Choroby tarczycy

2 czerwca 2020

O chorobach tarczycy czyta się i mówi coraz częściej. Schorzenie to dotyczy przede wszystkim kobiet, ale zaburzenia w jej pracy zdarzają się także u mężczyzn. Najczęściej występujące sygnały to wole, czyli powiększona tarczyca, zaburzenia metabolizmu, zmiany zachowania, a nawet problemy z płodnością. Występowanie takich objawów może stanowić poważny powód do niepokoju. Niestety, nie u każdej osoby pojawia się każdy symptom choroby tarczycy, co utrudnia jej rozpoznanie, a w przypadku łagodnej postaci nadczynności lub niedoczynności, możemy w ogóle nie mieć świadomości zaburzeń. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń kontakt z lekarzem jest konieczny, a samo leczenie niezbędne aby uniemożliwić rozwój schorzenia.

Objawy tarczycy występujące w przypadku nadczynności

Najczęstsze objawy, które objawiają się w momencie wystąpienia zaburzenia nadczynności tarczycy to:
- zwiększona potliwość,
- wole,
- krótsze lub lżejsze menstruacje,
- zwiększone ciśnienie krwi,
- przyspieszona akcja serca, możliwe kołatanie,
- uczucie zmęczenia, osłabienia mięśni,
- drżenie dłoni,
- ogólne pobudzenie, nerwowość,
- spadek masy ciała połączony ze wzmożonym apetytem,
- biegunka.

Objawy tarczycy występujące w przypadku niedoczynności

Większość objawów w przypadku niedoczynności tarczycy jest antagonistyczna w stosunku do nadczynności. Do najczęściej występujących objawów w przypadku tego zaburzenia należą:
- wole,
- trudności z koncentracją i zapamiętywanie,
- depresja,
- cięższe miesiączki,
- spowolnienie akcji serca,
- drętwienie i mrowienie dłoni,
- sucha skóra i włosy,
- większa wrażliwość na chłód,
- przyrost masy ciała,
- zaparcia.

Choroba Hashimoto

Szczególnie zagrożone wystąpieniem choroby, zdiagnozowanej w 1912 roku przez Hakaru Hashimoto, są osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego oraz ci, którzy posiadali w rodzinie osoby dotknięte chorobą tarczycy. Hashimoto objawia się często u kobiet zaraz po porodzie. U co drugiej osoby może prowadzić do stałej niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym analogicznie do nazwy organ produkuje zbyt małą liczbę hormonów. Jest to zaburzenie chemicznych reakcji organizmu, ponieważ hormony tarczycy wpływają na prawie każdą część ciała i stale występują w krwioobiegu. Objawy niedoczynności tarczycy mogą być omylne, ponieważ nie wskazują bardzo jednoznacznie na konkretne schorzenie. Utrudnieniem jest też fakt, że schorzenie może nie dawać żadnych objawów. W przypadku pojawienia się rzadko występującego obrzęku śluzowatego, czyli zaawansowanej niedoczynności tarczycy, zdrowie pacjenta jest poważnie zagrożone. Objawia się on płytkim oddechem, obniżeniem temperatury ciała oraz obniżonym ciśnieniem krwi. Zagrożenie życia wynika z faktu, iż może doprowadzić do śpiączki lub śmierci. W przypadku kobiet w ciąży niedoczynność tarczycy może poważnie spowodować opóźnienie rozwoju dziecka.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to schorzenie, które odwrotnie niż w przypadku niedoczynności, powoduje zbyt dużą produkcję hormonów. Jako że są one odpowiedzialne za metabolizm, to w przypadku ich zwiększonej ilości powodują one jego znaczne przyspieszenie. Najczęstszym powodem jej występowania jest wpływ choroby Gravesa-Basedowa. Choroba ta stymuluje tarczycę do zwiększonej produkcji hormonów. Nadczynność tarczycy może powodować wiele poważnych powikłań takich jak choroby oczu, serca, osteoporozę, problemy skórne, a nawet przełom tarczycowy. Nadczynność tarczycy może również okazać się ciężka do zdiagnozowania, gdy wystąpi jej subkliniczna odmiana.

Zapobieganie chorobom tarczycy

Zapobieganie chorobom tarczycy jest bardzo trudne. Bezpośrednie wyeliminowanie jej wystąpienia jest niemożliwe. Eksperci alarmują jednak, że tym schorzeniom sprzyja dieta uboga w jod, stres oraz używki i inne toksyny występujące w środowisku. Należy więc zadbać o higienę swojego ciała, przemyśleć swoje nawyki żywieniowe oraz poważnie zastanowić się nad koniecznością zażywania używek takich jak papierosy, w naszym codziennym życiu. W przypadku wystąpienia podejrzenia chorób tarczycy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zalecane są także systematyczne badania profilaktyczne.

Leczenie chorób tarczycy

Leczenie osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, w tym chorobę Hashimoto, może wiązać się z leczeniem przez całe życie. Schorzenie wymaga systematycznego leczenia pod okiem endokrynologa. Pomimo doprowadzenia poziomu TSH do normy, nie można zaprzestać przyjmowania leków regulujących odpowiednią ilość hormonów.

W przypadku nadczynności tarczycy stosuje się redukcję wytwarzanych przez tarczycę hormonów. Jedną z metod leczenia jest podawanie radioaktywnego jodu. Niestety, skutkiem ubocznym takiego procesu może być odwrócenie symptomu i wystąpienie niedoczynności. Zdarza się, że konieczne może okazać się usunięcie części, lub całości chorego gruczołu.

Kategorie