Leki na zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego – czym jest i jakie są jego przyczyny

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba układu pokarmowego stanowiąca jedno z najczęstszych zaburzeń czynnościowych jelit. Dolegliwość tę określa się także skrótem IBS (ang. irritable bowel syndrome). Szacuje się, że na zespół drażliwego jelita może chorować nawet niecałe 4% światowej populacji. Szczególnie często z tą przykrą przypadłością muszą mierzyć się najmłodsi. Biorąc pod uwagę stosowane obecnie kryteria diagnostyczne, uważa się, że niemal 10% dzieci choruje na zespół jelita drażliwego. 

IBS powoduje nadwrażliwość, a także nawracające zaburzenia pracy jelit, które nie są powiązane z postępującymi w organizmie zmianami biochemicznymi lub organicznymi. Dolegliwość ta potrafi skutecznie utrudnić życie, jednak w zdecydowanej większości przypadków nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia. Stosowane na zespół jelita drażliwego leki pomagają zniwelować nieprzyjemne i bolesne objawy choroby. Niezwykle pomocna w leczeniu tej dolegliwości jest również odpowiednia dieta. 

Objawy zespołu jelita drażliwego

Wachlarz objawów zespołu jelita drażliwego jest stosunkowo szeroki. Do najważniejszych (umożliwiających diagnozę choroby) i najczęściej występujących należą: 

intensywny, skurczowy ból brzucha (najczęściej pojawiający się w lewym podbrzuszu), 

wzdęcia, 

zmiana częstotliwości wypróżniania oraz zmiana konsystencji i objętości stolca.  

Pozostałe objawy IBS to między innymi: wymioty, wczesne uczucie pełności po posiłku, obecność śluzu w stolcu, uczucie zmęczenia i niepokoju, dyskomfort psychiczny, czy też uczucie zalegania pokarmu w żołądku. W przypadku kobiet dochodzą też zaburzenia miesiączkowania oraz ból odczuwany podczas stosunku płciowego. 

Lekarze wyróżniają kilka typów postaci zespołu jelita drażliwego, które różnią się w zależności od charakterystyki objawów występujących u chorego. Pacjent może więc cierpieć na IBS z dominującą biegunką lub zaparciem, charakteryzujący się zrównoważoną częstotliwością wyżej wspomnianych, lub chorobę o postaci niezakwalifikowanej. To tzw. Kryteria Rzymskie IV, które stanowią niezbędną podstawę diagnozy IBS. 

Preparaty i leki na zespół jelita drażliwego

Na szczęście dla osób cierpiących na IBS, na rynku dostępnych jest wiele leków i preparatów mogących skutecznie zniwelować skutki tej choroby. W zależności od nasilenia objawów pacjentom przepisuje się innego rodzaju leki na zespół jelita drażliwego. Dużą popularnością cieszą się tzw. probiotyki, czyli żywe drobnoustroje. W leczeniu IBS wykorzystuje się m.in. szczepy Lactobacillus plantarum 299v, Bifidobacterium infantis, a także żywe kultury drożdży Saccharomyces boulardi. Probiotyki są dostępne w formie łatwych do spożycia kapsułek. Preparaty tego typu mogą zawierać także błonnik, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Leki na jelito drażliwe są dostępne także w postaci płynu przeznaczonego do spożywania doustnego. W tym przypadku mowa głównie o preparatach ziołowych. Środki takie zawierają m.in. wyciągi z kwiatu rumianku, liści melisy,  liści mięty pieprzowej czy wyciąg  z korzenia lukrecji.

Spośród innych cieszących się popularnością preparatów przeznaczonych do leczenia IBS, wyróżnia się także te zawierające szczepy żywych bakterii. Tego typu leki na zespół jelita drażliwego są dostępne bez recepty, a ponadto składają się wyłącznie ze składników naturalnego pochodzenia. W tego typu preparatach dominującą rolę może odgrywać np. sproszkowana łupina nasienna babki jajowatej w połączeniu ze szczepami bakterii kwasu mlekowego Bifidobacterium lactis BL3 i Lactobacillus acidophilus LA1. To stosunkowo bezpieczny leki, które pomagają uregulować rytm wypróżnień, stymulują prawidłową przemianę materii, a ponadto pobudzają motorykę przewodu pokarmowego i stymuluje układ odpornościowy. Warto pamiętać, by nawet leki na drażliwe jelito naturalnego pochodzenia zażywać po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Tyczy się to zarówno środków sproszkowanych, jak i tych dostępnych w postaci kapsułek bądź płynu. W leczeniu IBS stosuje się także leki rozkurczowe, raksyfaminę bądź loperamid.

Styl życia a zespół jelita drażliwego

Nie tylko różnego rodzaju preparaty pomagają skutecznie pozbyć się objawów IBS. Chorując na zespół jelita drażliwego, leki warto uzupełnić odpowiednią dietą i prowadzeniem zdrowego trybu życia. Lekarze zalecają pacjentom cierpiącym na IBS przede wszystkim regularną aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na perystaltykę jelit, nasilając objawy choroby. Dlatego niezwykle pomocne w leczeniu tego schorzenia okazuje się systematyczne uprawianie sportu, a nawet dłuższe spacery bądź innego rodzaju wysiłek o umiarkowanej lub średniej intensywności. 

