
Apap Forte dla dzieci 40 mg/ml, zawiesina doustna, smak malinowy, 85 ml
APAP FORTE DLA DZIECI - LEK DLA DZIECI W POSTACI ZAWIESINY DOUSTNEJ O SMAKU MALINOWYM Z PARACETAMOLEM, KTÓRY DZIAŁA PRZECIWBÓLOWO I PRZECIWGORĄCZKOWO.
- Dostawa 1-3 dni robocze
- Koszt dostawy od 9,99zł
- Darmowy odbiór w aptece
Apap dla dzieci Forte 40 mg/ml jest lekiem w postaci zawiesiny doustnej o smaku malinowym.
Jego substancją czynną jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Lek stosuje do leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu.
Apap dla dzieci Forte przeznaczony jest do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, na przykład:
- bólu głowy oraz gardła
- bólu i/lub gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia
- bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego
- bólu zęba, bolesnego ząbkowania
- bólów menstruacyjnych
- bólów mięśni i kości
- bólu lub/i gorączki, związanych z odczynem poszczepiennym
- gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej
- bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych
Lek Apap dla dzieci może być stosowany u niemowląt, dzieci o masie ciała do 40 kg, dzieci powyżej 12. roku życia, młodzieży oraz dorosłych.
Wskazania:
Apap Forte stosuje się do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu i/lub gorączki.
Odpowiedni dla niemowląt od urodzenia. U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza.
Skład:
1 ml zawiera:
- substancję czynną: paracetamol 40 mg
- substancje pomocnicze: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), guma ksantan, woda oczyszczona, aromat pomarańczowy [aromaty naturalne, aromaty sztuczne, etanol, butylohydroksyanizol (E 320)]
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu przez lekarza. Dawkowanie należy ustalić przede wszystkim na podstawie masy ciała pacjenta.
Zalecana dawka dobowa paracetamolu to około 60 mg/kg masy ciała/dobę, która jest podzielona na 4 do 6 dawek w ciągu doby, czyli 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny.
Niemowlęta i dzieci o masie ciała powyżej 3 kg: 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny.
6 ml (pełna doustna strzykawka) zawiesiny doustnej to 240 mg paracetamolu.
Dokładna ilość leku powinna być podana przy użyciu 6 ml doustnej strzykawki (z podziałką co 0,25 ml) dołączonej do opakowania.
Doustną strzykawkę po użyciu powinno się kilkukrotnie opłukać aż po jej wylot (wypełniając ją wodą).
Jeśli po 2 dniach stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Działanie:
Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.
Przeciwwskazania:
Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia reakcji alergicznych (uczulenia) na paracetamol, takich jak:
- obrzęk Quinckego (obrzęk twarzy, karku i narządów płciowych)
- duszność (skrócenie oddechu)
- zlewne poty (nasilone pocenie)
- nudności
- spadek ciśnienia krwi
Często (może wystąpić u 1 na 10 pacjentów):
- umiarkowana senność
- nudności
- wymioty
Niezbyt często (może wystąpić u 1 na 100 pacjentów):
- zawroty głowy
- senność
- zdenerwowanie
- uczucie palenia w gardle
- biegunka
- ból brzucha (w tym skurcze i zgaga)
- zaparcie
- ból głowy
- nasilone pocenie
- zmniejszona ciepłota ciała (dreszcze)
Rzadko (może wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):
- zaczerwienienie skóry
Bardzo rzadko (może wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów):
- choroby układu krwiotwórczego (zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby i sporadyczne przypadki braku białych krwinek, zaburzenia w tworzeniu komórek krwi w szpiku kostnym)
- pacjentów predysponowanych, skurcz oskrzeli
Bardzo rzadko zgłaszano ciężkie reakcje skórne.
