Jak dbać o skórę po opalaniu?

30 sierpnia 2023

Skóra po kąpielach słonecznych wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli chcemy cieszyć się ładną opalenizną przez dłuższy czas i uniknąć nieelegancko wyglądających przebarwień powinniśmy zadbać o jej właściwe nawilżenie i regenerację. Po kąpieli słonecznej na plaży pierwszym ukojeniem dla skóry będzie prysznic lub kąpiel w letniej wodzie. Dzięki temu usuniemy piasek, który może podrażnić naszą świeżo opaloną skórę.

Żeby skóra po urlopie wyglądała na zadbaną i nie straszyła przesuszonymi łuszczącymi się „plackami“ konieczna jest pielęgnacja dedykowana właśnie skórze po opalaniu . Zamiast stosować zwykłe kremy, czy balsamy, które używamy na co dzień warto sięgnąć po specjalne kosmetyki po opalaniu. Takie preparaty kosmetyczne nie tylko nawilżą naszą podrażnioną skórę, ale także ochronią ją przed szkodliwym działaniem promieni UV i zahamują procesy starzenia. Intensywne opalanie przyspiesza starzenie się skóry, przyczynia się do powstawania zmarszczek, przebarwień oraz nadmiernego wysuszenia. Nieestetyczne odbarwienia w postaci białych plamek to zasługa hiperpigmetacji jaka powstaje w wyniku poparzeń słonecznych. Dochodzi do uszkodzenia melanocytów i zaburzenia produkcji melaniny w naszej skórze. W przypadku poparzeń słonecznych powinniśmy sięgnąć po specjalny łagodzący balsam na oparzenia czy piankę zawierającą pantenol.

Drogerie oferują nam całkiem sporą ilość specjalnych kosmetyków po opalaniu. Wartościowymi preparatami będą:

*balsamy po opalaniu z kompleksem łagodząco-chłodzącym,
*mleczka z dodatkiem wapnia ( wapno przyspiesza procesy regeneracyjne skóry),
*kremowe żele do twarzy i ciała,
*żel aloesowy

Ponadto do natłuszczenia sprawdzą się bardziej treściwe kosmetyki jak masło shea czy olej kokosowy- mocne nawilżenie i natłuszczenie skóry po opalaniu to podstawa, bo dzięki niemu ograniczymy łuszczenie się przesuszonej przez słońce skóry. Kompletując kosmetyki po opalaniu warto też pamiętać o naszych włosach, one także mogą ucierpieć na skutek kąpieli słonecznych. W okresie wakacyjnym dobrym wyborem będą szampony nawilżające, nie obciążające włosów- świetnie sprawdzi się np. szampon aloesowy.


Jakie kosmetyki sprawdzą się przy oparzeniach słonecznych?

Jeśli nie udało się nam ochronić naszej skóry przed oparzeniami słonecznymi możemy zastosować wspomniane pianki z dodatkiem d-pantenolu, które działają łagodząco i bez obaw mogą je stosować nawet osoby ze skłonnościami do alergii skórnych, przy AZS czy egzemie. Kolejnym kosmetykiem wartym polecenia jest woda termalna bogata w witaminy i minerały, która mobilizuje skórę do szybszej regeneracji. Po opalaniu oparzoną skórę ukoją też kosmetyki hydro-żelowe. Zastosowanie maski na twarz lub pod oczy w formie hydrożelu zapewni przyjemny chłód, a to zdecydowanie przyniesie ulgę naszej zaczerwienionej od słońca skórze i zadziała niczym kojący chłodny kompres.

Aby uniknąć kolejnych nieprzyjemnych skutków kąpieli słonecznych powinniśmy zrezygnować z ekspozycji na słońce w godzinach 12.00-15.00, kiedy to słońce jest najbardziej agresywne. Pamiętajmy o aplikacji kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi przed każdym opalaniem, nie zapominając o reaplikacji mniej więcej co 2 godziny oraz po kąpielach wodnych. Do czasu, kiedy skóra nie zregeneruje się po oparzeniach słonecznych stosujmy balsamy lub inne kosmetyki po opalaniu. Poza nawilżaniem na zewnątrz ważne jest odpowiednie nawodnienie, dlatego należy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Cieszmy się słońcem z umiarem i budujmy naszą opalenizn stopniowo a z urlopu nie przywieziemy pamiątki w formie bąbli i schodzącej płatami skóry.
Promienie słoneczne są nam potrzebne do syntezy witaminy D, która odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kości oraz całego naszego organizmu. Dlatego korzystajmy ze słońca, ale róbmy to z głową, czyli bezpiecznie.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Kategorie