Należy jednak zaznaczyć, że nie każda forma aktywności fizycznej pomaga zniwelować objawy IBS. Niektóre ćwiczenia, wręcz przeciwnie, doprowadzają do pogorszenia się dolegliwości bólowych. Chorując na zespół jelita drażliwego, powinno się unikać m.in. podnoszenia dużych ciężarów bądź uprawiania innych sportów wymagających niezwykle intensywnego wysiłku. Specjaliści zalecają przede wszystkim takie formy ruchu jak np. joga, nordic walking czy niespieszne wycieczki rowerowe. 

Warto wspomnieć, że nie tylko uprawianie sportu może efektywnie wspomagać leczenie IBS. Cierpiąc na tę przypadłość, należy prowadzić regularny tryb życia, dbać o odpowiednią długość i jakość snu, a ponadto, o ile to możliwe, powinno się unikać stresu. 

Prawidłowe żywienie – dieta i leki na jelito drażliwe

Odpowiednia dieta jest jednym z najważniejszych elementów kuracji zespołu jelita drażliwego. Wyeliminowanie z jadłospisu poszczególnych produktów może okazać się kluczowe dla zminimalizowania występujących objawów choroby bądź nawet całkowitego wyleczenia. Lekarze i dietetycy zalecają w tym przypadku przede wszystkim zrezygnowanie z alkoholu i wyrobów tytoniowych, kawy czy poszczególnych rodzajów przypraw. Zdecydowanie odradza się także spożywanie ostrych dań oraz produktów bogatych w fermentujące mono-, di- i oligosacharydy i poliole. Ostatnie z wymienionych składają się na tzw. dietę FODMAP. Wyklucza ona spożywanie artykułów spożywczych, których ludzki organizm nie potrafi rozłożyć i wchłonąć w jelicie cienkim. Do grupy tych produktów zalicza się m.in. fasolę, brzoskwinie, zawierające gluten pieczywo czy bogate w laktozę wyroby mleczne.  Istotna jest także regularność spożywanych posiłków – zaleca się częste spożywanie mniejszych porcji jedzenia. 

Prawidłowy dobór leków na zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się objawami, które w zależności od organizmu, mogą znacząco się różnić. Dlatego dobór odpowiednich, wspomagających kurację IBS preparatów zawsze powinien odbywać się z uwzględnieniem natężenia i typu objawów. Przeznaczone do leczenia zespołu jelita drażliwego leki wybiera się m.in. na podstawie tego, czy choroba ma charakter biegunkowy, czy też zaparciowy. W przypadku cięższego, powodującego silne bóle przebiegu dolegliwości, przepisuje się także preparaty przeciwskurczowe. 

Diagnostyka IBS opiera się o wspomniane wcześniej Kryteria Rzymskie IV. Wykonanie badań ogranicza się w tym przypadku do minimum – kluczowe dla rozpoznania choroby jest stwierdzenie przez lekarza nawracającego bólu brzucha pojawiającego się minimum raz w tygodniu przez ostatnie trzy miesiące życia pacjenta. Pierwsze objawy nie powinny występować wcześniej niż sześć miesięcy przed diagnozą. W poszczególnych przypadkach wykonuje się także badania takie jak morfologia krwi, OB, mierzenie poziomu białka C-reaktywnego bądź przesiewowe testy w kierunki celiakii. 

Po stwierdzeniu występowania konkretnego typu zespołu jelita drażliwego, lekarz przepisuje dostosowane do potrzeb pacjenta leki. I choć konsultacje ze specjalistą w celu zdiagnozowania choroby oraz wyeliminowania podejrzeń zaistnienia groźniejszych przypadłości są niezbędne, tak dalsze leczenie IBS można (po uprzedniej konsultacji z lekarzem) kontynuować na własną rękę. W przypadku zespołu jelita drażliwego leki bez recepty można kupić m.in. w ofercie Mojaapteka.pl.

Stosowane preparaty należy dostosować do typu występujących objawów. Jeżeli chorujący na IBS cierpi na długotrwałe, uciążliwe wzdęcia, to dobrym wyborem mogą okazać się leki zawierające naturalną glinkę mineralną. Tego rodzaju preparaty mogą okazać się pomocne w niwelowaniu objawów związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów w jamie brzusznej oraz jelitach. Przyjmowanie takich środków może doprowadzić do złagodzenia lub całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych. 

W przypadku takich objawów, jak np. nudności, zgaga lub niestrawność, świetnie mogą sprawdzić się ziołowe preparaty dostępne w formie doustnego płynu. To środki zawierające roślinne składniki, które mogą złagodzić te często towarzyszące zespołowi jelita drażliwego objawy. 

Bardzo dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się także suplementy diety, których zażywanie pozwala uzupełnić florę bakteryjną jelit. Te zawierające żywe drożdże preparaty wspomagają produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i ułatwiają odżywienie komórek nabłonka jelitowego. Dla chorujących na zespół jelita drażliwego leki bez recepty nierzadko stanowią świetną, dostępną w stosunkowo niskiej cenie alternatywę dla droższych preparatów. Należy jednak pamiętać, by tego typu specyfiki również przyjmować po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. To środki, które mogą nie poradzić sobie z chorobą o zaostrzonym przebiegu. 

Zespół jelita drażliwego to częsta i wyjątkowo przykra dolegliwość, która nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia dla życia chorującego. Warto przy tym dodać, że jest to przewlekła choroba, której leczenie może trwać latami. Dlatego spora część cierpiących na IBS po pewnym czasie zaczyna przyjmować suplementy diety lub dostępne bez recepty, łagodzące objawy preparaty. Szeroki wybór dostępnych na rynku produktów umożliwia dobranie specyfików do charakterystyki i nasilenia występujących objawów.