Jak chronić skórę przed mrozem

19 stycznia 2024

Codziennie nawilżaj skórę

Zabezpieczenie skóry kremem każdego dnia jest koniecznością, bez tego nie możemy mówić o ochronie przed mrozem i czynnikami zewnętrznymi powodującymi wysuszenie.

W kremie szukajmy składników takich, jak emolienty, masło shea, oleje roślinne, skwalen, ceramidy które uszczelniają nasz płaszcz hydrolipidowy, który to stanowi barierę i hamuje ucieczkę wody .Pomocne okażą się także mocznik, łagodzący pantenol, mleczko pszczele, żel aloesowy, alantoina, kwas hialuronowy.

Warto wspomnieć, że nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz bez odpowiedniej do panujących warunków odzieży, ciepłe rękawiczki czapka i szalik to podstawa. Aby zapobiec odwodnieniu naszej skóry warto wystrzegać się niezdrowych nawyków, jak palenie papierosów czy picie alkoholu. Nawadniajmy nasz organizm pijąc minimum 1,5-2 l wody dziennie i starajmy się spożywać jak najwięcej warzyw i owoców, które są źródłem witamin i antyoksydantów. Dodatkowo możemy wspomóc się suplementami : kolagenem czy wyciągiem z aceroli zawierającym sporą dawkę witaminy C.

Kremy natłuszczające

Wychodząc na silny mróz poza kremem nawilżającym warto zaopatrzyć się w krem ochronny (tłusty). Tego rodzaju kosmetyki skuteczniej chronią przed ucieczką wody z naskórka. Są to preparaty wzbogacone o oleje mineralne, oleje silikonowe, woski. Kremy tłuste w przeciwieństwie do nawilżających nie wchłaniają się tak szybko, tworzą okluzję i zawierają często lipidy, których fizjologicznie może nam brakować.

Pośród lipidów znajdują się:
• triglicerydy;
• ceramidy;
• cholesterol;
• biooleje o wysokiej zawartości NNKT, np. olej z kiełków pszenicy, olej z awokado, olej makadamia, olej jojoba, olej z czarnuszki.

Lipidy ułatwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zmiękczają naskórek i przyspieszają regenerację.

Krem z filtrem UV

Kolejnym na liście kremem jest ochronny krem z filtrem. Słońce zimą świeci mocno, szczególnie kiedy spadnie śnieg promienie słoneczne odbijają się od niego, dlatego szczególnie ważne byśmy korzystali z tego rodzaju kremu uprawiając wszelkiego rodzaju zimowe sporty,jak jazda na nartach, łyżwach a nawet podczas dłuższych spacerów. Dobry krem powinien zawierać filtr UV +50, wtedy zapewnia właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Nakładajmy krem na odkryte partie ciała około 15 minut wcześniej przed planowaną aktywnością na zewnątrz.

Czerpiąc z bogactwa kosmetyków cieszmy się zimową porą i korzystajmy jak najwięcej ze słonecznej pogody i świeżego powietrza.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Kategorie