Ból zęba - powszechna dolegliwość

2 czerwca 2020

Ból zęba jest jednym z najpowszechniejszych dolegliwości, której doświadczamy w życiu codziennym. Jest to dokuczliwy problem, które nie pozwala skupić się na obowiązkach domowych, a nawet utrudnia sen. W zależności od przyczyny przyjmuje różne formy. Może przyjąć łagodną postać, lecz potrafi posiadać bardzo ostry charakter. Wydaje się całkiem powszechny ale absolutnie nie powinien być lekceważony, szczególnie kiedy ból się nasila. Nawet jeśli ból zęba mija to według lekarzy powinien być traktowany poważnie. Istotne w takiej sytuacji jest poznanie przyczyny. Stomatolodzy podkreślają, że ból stanowi cenną informację, ponieważ nie występuje w martwej miazdze, tylko na etapie, w którym można podjąć się leczenia i zapobiegać powikłaniom.

Rodzaje bólu zębów:

Ból ostry, nagły, pojawiający się czasami

Ten rodzaj bólu pojawia się zazwyczaj przy spożywaniu gorących lub zimnych posiłków i napojów. Jest nagły i przeszywający, najczęściej krótkotrwały. Może być przejawem nadwrażliwości zębów, która najczęściej jest wynikiem recesji dziąseł oraz utratą szkliwa. Taką sytuację może spowodować niewłaściwa higiena zębów, a nawet agresywne szczotkowanie. Ból pojawiający się od czasu do czasu może być również oznaką próchnicy, urazu mechanicznego, który mógł uszkodzić korzeń zęba lub rozwijającego się ropnia zębowego. W szczególnych przypadkach ból ten może powodować plomba, która okazała się nieszczelna lub wypadła ze swojego miejsca.

Ból chroniczny, pulsujący lub ćmiący

W takim przypadku czynnikiem wpływającym na jego występowanie może być próchnica, która prowadzi do zapalenia miazgi. Bakterie stopniowo obejmują tkanki zewnętrzne takie jak szkliwo czy koronę zębową. Następnie docierają one do zębiny i miazgi zębowej, gdzie powodują stan zapalny. Ból wynikający z zakażenia często pojawia się w pozycji leżącej, co może utrudniać sen. Miazga w przypadku infekcji oraz niepodjęcia leczenia obumiera, ponieważ jest żywą tkanką. Poza nieleczoną próchnicą może ją wywołać uraz mechaniczny lub nieudany zabieg leczenia kanałowego.

Ból stały, intensywny, możliwy obrzęk twarzy

Taki ból nie dający się zwalczyć dzięki dostępnym środkom przeciwbólowym może być skutkiem powikłań bakteryjnego zakażenia miazgi zębowej i jej martwicy, do których należą: zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, ropień zębowy lub torbiel korzeniowa. Dentyści przestrzegają, że w takich przypadkach należy pilnie zgłosić się do dentysty, gdyż niezbędne może okazać się leczenie kanałowe, usunięcie zęba, zabiegi chirurgiczne lub antybiotykoterapia. Nie wolno bagatelizować objawów przy zapaleniach pochodzących od zębów, ponieważ mogą one powodować różne powikłania takie jak zapalenie zatok, zapalenie nerwów czaszkowych lub ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wizyta u lekarza jest konieczna.

Ból całej szczęki

Ból szczęki lub promieniujący na pozostałą część twarzy może okazać się chorobą okluzyjną. Nieprawidłowo kontaktujące się zęby mogą powodować przeciążenia w stawie lub zaciskanie i zgrzytanie zębami. W konsekwencji prowadzi do startego szkliwa, odsłoniętej zębiny i kruszących się zębów. Inną przyczyną występowania tego bólu mogą być zęby mądrości.

Ból całej twarzy

Może się wiązać z nerwem trójdzielnym, który jest jednym z najlepiej unerwionych miejsc w ciele człowieka. Jego naruszenie powoduje u pacjentów ból rozrywający, przeszywający, który często trwa krótko ale jest trudny do wytrzymania.

Leczenie bólu zębów

Lekceważenie bólu zębów jest niepożądane. W przypadku ich występowania należy natychmiast skonsultować się z lekarzem specjalistą. Dzięki szybkiej diagnozie problem bólu oraz ewentualnych powikłań może zostać sprawnie wyeliminowany.

Istnieją jednak domowe sposoby, które pozwalają na złagodzenie dolegliwości związanych z zębami:

W przypadku niewielkiego bólu pomocny może okazać się paracetamol występujący w powszechnie dostępnych tabletkach, na ostrzejszy ból ibuprofen. Należy jednak pamiętać aby przed zażyciem tabletki skonsultować się z lekarzem lub farmaceutom.
Stany zapalne dziąseł mogą być złagodzone dzięki płukankom z rumianku lub szałwii,
Gdy ból występuje z jednej strony, to należy unikać jedzenia i obciążania jej do momentu wizyty u dentysty,
W przypadku dziury w zębie, można włożyć do niej wacik nasączony olejkiem goździkowym, jodłowym lub kroplami walerianowymi,

Pomimo stosowania domowych sposobów wizyta u lekarza specjalisty jest obowiązkowa i decyzja o niej powinna być podjęta niezwłocznie w przypadku mocnego bólu.

Kategorie