Dobroczynne działanie pokrzywy

Seen by: 339, 4 grudnia 2023

Pokrzywa to roślina od wieków stosowana w medycynie naturalnej, ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Pokrzywa ceniona jest także w kosmetyce, a to za sprawą bogactwa w garbniki, flawonoidy, witaminy i składniki mineralne. W kosmetyce oraz medycynie wykorzystuje się korzeń i liście pokrzywy. Ekstrakt z pokrzywy możemy znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do włosów, twarzy i ciała.

Działanie pokrzywy na włosy

Kosmetyki z pokrzywą mogą okazać się bardzo pomocne w walce o mocne, lśniące włosy. Lista składników zawarta w pokrzywie, jest bardzo okazała. Na liście tej można wymienić składniki mineralne, takie jak:

- krzem
- fofor
- siark
- chlor
- magnez
- wapń
- potas
- cynk
- siarka

Pokrzywa zawiera także śladowe ilości miedzi, manganu czy żelaza. Jest bogata w ryboflawiny, kwas glicerolowy, glikolowy, betakaroten i kwas pantotenowy. Wcierki czy szampony do włosów na bazie pokrzywy zawierają też całą gamę witamin: A,C,E,K oraz B2.
Pokrzywa w kosmetykach do włosów działa wzmacniająco, reguluje też pracę gruczołów łojowych. Zmniejsza tym samym problem szybkiego przetłuszczania się włosów i skóry głowy. Działa przeciwzapalnie zmniejszając łupież a zawarta krzemionka i siarka umożliwia przyspieszenie wzrostu włosów. Zarówno regularne picie naparu z pokrzywy, jak i korzystanie z gotowych produktów, jak wcierki czy szampony przynosi zadowalające efekty.

Warto też wspomnieć, że korzeń pokrzywy jest często spotykanym składnikiem preparatów przeciwko łysieniu. Aplikowanie ekstraktu w momencie, gdy zauważymy pierwsze oznaki przerzedzenia włosów może stymulować i pobudzać cebulki włosów do wzrostu. Aby wzmocnić efekt można pokusić się o masaż skóry głowy lub zabieg mezoterapii przy użyciu specjalnych ampułek. Stosując ekstrakt należy zachować ostrożność, ponieważ niekiedy wystąpić może reakcja alergiczna lub podrażnienie skóry głowy.

Działanie pokrzywy na skórę

Zawartość pokrzywy w kosmetykach pielęgnacyjnych, jak kremy, ampułki czy balsamy także przynosi wymierne korzyści dla kondycji skóry.
Pokrzywa tonizuje oraz oczyszcza skórę twarzy, jest bardzo przydatna w walce z trądzikiem ze względu na działanie antybakteryjne. Dodatkowo można zaobserwować szybsze gojenie drobnych ran czy zadrapań. Sprawdzi się też jako środek wspomagający leczenie grzybic skórnych.
Kolejną z jej zalet jest łagodzenie nadpotliwości.


Picie naparu z pokrzywy - przeciwwskazania

Pokrzywa mimo, że jest bardzo bezpiecznym ziołem jak wszystko, co dostarczane w nadmiarze może mieć niekorzystne skutki. Nie jest ona zalecana w przypadku schorzeń dróg rodnych oraz w przewlekłych chorobach nerek. Nie należy także łączyć pokrzywy z lekami moczopędnymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi oraz obniżającymi ciśnienie, pokrzywa może nasilić działanie tych leków i przynieść niepożądane skutki.
Jeśli wykluczymy wszystkie z powyższych ,możemy pić na zdrowie 
Przestrzegajmy dawki maksymalnej, którą są 4 filiżanki dziennie i cieszmy się jej dobroczynnym wpływem na nasze zdrowie, skórę, paznokcie i włosy.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebe

Kategorie