Czym są kurze łapki na twarzy?

31 marca 2023

Kurze łapki, to rodzaj zmarszczek, który pojawia się na twarzy jako pierwszy, jest on zwiastunem rozpoczynającego się procesu starzenia. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka (nawet do trzech razy cieńsza niż na innych obszarach twarzy), natomiast dolna powieka pozbawiona jest w całości gruczołów łojowych i potowych, oraz podściółki tłuszczowej, więc narażona jest na szybsze pojawienie się zmarszczek. Kurze łapki zazwyczaj pojawiają się w okolicach oczu około 25 roku życia, kiedy najczęściej podczas uśmiechania się i śmiechu można dostrzec charakterystyczną pracę skóry wokół oczu. Jednak około 30-35 r.ż stają się coraz głębsze oraz wyraźniejsze – najczęściej wtedy zaczynają one nam przeszkadzać. Wraz z upływem czasu kurze łapki zaczynają się utrwalać i są widczne nawet, kiedy skóra naszej twarzy jest w pełni rozluźniona. Kurze łapki swą nazwę zawdzięczają swojemu promienistemu układowi, nazywane są także liniami charakteru lub zmarszczkami śmiechu. Kurze łapki zaliczana się do zmarszczek mimicznych. Oznacza to, że powoduje je naturalna ekspresja twarzy, jak mruganie, mrużenie oczu czy właśnie śmiech.. Aby opóźnić proses powstawania tych specyficznych zmarszczek możemy wdrożyć kilka metod.

Należy wspomnieć, że nie tylko bogata ekspresyjność jest przyczyną powstawania kurzych łapek. Wpływ na przedwczesne pojawienie się ich na twarzy mają:

Niezdrowy tryb życia – niezrównoważona dieta uboga w składniki nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, picie zbyt małej ilości płynów, zbyt mała ilość snu, brak aktywności fizycznej.

Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak – należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu oraz pielęgnowaniu skóry. Ważna jest także profilaktyka przeciwzmarszczkowa – czyli działanie zanim jeszcze pojawią się pierwsze oznaki starzenia.

• Jakość i ilość kosmetyków stosowanych do makijażu – nadmierne obciążenie skóry uniemożliwia skórze prawidłową pracę, połączone z niedokładnym demakijażem może doprowadzić do nieestetycznych zmian. Warto nadmienić, że popularne dzisiaj płynne pudry matujące często zatykają pory skóry oraz są przyczyną nadmiernego przesuszenia. Należy pamiętać, żeby przed zastosowaniem tego typu kosmetyków dobrze wypielęgnować skórę i zapewnić jej solidną dawkę nawilżenia.
• nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV –pod wpływem promieniowania ultrafioletowego skóra traci swoją elastyczność i staje się odwodniona, co przyspiesza proces powstawania pierwszych zmarszczek oraz pogłębienia tych, które istnieją, zarówno słońce jak i korzystanie z solarium może przyspieszyć powstawanie niechcianych oznak starzenia skóry.

Domowe sposoby na kurze łapki:

Jednym ze sposobów jest stosowanie maseczek i kompresów na twarz – gotowe maseczki możemy kupić w drogerii, lub pokusić się o sporządzenie naszej własnej. Składnikami takich masek mogą być np. czarna lub zielonej herbata. Do pielęgnacji skóry okolic oczu warto stosować także różnego rodzaju oleje i olejki, w tym np. oliwę z oliwek olejek arganowy lub olej z pestek winogron.
Należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków przeciwzmarszczkowych, szczególnie cenne są te z retinolem lub bakuchiolem. Witamina A (retinol) stymuluje komórki do szybszej odnowy oraz spowalnia zachodzące procesy starzenia skóry. Jędrna i sprężysta skóra starzeje się wolniej, przy regularnej pielęgnacji zmarszczki ulegają stopniowemu spłyceniu.
Kosmetyki dedykowane pod oczy tez z pewnością pomogą w walce z upływającym czasem. Niektóre z nich posiadają specjalną masującą końcówkę w formie kulki. Delikatny masaż pobudza krążenie i uelastycznia okolice oka. Tego typu kosmetyk warto przed użyciem schłodzić w lodówce.

Walka z kurzymi łapkami w gabinecie kosmetologicznym:

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych zabiegów jest botox. Dzięki niemu blokowana jest zdolność mięśni do skurczu. Preparat wstrzykiwany pod skórę zawiera toksynę botulinową typu A, która w niewielkim stężeniu pomaga w wygładzaniu skóry oraz likwidowaniu zmarszczek. Efekt uzyskany podczas zabiegu trwa około pół roku – po tym czasie botoks jest wydalany przez organizm, w związku z czym by nadal cieszyć się efektami zabieg należy powtórzyć.


Aternatywą dla botoksu na kurze łapki jest wstrzyknięcie preparatu zawierającego kwas hialuronowy. Jest to cząsteczka występująca naturalnie w naszej skórze, która wykazuje silne działanie nawilżające i pobudzające produkcję kolagenu. W związku z tym zabieg ten nie tylko wypełnia i spłyca zmarszczki mimiczne ale także wygładza skórę i poprawia jej kondycję.

Wśród zabiegów medycyny estetycznej, które również mogą pomóc można wymienić:

• zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2, emituje on promieniowanie wnikające do skóry właściwej. Zabiegi powodują aktywację przebudowy kolagenu, dzięki czemu skóra wokół oczu jest napięta i ujędrniona, a zmarszczki są wyraźnie spłycone.

• zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, nazywane także „wampirzym liftingiem”, podczas których w skórę wokół oczu wstrzykiwane jest osocze pochodzące z krwi pacjenta.

mezoterapia mikroigłowa okolicy oczu, która poprawia nawilżenie skóry, rozjaśniając i spłycając przy tym drobne zmarszczki.


mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Kategorie