Otyłość u dzieci

2 czerwca 2020

Jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych jest otyłość. Często jest ona spowodowana coraz mniejszą aktywnością ruchową w życiu codziennym oraz szerokim dostępem do wysoko przetworzonej żywności. Otyłość to zaburzenie, które jest spowodowane brakiem równowagi między poborem a wydatkowaniem energii. Skutkiem takiej sytuacji jest zwiększanie się ilości tkanki tłuszczowej. Poza kwestią estetyki otyłość może prowadzić do wielu powikłań i staje się bardzo poważnym problemem zdrowotnym.

Bardzo niepokojący staje się fakt, że to zaburzenie coraz częściej występuje u osób młodych - dzieci i młodzieży. Ze statystyk, na które powołuje się Instytut Matki i Dziecka, na otyłość, wśród osób w wieku szkolnym, cierpi już co piąty chłopiec oraz co siódma dziewczynka. Wyniki badań prowadzone w wielu krajach udowadniają, iż otyłość u dzieci i młodzieży jest problemem całej rodziny. Coraz więcej rodziców, których dzieci dotknięte są tym zaburzeniem, decyduje się na wizytę u specjalistów, licząc na szybkie rozwiązanie problemu. Niestety leczenie otyłości jest jednak bardziej złożone, długotrwałe i wymagające psychicznie.

Czynniki wpływające na otyłość u dzieci

Za najważniejszy czynnik sprzyjający otyłości jest niewątpliwie zastępowanie pracy mięśni pracą wszelakich urządzeń technicznych. U osób młodych odnosi się to głównie do zbyt częstego oraz niepotrzebnego korzystania ze środków transportu, rezygnowania ze spontanicznej aktywności fizycznej związanej ze sportem oraz nieograniczonego dostępu do rozrywki, który jest oferowany przez telewizor i komputer. Poza samą aktywnością, niesamowicie istotnym czynnikiem jest nieprawidłowe odżywianie. W dobie rozwoju technicznego spożywane jest zbyt dużo przetworzonej, wysokokalorycznej żywności, która jest bogata w tłuszcze i cukry proste. Poza jakością produktów problemem jest również nieregularność spożywania posiłków oraz podjadanie kalorycznych przekąsek. Rozwojowi otyłości mogą sprzyjać również sytuacje stresowe oraz problemy emocjonalne wynikające z konfliktów w szkole lub rodzinie. Dziecko przeżywające trudności oraz niepowodzenia może traktować jedzenie jako funkcję kompensacyjną. W takich sytuacjach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Do czego może doprowadzić otyłość u dzieci?

Otyłość może doprowadzić do poważnych nieprawidłowości już od najmłodszych lat, a nawet spowodować poważne choroby sercowo-naczyniowe, które następnie mogą rozwinąć się w wieku dorosłym. Wśród najczęściej występujących problemów związanych z otyłością znajdują się:
- nadciśnienie tętnicze,
- stłuszczenie wątroby,
- zespół policystycznych jajników,
- bezdech senny,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia kostno-stawowe,
- zaburzenia gospodarki lipidowej,
- zaburzenia gospodarki węglowodanowej z cukrzycą typu drugiego,
- większa predyspozycja do chorób nowotworowych w dorosłości.

Jak leczyć otyłość oraz jakie są główne zasady?

Bardzo ważnym elementem leczenia otyłości, szczególnie u dzieci, jest konsultacja z lekarzem. Podstawą walki z otyłością u dzieci jest zmiana stylu życia polegająca na zmianie sposobu odżywiania oraz zwiększeniu aktywności fizycznej całej rodziny. Niezbędnym elementem dla młodego człowieka z takim zaburzeniem jest wsparcie psychiczne. Zmiany związane z aktywnością fizyczną należy wprowadzać na każdym etapie życia codziennego. Kluczowe mogą okazać się tak małe zmiany jak rezygnacja z wizyty w sklepie przy użyciu samochodu. Wspólna przechadzka w tym celu zmusza młodego człowieka do dodatkowej aktywności fizycznej, której dotychczas brakowało. Kolejnym krokiem jest angażowanie dziecka do wspólnego przygotowywania posiłków. Pozwala to na połączenie zabawy oraz kreowanie i implementowanie dobrych przyzwyczajeń. Dobrym pomysłem może okazać się dążenie do spożywania przez dziecko jak największej ilości posiłków wspólnie z rodzicami. Powinna pojawić się zasada mówiąca o tym, że cała rodzina posiada takie same menu. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której rodzice jedzą co innego, a dziecku proponuje się inny posiłek. Należy pamiętać, że niezależnie od podjętych działań, pomoc lekarska może okazać się niezbędna, a przede wszystkim ułatwi cały proces.