BEZPIECZNE OPALANIE

18 maja 2022

Sezon letni za pasem, urlopy zaplanowane, słońce coraz mocniej grzeje i opala naszą spragnioną zdrowego kolorytu skórę. Jak się opalać by cieszyć się opalenizną ale też nie narazić skóry na przedwczesne starzenie?
Jak znaleźć złoty środek i cieszyć się dobrą kondycją skóry a jednocześnie móc się cieszyć złoto- brązową opalenizną?

Zacznijmy od tego, że każdy z nas opala się trochę inaczej, zależy to od naszego fototypu skóry. Jeśli potrafimy go prawidłowo określić może być dla nas wskazówką w jaki sposób możemy bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych.

Wyróżniamy 6 fototypów, przy czym opiszę poniżej tylko 4 z nich, ponieważ dwa pozostałe występują niezwykle rzadko w Europie, cieszą się nimi osoby zamieszkujące kraje arabskie oraz w Afrykę – osoby o tych fototypach (V oraz VI) praktycznie nie muszą obawiać się poparzeń słonecznych ponieważ ich skóra wytworzyła swoistą ochronę przystosowując się do naturalnych warunków.

FOTOTYP I – celtycki
Opis fototypu I: skóra bardzo jasna i bardzo delikatna, dużo piegów; włosy jasny blond lub rude; oczy jasne (przeważnie niebieskie).
Cechy skóry: zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala.
Zalecenia dotyczące ochrony: opalanie w ogóle nie jest zalecane. Wskazane jest unikanie słońca i ciągłe stosowanie kremów z jak najwyższymi filtrami (50+).

FOTOTYP II - północnoeuropejski
Opis fototypu II: skóra jasna i delikatna; włosy jasne lub ciemny blond; oczy przeważnie jasne (niebieskie, zielone lub piwne).
Cechy skóry: zazwyczaj ulega poparzeniom; opala się bardzo powoli i tylko w nieznacznym stopniu.
Zalecenia dotyczące ochrony: można pozwolić sobie jedynie na bardzo krótkie ekspozycje na słońce. Wskazana jest stała ochrona i stosowanie filtrów SPF 30+.

FOTOTYP III – środkowoeuropejski
Opis fototypu III: skóra jasna lub lekko oliwkowa; włosy ciemny blond lub brązowe; oczy ciemnoniebieskie, szare lub brązowe.
Cechy skóry: czasami ulega poparzeniom; opala się dobrze (średnia opalenizna).
Zalecenia dotyczące ochrony: wskazana jest stała ochrona i stosowanie kremów 30+.

FOTOTYP IV – śródziemnomorski
Opis fototypu IV: skóra oliwkowa lub lekko brązowa, włosy i oczy ciemne.
Cechy skóry: prawie nigdy nie ulega oparzeniom, opala się z łatwością (ciemna opalenizna).
Zalecenia dotyczące ochrony: wskazana jest stała ochrona i stosowanie kremów 15+.

Co jeśli nasza skóra jest już opalona ale zależy nam na podtrzymaniu tego efektu jak najdłużej?

Kluczowa będzie pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami. Warto korzystać z kosmetyków zawierających beta-karoten czy masło kakaowe – oba składniki można stosować z powodzeniem także przed ekspozycją na słońce, ponieważ dobrze przygotowują i nawilżają skórę przed kąpielą słoneczną. Po opalaniu z kolei zwróćmy uwagę by używane przez nas kosmetyki zawierały w składzie pantenol, a także antyoksydanty- które łagodzą ewentualne zaczerwienienia oraz zapobiegają fotostarzeniu skóry, niszcząc odpowiedzialne za to wolne rodniki.

Jeśli nasza skóra nie reaguje zbyt dobrze na słońce i jesteśmy posiadaczami pierwszego fototypu zawsze możemy wspomóc się olejkami lub balsamami brązująco-rozświetlającymi nie narażając się na poparzenia słoneczne. Picie soków marchwiowych także jest w stanie zmienić kolor naszej skóry i nadać mu ładny złocisty odcień.


Co w wypadku gdy skóra uległa poparzeniu?

Skóra będzie wymagała trochę czasu na regenerację, trzeba zrezygnować z dalszego opalania i zakrywać poparzone miejsca lub aplikować na nie krem z filtrem 50. Aby uśmierzyć ból pomocne będą chłodniejsze prysznice, kosmetyki ze wspomnianym pantenolem a także alantoiną w składzie. Właściwe w tym przypadku okaże się stosowanie kosmetyków z masłem shea, kwasem hialuronowym, żelem aloesowym ( który dodatkowo rewelacyjnie chłodzi). Możemy zastosować też inne kremy czy balsamy nawilżające, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu oraz nie są mocno perfumowane- te dwa składniki mogą dodatkowo podrażnić oraz przesuszyć naszą skórę.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim udanych i bezpiecznych kąpieli słonecznych.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Kategorie