Ostrzeżenia:
Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed przyjęciem leku:
- jeśli u pacjenta występują choroby wątroby (w tym Zespół Gilberta lub zapalenie wątroby)
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek
- jeśli u pacjenta występuje niedokrwistość hemolityczna (nieprawidłowy rozpad krwinek czerwonych)
- jeśli pacjent jest odwodniony lub przewlekle niedożywiony
- jeśli u pacjenta występuje niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6- fosforanowej
- jeśli pacjent stosuje inne leki wpływające na czynność wątroby
- jeśli pacjent stosuje inne leki zawierające paracetamol, gdyż to może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby
- jeśli u pacjenta z astmą oskrzelową występuje uczulenie na kwas acetylosalicylowy
Przyjmowanie dawek większych niż zalecane nie powoduje mocniejszego działania przeciwbólowego, ale związane jest z ryzykiem ciężkiego uszkodzenia wątroby. Dlatego nie wolno przekroczyć maksymalnej dawki dobowej paracetamolu.
Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed jednoczesnym stosowaniem innych leków także zawierających paracetamol.
Objawy uszkodzenia wątroby zwykle występują po kilku dniach. Dlatego ważne jest, aby uzyskać poradę lekarza niezwłocznie po przyjęciu większej dawki niż zalecana.
W przypadku wysokiej gorączki (>39ºC), objawów zakażenia lub przedłużających się objawów, utrzymujących się dłużej niż 2 dni, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza.
Zazwyczaj lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn. Jednak, jeśli pacjent odczuwa niewielką senność i zawroty głowy jako działania niepożądane, nie powinien prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn.
Ten lek zawiera sacharozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Dawka powyżej 10 ml zawiesiny doustnej zawiera więcej niż 5 g sacharozy w dawce, co powinno być rozważone u pacjentów chorujących na cukrzycę. Sacharoza może być szkodliwa dla zębów.
Ten lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E 216), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Ten lek zawiera 1,9 mg alkoholu (etanolu) w każdym 1 ml co jest równoważne 161,5 mg/85 ml lub 285 mg/150 ml (0,19% w/v). Ilość alkoholu w 85 ml tego leku jest równoważna mniej niż 4 ml piwa lub 2 ml wina. Ilość alkoholu w 150 ml tego leku jest równoważna mniej niż 8 ml piwa lub 3 ml wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków.
Sposób przechowywania:
Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C, w oryginalnym opakowaniu celem ochrony przed światłem.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Termin ważności po pierwszym otwarciu wynosi 6 miesięcy.
Stosowanie innych leków:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku:
- innych leków zawierających paracetamol, takich jak na przykład leki stosowane w leczeniu grypy
- warfaryny lub acenokumarolu (doustne leki przeciwzakrzepowe stosowane, aby „rozrzedzić” krew)
- glikopironium i propanteliny (leki przeciwcholinergiczne mogące zmniejszyć wchłanianie paracetamolu)
- doustnych środków antykoncepcyjnych
- fenytoiny, fenobarbitalu, prymidonu i lamotryginy (leki stosowane w leczeniu padaczki)
- chloramfenikolu (antybiotyk)
- izoniazydu i ryfampicyny (leki stosowane w leczeniu gruźlicy)
- metoklopramidu i domperydonu (leki przyspieszające opróżnianie żołądka)
- probenecydu (lek stosowany w leczeniu dużego stężenia kwasu moczowego we krwi (dny moczanowej))
- propranololu (lek stosowany w leczeniu nadciśnienia)
- kolestyraminy (lek stosowany w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu)
- zydowudyny (lek stosowany w leczeniu AIDS)
- flukloksacyliny (antybiotyk)
Stosowanie leku z jedzeniem:
Lek ten jest lekiem gotowym i może być przyjmowany wraz z jedzeniem i piciem (poza napojami alkoholowymi).
Jeżeli pacjent zazwyczaj spożywa dużą ilość napojów alkoholowych, powinien przyjmować lek ze szczególną ostrożnością, a podczas leczenia lekiem, nie może pić napojów alkoholowych.
Spożywanie posiłku nie wykazało wpływu na skuteczność leku, jednak przyjmowanie leku po posiłku może opóźnić jego działanie.
Ciąża:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Lek można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.
W trakcie ciąży paracetamol nie powinien być przyjmowany w połączeniu z innymi lekami.
Lek w zalecanych dawkach może być przyjmowany podczas karmienia piersią.
Zespół Mojaapteka.pl dokłada wszelkich starań, aby opisy, zdjęcia oraz inne dane dotyczące produktów były zgodne ze stanem faktycznym. Wszystkie informacje pochodzą od producentów i staramy się je na bieżąco aktualizować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o informację na kontakt@mojaapteka.pl.