowanie zębów i stosowanie płynu do płukania ust pomoże utrzymać właściwą higienę. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach u dentysty w celu wykonania badań kontrolnych. Stosowanie zdrowej diety i unikanie pokarmów zawierających cukier i kwas mogą również pomóc w zapobieganiu ubytkom i próchnicy zębów.
W przypadku bólu zęba powinno się jak najszybciej udać do dentysty, który szybko będzie mógł zdiagnozować przyczynę bólu zęba i zalecić odpowiednie leczenie. W międzyczasie w celu złagodzenia bólu można przyjmować leki przeciwbólowe na ból zęba dostępne w Mojaapteka.pl bez recepty.