Olejki eteryczne - aromaterapia

25 sierpnia 2021

Nazwa olejek eteryczny wywodzi się od łacińskiego oleum aetherium i oznacza ciekłą lotną substancję zapachową, która pozyskiwana jest z wydzielających zapach części roślin. Sposobami pozyskiwania jest destylacja parą wodną, ekstrakcja, tłoczenie na zimno oraz wyciskanie.

Olejki eteryczne wykorzystywane są w aromaterapii. Są one bardzo skomplikowanymi mieszaninami do kilkuset różnorodnych związków chemicznych. Ich dobroczynne właściwości doceniane są przez medycynę naturalną jako wspomaganie standardowej farmakoterapii , wykorzystuje się je na szeroką skalę przy produkcji kosmetyków oraz w dermatologii.

Olejki eteryczne możemy zastosować na 3 sposoby:

1. Przez miejscowe stosowanie na skórę (kremy, maści, żele)
2. Drogą wziewną – inhalacje przy użyciu inhalatora
3. Drogą aromaterapii (np rytuały w SPA, kąpiele aromaterapeutyczne, sauny aromaterapeutyczne).

Główną zaletą korzystania z dobrodziejstwa olejków eterycznych jest ich szerokie spektrum działania. Pośród wielu aromatów znajdziemy olejki działające na kaszel, katar, bóle zatok i inne infekcje oraz:

olejki o działaniu uspokajającym i relaksującym,
olejki na skołatane nerwy, obciążenie stresem oraz na zmienne nastroje,
olejki eteryczne pobudzające oraz energetyzujące,
olejki działające na depresję,
olejki poprawiające koncentrację i pamięć,
olejki przeciwcellulitowe, o działaniu upiększającym,
olejki na migreny, bóle stawowe czy mięśniowe,
olejki wpływające na dobry sen.

Tak więc widzimy jak wszechstronne może być zastosowanie aromaterapii. Każdy bez problemu potrafiłby znaleźć powód, żeby wypróbować działanie aromaterapii na sobie. Poniżej przedstawię kilka najbardziej popularnych olejków i pokrótce opiszę ich działanie, być może zachęci to do wypróbowania tej bardzo przyjemnej metody radzenia sobie z różnymi dolegliwościami.

Olejek lawendowy - działa uspokajająco, szczególnie polecany jest osobom przemęczonym, zestresowanym oraz cierpiącym na bezsenność. Dodany do kąpieli łagodzi bóle stawowe oraz ból mięśni. Stwierdzono także, że doskonale radzi sobie w leczeniu stanów zapalnych- egzemy czy trądziku a także wspomaga leczenie grzybic skóry i paznokci.

Olejek z drzewa herbacianego - doskonale sprawdzi się w formie inhalacji lub masażu u osób przeziębionych lub podczas infekcji wirusowych jak np. grypa. Olejek ten wykazuje również działanie uspokajające.

Olejek eukaliptusowy - pozyskiwany z liści eukaliptusa, wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli, łagodzi objawy grypy. Użyty w masażu łagodzi reumatyzm oraz bóle mięśni. Jest olejkiem o silnym stężeniu substancji, dlatego już jego niewielka ilość ( 2-3 krople) będzie wystarczająca do pojedynczego zabiegu.

Olejek miętowy - najczęściej pozyskiwany z gatunku mięty pieprzowej. Łagodzi migrenowe bóle głowy, użyty w masażu sprawdzi się w łagodzeniu bólu menstruacyjnego.

Olejek pomarańczowy - łagodzi objawy depresji, rozluźnia napięcie, ułatwia zasypianie.

Olejek różany - pozyskiwany z płatków róż. Łagodzi stany lękowe, pomaga w leczeniu bezsenności. Szczególnie polecany osobom cierpiącym na migreny. Dodany do kąpieli łagodzi stany zapalne skory, podrażnienia a także wspomaga proces gojenia się ran.

Olejek rozmarynowy - olejek wpływa pozytywnie na koncentrację, reguluje ciśnienie krwi. Sprawdza się także w masażu antycellulitowym a wmasowany w skórę głowy przyspiesza porost włosów.

Olejek cedrowy - jest silnym antyseptykiem. Zalecany przy infekcjach wirusowych i grzybiczych, pomocny w leczeniu zapalenia pęcherza. Stymuluje krążenie, zmniejsza obrzęki. Przyspiesza metabolizm tkanki tłuszczowej- z powodzeniem stosuje się go w masażach wyszczuplających i antycellulitowych.

Zabiegi gabinetowe, w SPA przy użyciu aromaterapii wymagają od nas wygospodarowania czasu i pieniędzy na odbycie takiego seansu. Możemy jednak sami niskim kosztem i nakładem czasu zakosztować odrobiny luksusu i poczuć na sobie działanie tych dobroczynnych substancji. Sami możemy przygotować np. kąpiel aromaterapeutyczną.

Do pełnej wanny o temperaturze nie wyższej niż 38°C dodajemy około 10-15 kropli olejku eterycznego. Kąpiel nie powinna przekroczyć 15 minut a wybór olejku to kwestia gustu, warto dostosować wybór do oczekiwanego efektu „terapeutycznego“. Pamiętajmy jednak o przeprowadzeniu wcześniejszej próby uczuleniowej na 24 h przed planowaną kąpielą. W tym celu należy skropić olejkiem eterycznym skórę w zgięciu łokciowym, jeśli reakcja alergiczna nie wystąpi możemy spokojnie przejść do relaksującej kąpieli. Polecam także dodać kilka kropel swojego ulubionego olejku do kominka zapachowego lub zapalić ulubioną świeczkę i cieszyć się chwilą spokoju w zaciszu swojej łazienki.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Kategorie