Masaż kamieniami gua sha

28 maja 2024

Masaż kamieniami gua sha co to jest?

Gua sha wywodzi się z chińskiej tradycji, jest to technika masażu leczniczego. Wykorzystuje się w niej specjalne kamienie wykonane z kamieni takich jak jadeit, kwarc czy rodonit. Masaż stymuluje krążenie krwi oraz limfy oraz przecztnia się do rozluźnienia mięśni. Naturalne kamienie przewodzą ciepło, co intensyfikuje efekty masażu. Płytki gua sha występują w różnych kształtach, aby masażysta miał możliwość doboru właściwej w zależności od potrzeb, kształtu twarzy. Dobrej jaości płytki gua sha mają zaokrąglone krawędzie i są pozbawione jakichkolwiek nierówności,  które mogłyby podrażniać delikatną skórę twarzy. Masaż wykonywany jest ruchami posuwistymi, z większym naciskiem na obszary, gdzie skóra staje się zaczerwieniona.

Masaż kamieniami gua sha przynosi wiele korzyści dla skóry. Zdecydowanie poprawia krążenie krwi, co jest związane z dostarczeniem skórze większej ilości tlenu i składników odżywczych. Stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny – co wspomaga walkę ze zmarszczkami oraz uelastycznia skórę. Masaż usuwa toksyny z tkanek, co przyczynia się do lepszego oczyszczenia skóry  Kolejną korzyścią jest redukcja zaczerwień oraz pozytywne działanie na wszelkie  opuchlizny. Poprawa krążenia krwi masażem Gua Sha może pomóc skórze w lepszym wchłanianiu składników aktywnych z kosmetyków. Dzięki temu produkty pielęgnacyjne mogą być bardziej efektywne, przynosząc jeszcze lepsze rezultaty.

Przy regularnym stosowaniu masażu przy pomocy płytek gua sha możemy zauważyć pozytywne efekty. Wiele zależy także od jakości kamieni, dlatego warto zainwestować w zabiegi u przeszkolonego kosmetologa lub przy wybobrze opcji domowego masażu zakupić kamienie z pewnego źródła. Szczególnie w internecie możemy spotkać się z wieloma aukcjami kamiennych płytek, które z kamieniem nie mają nic wspólnego.

Jak wykonać masaż kamieniami gua sha w domowym zaciszu?

  1. Schłodź płytkę w lodówce  najlepiej na kilka godzin przed masażem lub włóż na chwilę do zamrażalnika. Możesz również wykorzystać do schłodzenia kamienia miseczkę z kostkami lodu.

2. Oczyść skórę twarzy oraz szyi. Nałóż olejek serum lub odżywczy krem aby umożliwić ślizganie się kamienia po skórze twarzy i szyi.

3. Zacznij od masażu szyi. Przesuwaj kamień płynnym ruchem od obojczyka do żuchwy. Kamień powinien być ustawiony w taki sposób, by jego krawędź dotykała skóry. W ten sposób wymasuj całą szyję, a następnie przejdź do masażu twarzy. Najpierw wymasuj żuchwę, potem brodę, policzki nos i czoło. Zaczynamy masaż od środka twarzy i kierujemy kamień gua sha na zewnątrz.

4. Umyj kamień pod bieżącą wodą. W miarę możliwości przechowuj w lodówce, by był gotowy na następny masaż.

Jak wszystkie zabiegi także i do masażu gua sha istnieją przeciwwskazania.

Należy być ostrożnym szczególnie w przypadku:

  • Skóry wrażliwej, skłonnej do pękających naczynek, w przebiegu trądziku różowatego lub innych stanów zapalnych, jak łuszczyca, egzema czy trądzik ropowiczy ( w tym przypadku przed rozpoczęciem lepiej skonsultować się z dermatologiem ).
  • Skóry skłonnej do siniaków- nieumiejętne użycie, ze zbyt dużą siłą nacisku może być przyczyną powstawania zasinień.
  • Problemów z krzepliwością krwi lub chorobami serca lub/i naczyń krwionośnych. Osoby cierpiące z powodu tych chorób nie powinny wykonywać masażu przed konsultacją z lekarzem.
  • Nowotworów skóry. W przypadku obecności nowotworów skóry, szczególnie tych złośliwych, masaż gua sha może prowadzić do rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. 
  • Ciąży. W okresie ciąży należy być ostrożnym z każdego rodzaju masażem gua sha nie jest wyjątkiem.
  • Choroby zakaźne. Osoby z aktywnymi chorobami zakaźnymi, takimi jak opryszczka czy grzybica, powinny unikać masażu gua sha, aby nie spowodować rozprzestrzenienia się infekcji.

 

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

 

Kategorie